REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

MAZLUMUN ALLAH’I VAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
MAZLUMUN ALLAH’I VAR
Nevzat KARATAŞ( n.karatas@buyuktorbali.com )
317 Görüntüleme
27 Kasım 2015 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her toplumda doğru ve yanlış kavramları mutlaka vardır. Çünkü bir topluluğun günlük

yaşantısını devam ettirebilmesi için bazı kurallara uyması gerekir. Hatta bu kurallar hayvanlar arasında bile vardır. Ancak insanoğlu, kendisine verilen ileri derecedeki akıl ve muhakeme yeteneği sebebiyle, dünyanın kendisi için yaratılmış olması sebebiyle söz konusu kurallara

en çok uyması gereken varlıktır.

Bundan dolayıdır ki Rabbimiz, “Bir kişiyi haksız yere öldüren, insanları öldürmüş

gibidir. Bir kişiyi yaşatan ise bütün insanları yaşatmış gibidir.” buyurur. Bu demek oluyor ki biz insanların Rabbimiz karşısında çok büyük bir değere sahibiz. Kur’an-ı Kerim’in her cümlesinin insanı muhatap alması, insana hitap etmesi bunu göstermektedir.

Bu açıdan bakılınca insana verilen her nimetin bir sorumluluğu olduğu apaçık ortaya çıkar. Mesela elimizi bir insanı öldürmek için kullanabileceğimiz gibi yere çökmüş bir çaresizi kaldırmak için de kullanabiliriz.

Kulaklarımızla sürekli müzik dinleyebileceğimiz gibi, Kur’an’ın tefsirini de dinleyebiliriz. Veya gözlerimizle sürekli televizyon seyredebileceğimiz gibi Peygamber Efendimizin hadislerini okuyabilir, kuşları çiçekleri izleyebilir, kısaca kâinat kitabını seyredebiliriz.

GÜZELİ DE ÇİRKİNİ DE YAPMAK ELİMİZDE

Midemizi helal haram demeden, faydalı zararlı demeden, az çok demeden her şeyle doldurabildiğimiz gibi; helal olan yiyecekleri, bedenimize faydalı olanları seçebiliriz. Yeteri

kadar yiyebiliriz.

Kısaca yukarıda saydığımız ve saymakla bitiremeyeceğimiz konularda doğru olanı

seçmeli, yapmalı, bununla da yetinmeyip bu doğruları eşe dosta anlatmakla sorumlu olduğumuzu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Sevgili dostlar! Her konuda olduğu gibi aklımızı kullanma konusunda da çok titiz davranmalıyız. Onu Rabbimizin istediği yönde kullanmazsak bir müddet sonra aklımız dengesini kaybeder. Doğru düşünmek istesek de bunu başaramayız.

Bir kıyma makinesi satın aldığımızda onunla rahatlıkla kıyma çekeriz.   Fakat biraz kum çeksek, arkasından da et çekmeye çalışsak o makineden faydalanamayız. Aynen akıl nimeti de bunun gibidir. Aklımızı kullanma kılavuzuna uygun kullanmazsak bir süre sonra akıl normal muhakeme yeteneğini kaybeder. Bu gün dünya aklını Allah’ın istediği şekilde kullanmayanların istilası altındadır.

Bunun içindir ki, Dünya üzerinde işlenen cinayetlere bir anlam vermekte güçlük çekiyoruz.

ZULMÜN HARMAN OLDUĞU DÜNYA

Aklını kullanamayan insanın, dolayısıyla da kendini doğru yöne götüremeyen insanın

yönünü bulmasında devreye başkaları giriyor. Bu başkaları da genellikle birinci derecede şeytandır. İkinci derecede ise şeytanın yardımcısı olan insanlardır ki, insanın bu duruma gelmesinde bunlar zaten önceden devrededir.

Aklını kullanmayan kişi, şeytan ve onun dostlarının oyuncağı olmuştur artık. Şeytan bir insanı yoldan çıkarmış olmanın sevincini yaşarken, insanlardan, şeytanın dostu olanlar da, aklını kullanmayan insanın elindeki avucundaki her şeyini talan etmeye devam ederler.

Kendini yönetmeyen, yönetemeyen insanlar mutlaka birileri tarafından yönetiliyor. Günümüzde aklını, inancı istikametinde kullanamayan Müslümanların dünya üzerinde ne kadar üzücü bir durumda oldukları ortadadır.

Zalimlerin zulmünü, insanlara adalet diye yutturmaya çalıştıkları bir dünyada yaşıyoruz. Dünya zalimlere de kalmaz. Çünkü zulüm payidar olmaz. Rabbim, aklını rızasına uygun kullananlardan kılsın. Zalimlere fırsat vermesin. Hayırlı cumalar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web