Büyük Torbalı

Mucit tornaci Rusya’ya açildi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Mucit tornaci Rusya’ya açildi
320 Görüntüleme
07 Ocak 2010 - 22:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

35 yildir Sanayi’de tornacilik yapan Mustafa Çalisir ve oglu Onur kendi üretimleri olan Islak Mendil Makinesi’ni iç pazarin yani sira Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere gönderiyor

TORBALI Atatürk Sanayi Si-tesi’ndeki birçok esnaf müte-vazi imalathanelerde yurt di-sina makine ihraç ediyor. Sa-nayideki kobilerin gerçekles-tirmis oldugu bu basari, ilçe adina büyük bir basari. Mustafa Çalisir (51) ve oglu Onur Çalisir(27) de bunlardan bir tanesi. Sezer Mak adi altinda islak mendil makinesi üretimi yapan isletme, üreti-minin büyük bir bölümünü dis ülkelere ihraç ediyor. Talep üzerine böyle bir çalisma yap-tiklarini söyleyen Mustafa Çalisir, “10 yilda yaklasik 110 tane makine ürettik. Simdiki hedefimiz bu sektör üzerine fabrika açmak” dedi.

TORBALI’NIN MAKINELERI TIKIR TIKIR
ATATURK Sanayi Sitesi-ndeki birçok esnaf son yillar-da yaptiklari makinelerle adlarindan sikça söz ettiriyor. Sanayi esnafi; palet makinesi, zeytin silkme makinesi, do-mates kesme ve dizme maki-nesinden sonra simdi de islak mendil makinesi üretti. 35 yildir tornacilik yapan Musta-fa Çalisir, talep üzerine hare-kete geçti ve islak mendil makinesi yapti. Ilk makinesini 2000 yilinda yapan Çalisir, 10 yillik süre içerisinde tam 110 tane makine üretti. Bir maki-neyi yaklasik 1 ayda tamam-ladigini söyleyen Çalisir, bu ürünleri Türkiye genelinde ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelere sattigini belirtti. Oglu Onur Çalisir’la birlikte bu makineyi ürettiklerin ifade eden Çalisir, “Islak mendil makinesinin otomasyon cihazlari, mekanik aletleri ve projesi tamamen bize ait. Vizyonumuz her za-man en iyisini yapmak. Bu-nun içinde çok çaba sarfedi-yoruz” diye konustu.

FABRIKA AÇMAYI HEDEFLIYORUZ
70 metrekarelik bir dükkânda, dünyaya açilan Çalisir, ailesi-nin en büyük hedefi sektörde fabrika açarak söz sahibi ol-mak. Yogun ilgi gören maki-nelerden talep olmasi halinde yaptigini söyleyen Mustafa Usta, “Böyle bir makine yap-tigimizi ve bunlari yurtdisina ihraç ettigimize kimse inan-miyor. Geçtigimiz günlerde Ukrayna’dan gelen müsterile-rimiz, 70 metrekarelik bir alanda böyle makine ürettigi-mizi saskinlikla karsiladi. Öte yandan ürünlerin pazarlama-sini gerçeklestiren Mehmet Ergün’e çok tesekkür ediyo-ruz. Su anda Ukrayna’ya gön-dermek üzerine bir makine daha imal ediyoruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web