Büyük Torbalı

Müftü Akpinar alisilmisin disina çikiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Müftü Akpinar alisilmisin disina çikiyor
406 Görüntüleme
31 Ocak 2010 - 23:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

5,5 yillik hizmet süresince ilçeye sayisiz hizmet kazandiran Müftü Mehmet Akpinar’in en öne çikan çalismasi camileri sadece namaz kilinan mekânlar olmaktan çikararak egitim kurumu hüviyeti kazandirma girisimi

5,5 yil önce Torbali’da görev yapmaya baslayan Ilçe Müftüsü Mehmet Akpinar göreve basladigi günden beri ilçedeki cami ve Kur’an kursu konusundaki eksik-likleri gidermek amaciyla çalis-malar yapiliyor. Müftü Akpinar hizmet süresi içinde Torbali’da 54 olan cami sayisini 60’a çikardi. Su anda yapimi devam eden 4 ca-mi daha bulunuyor. Cami bulun-mayan Baris Yapi ve Halk Yapi civarinda cami yapilmasi için de çalismalara baslandi. Bunun yani sira Ayrancilar’a da 2 cami daha yapilmaya baslanacak. Ilçedeki 4 siniftan olusan Kur’an kursunun sayisi da 5,5 yil içinde 13 kurs ve 17 sinifa çikarildi. 2 Kur’an kur-sunun çalismalari da devam edi-yor. Torbali’nin nüfusuna oranla cami sayisi olarak Türkiye ortala-masinin çok altinda oldugunu vurgulayan Akpinar, vatandasla-rin ibadetlerini yapmak için cami-lere daha rahat ulasmalarini sag-lamak amaciyla çalismalarina devam ettiklerini söyledi. Kur’an kurslarini daha aktif hale getirme-ye çalisacaklarini belirten Akpi-nar, camileri sadece namaz kili-nan mekânlar olmaktan çikararak egitim kurumu hüviyeti kazandir-maya çalisacaklarini söyledi.

CAMI SAYISI 60’A ÇIKTI
YAKLASIK 5,5 yildir Torbali’da görev yaptigini belirterek göreve basladigi ilk günlerde Torbali’da hangi hizmetlere öncelik verilme-si gerektigini belirleyerek çalis-malara basladigini belirten Ak-pinar “Ilçede öncelikli sorunlar-dan biri cami sayisinin yetersiz olmasiydi. Yaptigimiz tespitlere cami sayisinin yetersiz oldugunu ve Kur’an kurslarina ihtiyaç du-yuldugunu gördük. Ayrica bütün camilerimizin boya badana ve çevre düzenlemelerine ihtiyaç duyuldugunu tespit ettim. Merkez ve belediyelerde belediye baskan-lari ile, köylerde de muhtarlarla diyaloga geçerek din görevlileri-mizin büyük gayreti ile bütün ca-milerimizin bakimi ve çevre dü-zenlemeleri yapildi. Emegi ge-çenlere tesekkür ediyoruz. Ayrica ilçedeki Kur’an Kursu sayisi da oldukça yetersizdi. Torbali’da 54 tane cami bulunuyordu. Bu sayiyi hizmet verdigimiz süre içerisinde 60’a çikardik. Ayrancilar Fatih Camii, Ayrancilar Ihlas Camii, Alpkent Camii, Ethem Oruç Ca-mii, Yildirim Beyazit Camii ve Nene Hatun Camileri yapimi ta-mamlanarak ibadete açildi. Su anda 4 caminin insaati da devam ediyor. Yapimi devam eden cami-lerden biri olan Imam Hatip Li-sesi bahçesinde bulunuyor. Bu cami hem halka hem de Imam Hatip Lisesi ögrencilerinin uy-gulamalari için kullanilacak. Ikinci cami ise 80’inci yil Ilkög-retim Okulu civarinda bulunuyor. Uçüncü cami Ayrancilar Sanayi Sitesi’nde ve dördüncü camiyse Ortaköy’de bulunuyor. Bu 4 ca-minin 2010 yili içinde ibadete açilmasini planliyoruz” dedi.

TURKIYE ORTALAMASININ ÇOK ALTINDA
TORBALI’DAKI nüfusa göre cami sayisi Türkiye ortalamasinin çok altinda oldugunu ifade ederek ibadete açilan ve açilacak olan camilerin olmasina ragmen Tor-bali’daki cami ihtiyacinin yinede devam ettigini söyleyen Akpinar “Özellikle de Baris Yapi ve Halk Yapi civarinda cami bulunmuyor. Buradaki vatandaslar hiç de sihhî olmayan bir mescitte ibadetlerini yerine getiriyor. Su anda bu konu-yla ilgili elimizden birsey gelmi-yor. Ancak Baris Yapi ve Halk Yapi arasinda imar planinda dini tesis olarak ayrilan bir cami yeri mevcut. Hayir sahipleri ve bu ise gönül vermis olanlarin bu cami-nin yapiminda gayret gösterme-lerini istiyorum. Bu bölgedeki ca-minin yapilmasiyla bir rahatlama olacagini düsünüyorum. Su anda çalismalar yapiliyor ve sonuçlan-masini bekliyoruz. Ayrancilar çok göç alan bir yer. Bu nedenle bu bölgede de 2 camiye daha ihtiyaç var. Burada yapilacak olan cami alanlari da imar planinda belirlen-mis. Bir cami için Ege Kent’de yer ayrilmis durumda. 2010 yada 2011 yilinda buradaki camilerin insaatlarina baslanmasini planla-niyor” dedi.

16 HOPARLÖR KURULDUILÇEDEKI camiler arasinda me-safenin çok fazla olmasinin özel-likle yasli vatandaslar açisindan problem yarattigini ve camilerin kendilerine uzak olmasi nedeniyle camiye gidemedikleri yönünde basvurularda bulunduklarini söy-leyen Akpinar “Yapimi devam eden camiler bittigi taktirde va-tandaslar camilere kolaylikla ulasabilecekler. Ayrica Torbali’da cami sayisinin az olmasi ve mesafe sorunu nedeniyle birçok kisi ezan sesini duyamadigi ge-rekçesiyle bize basvuruyordu. Bu konuda da Torbali Belediyesi ile ortak yürüttügümüz çalisma neticesinde camilerin bulunma-digi mahallelere hoparlör konul-du. Bizim Merkez Cami’den nak-len yayinladigimiz ezan bu sekil-de herkese duyurulmaya baslandi. Su anda merkezde bu sekilde ku-rulu 16 sistem var” dedi.

KUR’AN KURSU SAYISI ARTTIILÇEDE önceleri merkez ve eski beldelerde toplam 4 siniftan olu-san Kur’an kursunun bulundugu-nu, su anda bu kurs sayinin 13’e çiktigini belirterek bu 13 kursta toplam 17 sinif bulunuyor ve egi-tim-ögretim devam edildigini söyleyen Akpinar “2 kursun çalis-malari da halen devam ediyor. Çalismalari devam eden kurslar-dan bir tanesi Alpkent Camii’nde digeri ise Özbey Mahallesi’nde bulunuyor. Bir tanesi yatili olmak üzere bu 17 kursun tamami ba-yanlara yönelik olan kurslar. Ça-kurbeyli Yatili Kiz Kur’an kursu-nun yani sira diger kurslarimiz Ayrancilar, Pancar, Yazibasi, Ça-pak, Karakuyu, Korucuk, Çayba-si, Pamukyazi ve Subasi’nda bulunuyor. Merkezde de Ertugrul Camii, Orhaniye Camii ve Ethem Oruç Camiilerinde Kur’an Kurs-larimiz mevcut. Erkekler de bütün camilerimizde din görevlilerine basvurarak Kur’an-i Kerim ve Temel Bilgiler dersi alabilirler. Camilerimizde Kur’an egitimi aksam saatlerinde yapiliyor. Görev sürem içerisinde Müftülük binasinin hemen alt katinda Aile Irsat ve Rehberlik Büromuzu da açtik. Bu büroda da vatandasa dini yönde aileleriyle ilgili reh-berlik hizmeti verilecek” dedi.

BAYANLARA YÖNELIK ÇALISMALARA AYRICALIK
TORBALI’DA düzenli olarak yürüttükleri çalismalardan bir tanesinin de vatandasa ve özellikle de bayanlara yönelik olarak düzenledikleri konfe-rans ve seminerler oldugunu belirten Akpinar “Dünya Ka-dinlar Günüyle ilgili yaptigimiz seminer bu çalismalarimizdan bir tanesi. Din görevlilerimize yönelik de alaninda uzman ki-siler tarafindan hem dini hem de sosyal içerikli konularda konferans ve toplantilar dü-zenliyoruz. Su anda Nisan ayindaki Kutlu Dogum Hafta-sina yönelik yapilacak çalis-malarin hazirliklarini yapiyo-ruz. Düzenledigimiz konfe-ranslarda siir dinletileri düzen-lenmekte ilahiler ve kasideler okunmakta. Bu programlari-miz vatandasin de büyük be-genisini kazaniyor” dedi.

CAMILER EGITIM KURUMU HUVIYETI KAZANACAK
SU anda bulunduklari Müftü-lük binasinda çesitli tadilatlar yapildigini ve zemin katta din görevlilerinin çalismalarini da-ha rahat yapabilecekleri ve birbirleriyle sohbet edebile-cekleri bir lokal hazirladikla-rina da deginen Akpinar “Bu lokal da hizmet vermeye bas-ladi. Vatandasi dini yönde dogru bilgilendirmek için ça-lismalarimiz devam edecek. Kur’an kurslarimizi daha aktif hale getirerek vatandasa ulas-mayi düsünüyoruz. Bütün camilerimizi dini yönde birer egitim kurumu haline getire-cegiz. Artik camiler sadece namaz kilinan mekânlar ol-maktan çikacak ve tarihi kim-ligine uygun olarak egitim kurumu hüviyeti kazanacak”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web