Büyük Torbalı

Mobilya Türkiye’yi besler

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mobilya Türkiye’yi besler
241 Görüntüleme
14 Nisan 2010 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

100 milyon ciroluk Alfemo’nun patronu ilçenin yöneticilerine seslendi: Mobilyacilar Torbali’yi tercih
etmeye basladi. Bu firsati kaçirmayin. Torbali istihdam deposu bir sektörde büyük bir sans yakaladi

TORBALI’NIN sahip oldugu sanayi potansiyelinden faydalanamadigi sivil toplum kuruluslari ve siyasiler tara-findan farkli platformlarda sik sik dile getirilirken Türkiye’nin sayili isadam-larindan Alfemo’nun patronu Rama-zan Davulcugu ilçenin yöneticilerine kenti kalkindiracak bir öneride bu-lundu. Torbali’da 240 bin metrekare-lik alan üzerine kurulu mobilya üs-sünde faaliyet gösteren Alfemo’nun Genel Müdürü Ramazan Davulcu-oglu, kendileri ile birlikte Merinos, Is-Bir Sünger, Vespero basta olmak üzere birçok dev mobilya markasinin yatirim için Torbali’yi tercih ettigine dikkat çekerek, “Torbali bu firsati kaçirmamali” dedi. Kardesleri ile bir-likte, babasinin kurdugu küçük bir magazayi isleterek bugün 100 milyon liralik ciroyu yönetecek konuma gelen Davulcuoglu, Torbalili yöneti-cileri mobilyacilarin dikkatini bu böl-geye çekmelerini saglamasini istedi. Davulcuoglu, “Torbali’da mobilya alaninda bir kümelenme, satis orga-nizasyon alani saglanmasi durumunda Torbali Ege’yi hatta Türkiye’yi besler. Burasi stratejik olarak çok verimli bir bölge. Ulasim, istihdam sikintisi yok. Dev markalar, yan sanayi ile destek-lenirse ihracatçinin bile ilgisini çeke-cek bir organizasyon saglanir. Torbali elinden bu firsati kaçirmamali. Mo-bilya firmalarinin dikkatini bu bölge-ye çekecek alanlar açilmali, yatirimci davet edilmeli. Izmir’in böyle bir alana ihtiyaci var” seklinde konustu.

ISTIHDAM DEPOSU SEKTÖR

MOBIYANIN istihdam deposu bir sektör oldugunu, fakat Torbali’nin po-tansiyelinden faydalanamadigini söy-leyen genç isadami bunun en büyük sebebinin kalifiye elman sikintisi oldugunu söyledi.  Torbali’da mesleki egitimin desteklenmesi ve mesleki egitim merkezlerinde mobilyacilik bölümü açilmasi gerektigini savunan Davulcuoglu, “Torbali’da mesleki egi-timin desteklenmesi ve bu hizmeti veren okullar arttirilmasi durumunda biz de disaridan isçi getirmeyiz. Su anda çalisanlarimizin yüzde 35’i Torbali’dan. Neden bu rakam yüzde 75 olmasin ki?” dedi.
MOBILYA yolculuguna 1989 yilinda çikan Alfemo, üretimini Izmir Torbali’da 60 bin metrekaresi kapali olmak üzere 240 bin metrekarelik alan üzerine kurulu mobilya üssünde gerçeklestiriyor. Yurtiçinde ve yurtdisinda konsept magaza zincirleri ile tüketiciyle ürünlerini bulusturuyor. Bugün 5 kitada, 59 ülkeye ihracat gerçeklestiren Alfemo, koleksiyon mantigi ile yemek ve yatak odalari, oturma gruplari, köse takimlari, kanepeler, yasam üniteleri, bebek, çocuk ve genç odalari, yatak, baza, ev tekstili ve halilardan olusan genis bir ürün gamina sahip.
Alfemo çatisi altinda pek çok alt marka yer almakta. Sleeper markasiyla yatak, baza üretimi… Genç Alfemo markasiyla genç-çocuk ve bebek odalari. Corner Concept Markasiyla köse takimlari üreten Alfemo marka yatirimina büyük önem veriyor.
Türkiye çapinda 200’ü askin satis noktasi, tüm il ve ilçelere yayilmis satis agi, 500’den fazla çalisani ile, ülkemizin sayili üreticilerinden biri olan Alfemo, tüm dünyada kabul gören özgün tasarimlari ve konsept magazalasma agi ile yurtdisinda ülkemizi en iyi temsil eden firmalardan biri olma özelligini de koruyor. Sirketin genç patronu ve ESIDEF Yönetim Kurulu Baskani Ramazan Davulcuoglu ile Torbali’yi ve sektörü konustuk. Yeni personel aliminda Torbali’ya öncelik verdiklerini söyleyen Davulcuoglu, “Torbali, yöneticileri bürokratlari ve insanlari ile bize kucak açti. Vefa borcumuz var” diyor.
Yusuf Davulcuoglu tarafindan 1972 yilinda Gültepe’de 200 metrekarelik küçük bir dükkanda Yesildag Magazasi ile temelleri atilan Alfemo Mobilya, Davulcuoglu kardeslerin azmi ve çaliskanligi sayesinde Türkiye’nin sayili firmalari arasina girmeyi basardi.
Bir magazayi 5 kitada 59 ülkeye ihracat yapan bir marka konumuna getiren aile sirketinin bir parçasi olan basarili is adami, Torbali’nin gelecegi için çok umutlu konusuyor. Davulcuglu, “Torbali, mobilyayi degerlendirirse Türkiye’yi besler” dedi.

ÇALISANLARIN YUZDE 35’I TORBALI’DAN
ILÇEDE 2004 yilindan bu yana faaliyet gösteren Alfemo, diger büyük mobilya fabrikalarinin da dikkatini bu bölgeye çekti. Ilçede yatirim yapmaya karar verdiklerini basta yerel yöneticiler olmak üzere tüm kurum ve kuruluslardan destek gördüklerini söyleyen Ramazan Davulcuoglu, “Torbali’ya 2004 yilinda geldik. Geldigimizde personelimizin tamamina yakini disaridandi. Ama Torbali bize kucak açtigi için vefa borcumuzu yeni alimlari ilçeden yaparak ödemek istedik. Buranin havasini soluyoruz, burada yasiyoruz, buradaki insanlarla itibar içerisindeyiz. Dolayisiyla yeni personel ihtiyacimizi Torbali’dan karsiliyoruz. Bunun hem istihdama katkisi olur hem de bizim için faydali olur. Su anda çalisanlarimizin yüzde 35’i Torbali’dan” dedi.

KALIFIYE ELEMAN BULAMIYORUZ
ILÇEDE kalifiye eleman bulmakta sikinti çektiklerini söyleyen Davulcuoglu, bu eksigin Torbali’daki mobilya fabrikalarinin ortak sorunu oldugunu söyledi. Davulcuoglu, “Mobilya sektöründe ne yogun kalifiye eleman ihtiyaci döseme aliminda yasaniyor. Bu anlamda ilçede dösenmesi, cilaci, iskeletçi bulmakta zorlaniyoruz. Biz de ilçedeki personel alimlarimizi daha genel alanlara yapiyoruz. Ama tabi gönül ister ki kadromuzun yüzde 70’i faaliyet gösterdigimiz bölgeden olsun. Torbali’da mesleki egitimin desteklenmesi ve bu hizmeti veren okullar arttirilmasi durumunda biz de disaridan isçi getirmeyiz. Torbali’daki bir fabrikanin Torbali’dan isçi almasi en saglikli olani. Fakat bunun saglanmasi için meslegi egitime gerekli önemin verilmesi gerekiyor” dedi.

KAÇIRILMAYACAK FIRSAT

TORBALI’da mesleki egitimin desteklenmesi, yeni egitim merkezileri kurulmasi gerektiginin artik kaçinilmaz oldugunu, Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde açilacak mobilya bölümün büyük bir açigi kapatacagini vurgulayan Ramazan Davulcuoglu bunun saglanmasi durumunda Torbali’in cazibesinin daha da artacagini söyledi. Ilçede mobilya sektörünün saglam zemine oturdugunu fakat yükselise geçmesi için bazi girisimlerin sart oldugunu söyleyen Davulcuoglu, “Mobilya istihdam deposu bir sektör. Torbali böyle bir sektörü elinden kaçirmamali, firsati iyi degerlendirilmeli. Bizimle birlikte basta Merinos, Vespero, Isbir olmak üzere çok sayida firma burada faaliyet göstermeye basladi. Mobilyacilarin sayisi gittikçe artiyor. Bu kaçirilmayacak bir firsat. Ilçe mobilya alaninda kümelenme saglanmali, ortak alanlar olusturulmali” dedi

MOBILYACILAR ZATEN BURADA, HAREKETE GEÇILMELI
ILÇEDE mobilya sektörüne yönelik tesvik edici girisimlerin yapilmasi, organize hizmet verecek alanlarin açilmasi durumunda mevcut potansiyelin Izmir, Ege basta olmak üzere tüm Türkiye’yi besleyecek durumda oldugunun altini çizen, Davulcuoglu, “Ilk olarak mobilya fabrikalarinin insan kaynaklari açisindan çok iyi beslenmesi gerekiyor. Bu da mesleki egitim ve mobilya bölümlerin açilmasi ile olur. Bunun yaninda ilçede mobilyaya yönelik fabrika imarli alanlari açilmali. Dev markalar, büyük isletmeler zaten var ama bizim sektörde yan sanayi de çok önemli. Dev markalar, yan sanayi tesisleri, satis alanlari, dogru pazarlama, düzenli alt yapi ile Torbali ihracatin gözdesi olur. Yüzlerce magazanin oldugu bir sistemden söz ediyoruz. Izmir’de bu anlamda organizasyonu dogru yapimi satis alani yok. Torbali çok güzel bir sans yakaladi. Mobilyacilar burayi zaten tercih etmis durumda. Neden bu potansiyel degerlendirilmesin ki?” diye konustu.

HIZLI TREN TORBALI’YA GERÇEK KIMLIGINI KAZANDIRIR
ALFEMO olarak Torbali’yi neden tercih ettiklerini de anlatan genç patron, “Torbali biz buraya gelmeden önce de büyük isletmelerin yogun oldugu bir bölgeydi. Zaten bir cazibesi ve sanayi alt yapisi vardi yani.. Opel, Philsa, Dr. Oetker gibi büyük firmalar ilçeyi terci,h etmis durumda. Mobilya alaninda ilk en büyük yatirimi biz yaptik. O dönemde Çigli ve Kemalpasa’da da arazi baktik ama tek parça halinde en büyük alan Torbali’daydi. Insan kaynaklari alaninda da burasi bizim avantaj. Mobilyacilikta faaliyet gösteren kisiler genellikle Karabaglar, Gaziemir, Sarniç civarinda kümelenmis durumda. Personel ulastirma konusunda en avantajli bölge Torbali oldu bizim için. Bir de ilçeye hizli trenin gelecek olmasini hesaba kattik. Metro hattinin Torbali’ya kadar uzatilmasi durumunda ilçe gerçek kimligini bulacaktir. Bunu çok önemsiyoruz. Metro ile ulasim saglanabildiginde Torbali, alisveris yapmak isteyen birçok kisinin tercihi olacaktir” dedi.

AVUKATLIKTAN MOBILYA PATRONLUGUNA DAVULCUOGLU…

1968 Konya dogumlu. Izmir Ticaret Lisesi ve ardindan hukuk fakültesinden mezun oldu. 1995 yilinda agabeyinin sürdürdügü çizgide mobilya üretimine hiz verdi. Halen ortagi oldugu Alfemo Mobilya’nin üretim ve ihracat ayagini yürütüyor. Ramazan Davulcuoglu hukuk egitimi alarak, avukatlik yapmaya hak kazanmis olmasina ragmen, verdigi ani bir kararla baba meslegine dönmüs. Bir yandan avukatlik yaparken diger yandan da is hayatinda yer alan Davulcuoglu, iki yilin sorumluluklar sebebiyle aile isine geri dönmüs. O günlerden kazandigi avukatlik deneyimlerden bugün bile faydalandigini söyleyen Ramazan Davulcuoglu, Alfemo’da agabey Ali Davulcuoglu’nun önderliginde kardesi Saban Davulcuoglu ile birlikte çalisiyor. Ramazan Davulcuoglu evli ve 1 çocuk babasi.

SIVIL TOPLUM KURULUSLARINDA ETKIN
“ALFEMO, ürün degil bir yasam biçimidir” diyen Ramazan Davulcuoglu, “Biz farkli tarzlara farkli ürünler sunarak genis bir müsteri kitlesine ulasmaya çalisiyoruz. Hedef kitlemiz, uygun fiyata tasarimli ürünler almak isteyenler” diyor. Davulcuoglu kardesler arasindaki sorumluluk paylasimi islerdeki basariyi getirirken, Ramazan Davulcuoglu, is hayatinin yani sira birçok sivil toplum kurulusunda da görev yapiyor. Kurucu yönetim kurulu üyesi oldugu Izmir Genç Isadamlari Dernegi’nde, Ege ve Bati Akdeniz Sanayici ve Isadamlari Dernekleri Federasyonu’nun baskanligini ve ayrica Türkiye Sanayici ve Isadamlari Konfederasyonu’nun (TUSKON) Yönetim Kurulu baskan yardimciligini ile Mobilya Sanayicileri Derneginin de (MOSDER) Yönetim Kurulu Uyeligini yapiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web