REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Meslek liselerinde kontenjan krizi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Meslek liselerinde kontenjan krizi
190 Görüntüleme
13 Temmuz 2010 - 21:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Torbali Lisesi’nin ‘Anadolu Lisesine dönüstürülmesi’ meslek liselerindeki kontenjani iki katina çikardi. Mevcut durumda bina sikintisi çeken meslek liseleri büyük bir sikinti ile karsi karsiya

MILLI Egitim Bakani Nimet Çubukçu, orta ögretimde gerçeklestirilecek yeniden yapilanma ile genel liselerin tamaminin Anadolu Liselerine ve Meslek Liselerine dönüstürülmesi karari Torbali’da sikintiya neden oldu. Okullar arasi niteliksel farkliliklarin ortadan kaldirilmasi ve okul çesitliliginin en aza indirilmesi için yapilan bu çalisma ilçedeki meslek liselerinin kontenjanlarinin iki katina çikmasina neden oldu. Dün Ilçe Milli Egitim Müdürü Vekili Mahmut Yesil baskanliginda biraraya gelen meslek lisesi müdürleri, kontenjanlarini iki katina çikartirken yasanabilecek sikintilari en aza indirmek için fikir alisverisinde bulundu.

LISELER KARA KARA DUSUNMEYE BASLADI

TORBALI’NIN egitim ala-nindaki en büyük sikintisi okullarda yasanan fiziki ye-tersizlik. Sik sik dile getir-digimiz bu sorun bir türlü çözüme kavusturulamiyordu. Milli Egitim Bakanligi’nin aldigi  düz liselerin Anadolu lisesi yapilmasi karariyla bina yetersizligi sikintisi temelli gün yüzüne çikti. Torbali Li-sesi’nin bu kararla birlikte Atatürk Anadolu Lisesi ismi-ni almasiyla birlikte, ögren-ciler sinavsiz olarak sadece meslek liselerine basvuruda bulunabilecek. 6 lisenin kon-tenjanin neredeyse iki katina çikmasiyla birlikte, okullarda sinif ihtiyaci dogacak. Dün meslek lisesi müdürleriyle kontenjan belirleme toplantisi yapan Mahmut Yesil, liselerin yeni kontenjanlarini açikladi. Yesil: “Her yil yaklasik 100 ögrencinin kayit oldugu Kiz Meslek Lisesi’nde bu yil 200 kontenjan ayrildi. Endüstri Meslek Lisesi’nde bu sayi 350’ye, Ticaret Meslek’te 400’e çikartildi” dedi.

600 ÖGRENCI ANADOLU LISELERINE GIDECEK

1900 ögrencinin ilkögretimden mezun oldugunu belirten Mahmut Yesil: “Bu ögrenci-lerin tamaminin yerlestirilmesi gerekiyor. Torbali lisesinde her yil 450 ögrenci kayit oluyordu. Ancak Anadolu Lisesi’ne dönüsmesiyle bir-likte 120 kontenjan ayrildi. O da sinav sonuçlariyla belirlenecek. Bu yil 600 ögrenci Anadolu liseleri ve meslek liselerinin Anadolu Lisesi bölümlerine kayit yaptirabilecek. Geriye kalan 1300 kisiyi de bir sekilde paylastirmamiz gerekiyor. Ayrancilar Çok Programli Lisesi ve Subasi Mustafa Topalan Lisesi’nin genel lise bölümleri 310 ögrenci kabul edecek. Geriye kalan yaklasik 1000 ögrencide meslek liselerine gönderilecek” dedi.

EML ÖGRENCISI ATATURK ANADOLU LISESI’NDE OKUYACAK

MEVCUT kontenjanlarina ragmen sikinti yasayan okullarda, bu kararla birlikte isler iyice çigrindan çikacak gibi görünüyor. Okullardaki kon-tenjanlarin artmasiyla birlikte ögrencilerin nerede egitim alacagi konusuna da açiklik getiren Yesil: “Mesela Atatürk Anadolu Lisesi’nde bos kalan siniflara, Endüstri Meslek Lisesi’ndeki ögrencilerden yerlestirecegiz. Bu yöntemlerle sorun geçici olarak çözecegiz. Kiz Meslek Lisesi’de mevcut ögretmenler odasini sinifa dönüstürdü. Elimizden geldigi kadar en az hasarla bu süreyi geçirmek” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web