REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Merhameti insanlik ondan ögrendi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Merhameti insanlik ondan ögrendi
314 Görüntüleme
20 Nisan 2011 - 20:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kaymakamlik, Devlet Hastanesi, Ilçe Milli Egitim Müdürlügü, Cezaevi basta olmak üzere resmi kurum ve kuru luslari dolasarak karanfil dagitan Müftü Mehmet Akpinar, Peygamber Efendimizin “merhamet” yönünü anlatti

TORBALI Müftülügü, Kutlu Dogum Haftasi nedeni ile dün ilçe halkina gül dagitti. Resmi kurum ve kuruluslari ziyaret eden basta Müftü Mehmet Akpinar olmak üzere tüm ilçe imamlari ve müftülük görevlileri ilçe esnafini dolasarak gül dagitti. Kaymakamlik, Devlet Hastanesi, Ilçe Milli Egitim Müdürlügü, Torbali K2 Kapali Cezaevi ve tüm resmi kurum ve kuruluslari dolasarak gül dagitimi yapan Müftülük görevlileri ayrica vatandaslari açilisi yapilacak olan Kutlu Dogum Parki’na davet etti. Ilçe Müftüsü Mehmet Akpinar, günün anlam ve önemine dair yaptigi açiklamada Peygamber Efendimizin merhamet peygamberi oldugunu söyledi.

MERHAMET UMMETLERE MODEL OLUR

PEYGAMBER Efendimizin merhamet peygamberi oldugunu söyleyen Mehmet Akpinar: “Eskiden insanlar daha merhametliydi. Kuru bir ekmek parçasini bir karinca yuvasina ufalayarak büyüyen çocuk, aç bir kedi yahut köpek görse eve kosarak gelir ve annesinden o hayvanlara yedirebilecegi bir sey isterdi. Insanlar yardimlasarak büyür ve yasardi. Merhamet vurdulu kirdili filmlerden mahrum kalmis çocuklarin dünyasinda “kazanilmasi elzem” bir duyguydu, simdi ise neredeyse bir “nisane”” haline geldi. Merhamet, Allah’in cemal sifatlarindan sayilan Rahman isminin mazhari olarak huzura gelen, evreni kusatan, hayati yönlendiren duygudur. Allah teala insanlarin model ihtiyacina binaen onlara kendi içlerinden merhametle donanmis peygamberler göndermistir ki, ümmetlerine model olsunlar ve fiilen yol gösterip onari artirsinlar”

PEYGAMBERIMIZIN EN ÖNEMLI VASFI MERHAMETTIR

“MEKKE’deki cahiliye toplumunu medeni hale getiren ve onlari siddet sarmalindan kurtarip merhametle bulusturan yüce Peygamberimizin en önemli vasfi rahmet elçisi olmasidir” diyen Mehmet Akpinar: “Peygamberimizdeki bu duygu siddetin her türlüsünün egemen oldugu ortaçag insanini rahmet yagmurlari gibi siddet tortularindan yikayip arindirmistir. Efendimizin insani iliskilerde ki temek özelligi merhamet, hosgörü ve sefkatidir. Kur’an onun bu özelligini su lafizlarla anlatmistir. “Allah’in sana verdigi merhamet sayesinde ey Muhammed sen insanlara karsi yumusak davrandin. Eger kaba ve kati kalpli olsaydin, süphesiz insanlar etrafindan dagilir giderlerdi. Onlari bagisa, onlar için magrifet dile, is konusunda onlarla istisare et. Bir kere karar verdin mi Allah’a tevekkül et. Allah kendisine güvenenleri sever” buyurmustur”

PEYGAMBERIMIZ DUSMANLARINI AFFETTI

“ALLAH Resulü gerek aile hayatinda, gerek toplumsal hayatta, gerekse devlet yönetiminde merhamet merkezli iliskilerin en iyi örneklerini sergilemistir” diyen Mehmet Akpinar: “Onun aile içinde mescitte, sokakta ve devlet yönetiminde ki beseri münasebetleri, merhamet zeminine oturmaktadir. Eslerine, çocuklarina ve torunlarina gösterdigi sevginin temelinde mescitte kendisinden zina etmek için izin isteyen gence gösterdigi hosgörü ve ikna çabasinin temelinde de merhamet vardir. Mekke fethinde müsriklere gösterdigi af ve müsamahada da en azili katilleri bagislamasinda da merhametin derin izlerini görmek mümkündür. O kendisini Mekke’den çikaranlari hatta hicrette kendisini yakalamak üzere iken kumlara saplanan Sürakka’yi ashabini Mekke’den çikartan Ebu Süfyan’i ve esi Hind’i Hamza’yi öldüren Vahsi ve digerlerini hep affetti. Biz de onu örnek almaliyiz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web