Büyük Torbalı

Özerklik tartismasi büyüyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Özerklik tartismasi büyüyor
196 Görüntüleme
26 Mayıs 2011 - 21:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP lideri Kemal Kiliçdarog-lu’nun Hakkâri’de verdigi yerel yönetimlere özerklik sözü siya-set gündeminin ilk sirasina oturdu. Kiliçdaroglu’nun, “Tür-kiye’nin Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Sarti’na koydugu çekinceleri kaldiraca-giz” diye ifade ettigi bu vaadi, “Güneydogu’ya özerklik mi ve-riliyor” sorusunu da birlikte getirdi. CHP lideri yaptigi açiklamalarda konunun farkli yönlere çekildigini ifade etse de  konu, tartisilmaya devam ediyor. Torbali’da da “Özerklik vaadi” ardi arda yapilan açik-lamalarla farkli açilardan de-gerlendirildi. MHP Ilçe Bas-kani Musa Serbest’in “CHP, Atatürk’ün çizgisinde olmadigi-ni gösterdi” sözü ile baslayan tartisma, BDP Ilçe Baskani Cengiz Ulusan’in, “Kiliçdaroglu olumlu bir adim atti ama bu sekilde bizim oylarimiza göz dikiyor”, HEPAR milletvekili adayi Osman Ergin, “CHP tipki AKP gibi PKK’nin kurulus bil-dirgesindeki vaatleri dile ge-tirmeye basladi” sözleri ile de-vam ediyor. CHP Ilçe Baskani ise tepkilere sert bir dille ce-vap verdi.

MHP’liler içlerinde dönen dolaplara baksin

MHP Ilçe Baskani Musa Serbest’in CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu’nun Hakkâri’de sarf ettigi özerklik söylemlerini kastederek , “CHP artik Atatürk’ün partisi degil. Kiliçdaroglu’nun özerklik vaadi kabul edilemez” sözlerine Ilçe Baskani Faruk Akpinar’dan sert tepki geldi. Son dönemde yasanan kaset olaylarini kastederek “Agzi olan konusuyor. Kendi içlerinde dönen dolaplara baksinlar. Hiç kimse CHP üzerinden prim yapmaya kalkismasin” diyen Akpinar, Kiliçdaroglu’nun Hakkâri mitinginde Türk Bayragi olmadigi yönündeki elestirilere de tepki gösterdi.

AGZI OLAN KONUSUYOR

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu’nun Hakkâri’de verdigi yerel yönetimlere özerklik sözü siyaset gündeminin ilk sirasina oturdu. Konuyla ilgili önceki gün gazetemize degerlendirme yapan Musa Serbest’in Kiliçdaroglu’nu ve CHP’yi sert sözlerle elestirmesine CHP Ilçe Baskani Faruk Akpinar’dan yanit geldi. Genel Baskan Kiliçdaroglu’nun sözlerinin bilinçli olarak çarpitildigini söyleyen Akpinar, “Agzi olan konusuyor. Bilmeden arastirmadan degerlendirme yapmak yanlis. Biz her zaman çirkin ve seviyesiz siyasetten uzak durduk. Asla çizgimizden ödün vermedik, vermeyiz. Bizi baskalari ile karistirmasinlar. Bazi arkadaslar Sayin Genel Baskanimizin sözlerini kendi anlamak istedikleri gibi anliyorlar. Genel Baskanimiz özerklik sözü ile yerel yönetimlerin daha bagimsiz, daha güçlü olmasini kastetmistir. Bunu da tüm yerel yönetimler için söylemistir. Bu söylem kesinlikle bölme amaçli degildir. Plagi kendi istedikleri yüzünden okumasinlar” dedi.

BIZIM UZERIMIZDEN PRIM YAPILMASIN

MHP’LILERE “CHP ile ilgili degerlendirme yapmama” tavsiyesinde bulunan Akpinar, “Hiç kimse CHP üzerinden nemalanmaya kalkmasin. AKP’yi alasagi edecek tek parti CHP’dir. Bizleri elestirmeye kalkanlar kendi içlerinde dönen dolaplara baksinlar. Bizim üzerimizden prim yapmaya kalkmasinlar” dedi. Kiliçdaroglu’nun Hakkâri mitinginde Türk Bayragi olmadigi yönündeki elestirilere de cevap veren Faruk Akpinar, “PKK’lilar sinirda karsilanirken Türk Bayragi var miydi? O zaman neden agizlarini açip da tek kelime etmediler” dedi.

IZMIR’E ÇIKARMA YAPACAGIZ
SU siralar Torbali teskilati olarak Genel Baskan Kemal Kiliçdaroglu’nun Pazar günü Izmir’de düzenleyecegi büyük mitinge odaklandiklarini söyleyen Akpinar, “Partili partisiz tüm ilçe halkini Pazar günü saat 17.00’de Gündogdu Meydani’nda düzenlenecek mitinde davet ediyoruz. Saat 14.30’da Kapali Pazar Yeri’nden araçlarimiz kalkacak. Torbali Teskilati olarak Gündogdu’ya çikarma yapacagiz” dedi.

CHP, BDP ile isbirligi içerisinde

ÖZERKLIK tartismasina en sert tepkilerden biri Hak ve Esitlik Partisi (HEPAR) Izmir milletvekili adayi eski Torbali Ilçe Baskani Osman Ergin’den geldi. “CHP, tipki AKP gibi PKK’nin kurulus bildirgesindeki vaatleri dile getirmeye basladi” diyen Ergin, Kiliçdaroglu’na yönelik de sert elestirilerde bulundu. Kiliçdaroglu’nu “tutarsiz” olmakla suçlayan Ergin, “Kemal Kiliçdaroglu Dogu’da bölge halkina hos gelebilecek vaatleri verirken, Batida çark edip tam tersini söylemektedir. Vatandas bunun muhasebesini 12 Haziran’da yapacaktir” dedi.

KILIÇDAROGLU IZMIR’DE TERSINI SÖYLUYOR

KEMAL Kiliçdaroglu genel baskanligindaki CHP’nin eksen degistirdigini söyleyen Ergin, “Bir dönem AKP’nin yaptigini simdi CHP yapiyor. PKK’nin kurulus bildirgesindeki söylemleri kullanarak BDP ile isbirligi yapan bir CHP izliyoruz. Zaten Amerika’nin da istedigi buydu. Millet bu oyunu bozacaktir. Hepar’in da içerisinde oldugu bir mecliste istediklerini yapamayacaklar. Kiliçdaroglu seçilmis degil, atanmis bir genel baskan oldugunu bir kez daha göstermistir. Kendisine verilen talimatlari yerine getiriyor. Bugün vaat olarak söylediklerini yarin uygulamaya da kalkacaktir. Güneydogu’da söyledikleri ile Izmir’de söyledikleri tamamen birbirine zit. Her konuda oldugu gibi bu konuda da çark etmeye kalkisti. Kürsat Tüzmen, Genel Af gibi konularda nasil çark ettiyse özerklik konusunda da ayni yolu seçmistir. Özerklikten söz ederek kendisini atayanlari mahcup etmemistir” seklinde konustu.

Kiliçdaroglu Dogu’daki BDP oylarina göz dikti

KEMAL Kiliçdaroglu’nun “özerklik” ile ilgili sözlerine Baris ve Demokrasi Partisi’nden (BDP) farkli bir yaklasim geldi. Kiliçdaroglu’nun Hakkari’de sarfettigi sözleri olumlu bulduklarini, Kürt sözcügünü bile kullanmaktan imtina eden bir liderin, “özerklikten” söz etmesinin bölge açisindan sevindirici oldugunu söyleyen BDP Ilçe Baskani Cengiz Ulusan, CHP liderini sözünü tutmaya davet etti. Kiliçdaroglu’nun bu konuda samimi olacagindan kusku duydugunu söyleyen Ulusan, “Sayin Kiliçdaroglu’nun Hakkari’de sarfettigi sözler olumludur fakat samimi degildir. Zaten kendisi Hakkari’den çiktiktan sonra yanlis anlasildigini ifade etmistir. Kendisinden samimi olmasini istiyoruz. Bu durum göstermistir ki CHP, Dogu’da BDP’nin oylarina göz dikmistir. AKP’nin bölgede kaybettigi oylara ve bizim oylarimiza taliptirler. Fakat Dogu halki bu oyuna gelmeyecektir. Bu yaklasim Dogu’daki insanlari basite alip, sadece günübirlik vaatlerle kandirilacak potansiyelde görmenin tezahürüdür. Yine de temennimiz Kiliçdaroglu’nun özerklik talebini sürdürmesi yönünde” dedi.

MHP’li Zerek: Kiliçdaroglu büyük bir gaflet içerisinde

MILLIYETÇI Hareket Partisi(MHP) Ilçe Baskani Hasan Zerek dün partisinin Ilçe Teskilati’ni ziyaret etti. Teskilatta Ilçe Baskani Musa Serbest tarafindan agirlanan Hasan Zerek, Torbali’dan yüksek bir oy orani beklediklerini söyledi. Partililerle kisa bir sohbet gerçeklestiren Zerek, gazetecilerin gündeme iliskin sorularini yanitladi. Zerek’in gündemin de de Kemal Kiliçdaroglu’nun Hakkari’deki sözleri vardir. Zerek, “Ayni zamanda hemsehrim olan Sayin Kiliçdaroglu büyük bir talihsizlik ve gaflet içerisindedir. Özerkligi dillendirilebilmesi büyük yanlis. CHP, Atatürk’ün partisi olmaktan çikmak üzere. Türkiye’nin temel degerlerine sahip çikan tek parti MHP’dir. Bu sebeple tüm vatandaslarimizi MHP çatisi altinda toplanmaya çagiriyoruz” dedi. Teskilat ziyaretinin ardindan Persembe Pazari’na giden Zerek, burada pazarci esnafinin sorunlarini dinledi, 12 Haziran için destek istedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web