Büyük Torbalı

Merkezden kaçis

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Merkezden kaçis
217 Görüntüleme
26 Nisan 2010 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merkezdeki yüksek kira bedellerinden yakinan esnaf, son olarak Belediye Meydani’ndaki bir dükkâna 20 bin TL kira istenince isyan etti. 15 gün içerisinde ilçenin 2 önemli esnafi Levent Akinci ve Aydin Tonkus merkezdeki magazalarini kapatti. Esnaf Odasi mülk sahiplerine indirim çagrisinda bulundu.

CAZIBESINI gün geçtikçe arttiran Torbali’da son bir yildir ilçe merkezinde yasa-nan ‘fahis kira artisi’ basta yerel esnaf olmak üzere bir-çok isletmede sikintiya ne-den oluyor. Kâzimdirik Cad-desi’nde dükkân kiralari 750 TL’den baslarken özellikle Belediye Meydani’ndaki dükkânlarda 20 bin TL gibi uçuk rakamlarda kira bedel-leri isteniyor. Belediye Mey-dani ve Kazim Dirik Cadde-si’ni yüksek kirada son dö-nemde cazibesi artan Hük-ümet Caddesi ve Mithatpasa Caddesi takip ediyor. Son olarak Torbali’nin önemli esnaflarindan Beko Bayisi Çatalkaya Ticaret ve Vestel Bayi Aydin Tonkus Magaza-lari merkezdeki dükkânlarini bosaltarak merkeze uzak caddelerde hizmet vermeye basladi. Isletme sahipleri kira artisini serbest piyasa ekonomisine bagladi.

KIRAYI FIYATLARA YANSITIYORDUK

BELEDIYE Meydani, Hü-kümet Caddesi, Kazimdirik Caddesi ve Mithapasa Caddeleri’nde bulunan yaklasik 500 esnafin ortak sikintisi islek ve merkezi bölgelerdeki yüksek kira bedelleri. Belediye Meydani’nda kira bedelleri 20 bin TL’ye ulasir-ken, daha az tercih edilen caddelerde 1000 TL ile 3000 TL arasinda, ideal büyüklükte dükkân bulmak mümkün.
Ticarette yaklasik 25 yili ge-ride birakan ve 2 yil önce Belediye Meydani’ndaki 920 metrekarelik bir alanda hiz-met vermeye baslayan Çatal-kaya Ticaret geçtigimiz gün-lerde Erdinç Tekirli Caddesi’ndeki yeni yerinde hizmet vermeye basladi. Tasinmalarina gerekçe olarak yüksek kira bedelini gösteren Çatal-kaya Ticaret’in sahibi Levent Akinci, simdi daha az kira ödedikleri için ayni ürünleri daha ucuza satabildiklerini söyledi. Çatalkaya, “Esnaf yüksek kira ile mücadele edemez duruma geldi. Kirasi yüksek olan esnaf ister iste-mez bunu ürün fiyatina yan-sitiyor. Personel, elektrik, su ve diger giderler derken kar edemez duruma gelen esnaf çareyi merkezden uzaklas-makta buluyor. Simdiki yeri-mizden memnunuz. Müsteri-ler de kiradaki düsüsü fiyata yansittigimiz için memnun.”

KIRA DUSUK OLSA TASINMAZDIK

MERKEZDEKI 6 yillik dük-kânindan yüksek kira bedeli gerekçesi ile tasinan bir di-ger esnaf da 35 yillik isada-mi Aydin Tonkus. Vestel Magazasi’ni Inönü Cadde-si’ne tasiyan Aydin Tonkus, yeni mekânlarindan çok memnun olduklarini söyledi. Merkeze talebin yogun ol-masindan dolayi mülk sa-hiplerinin fiyati yüksek tuttu-gunu söyleyen Tonkus, “Ye-rel esnafin fahis kiralari kar-silamakta güçlük çektigi dogru. Bizim kiramiz düsük olsaydi tasinmazdik. Çözüm olarak kendi mülkümüzde dükkan açtik ve çok mem-nunuz. Demek ki merkezde olmayinca da kar edilebilini-yormus. Burada ciromuz yüzde 20 artti” seklinde konustu.


TAMER: MULK SAHIBI UÇMAMALI

IZMIR ortalamalarina bakil-diginda Torbali’da kiralarin yüksek oldugunu söyleyen Esnaf Odasi Baskani Sezai Tamer, “Mal sahipleri krizi ortaminda kiracilara yardim-ci olmali. Mülk sahibi kira isterken uçmayip kendisin ödeyebilecegi bedeli öner-meli. Nasil olsa birisi kirala-yip fiyati yüksek tutmamali. Merkeze banka subelerinin yogunlasmasi da kiralarin yükselmesinde etken” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web