Büyük Torbalı

Muhtarlar anlatti, Vekil dinledi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Muhtarlar anlatti, Vekil dinledi
248 Görüntüleme
05 Aralık 2010 - 22:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tugrul Yemisçi, cumartesi günü Torbali’ya gelerek muhtarlarin sikintilarini dinledi. Yemisçi, kendisine iletilen sorunlari not alarak gündemine aldi.

AK Parti Izmir Milletvekili Tugrul Yemisçi, cumartesi günü Torbali’ya gelerek muhtarlarin sikintilarini dinledi. Adeta dert babasi gibi muhtarlari tek tek dinleyen Yemisçi, kendisine iletilen sorunlari not alarak gündemine aldi. Her muhtar farkli bir konuyu gündeme tasirken, özellikle hazine arazileri konusunda yasanan sikintilar üzerinde duruldu. Iletilen sorunlarla ilgili olarak çalisma baslatacagini söyleyen Yemisçi, konularla ilgili olarak yasal düzenlemelerin yapildigini ve 15 Mart tarihine kadar yaklasik 130 maddedeki düzenlemelerle birlikte yeni yasalarin çikacagini açikladi. Muhtarlarin, bürokrasi konusunda aksakliklar yasadiklarini söylemesi üzerine sert bir çikis yapan Tugrul Yemisçi: “Türkiye’de memur zihniyeti degismeli. Herkes isini adam gibi yapacak. Memur, mesuliyet alabilmeli.” dedi.

TOPLANTIYA 14 MUHTAR KATILDI

TORBALI’YA siklikla gelen milletvekillerinin basinda gelen Tugrul Yemisçi, önceki gün yine ilçedeydi. Ilçeye ayri bir önem veren Yemisçi, ilçe binasinda parti yönetimi ve muhtarlarla bir araya geldi. Toplantiya Muratbey Mahalle Muhtari Emin Berber, Göllüce Muhtari Ercan Gök, Saipler Köyü Muhtari Ayhan Sahin, Arslanlar Köyü Muhtari Osman Kurtul, Düverlik Köyü Muhtari Fahrettin Unal, Taskesik Köyü Muhari Ismail Çakaloglu, Ahmetli Köyü Muhtari Ahmet Kiliç, Dagkizilca Köyü Muhtari Rahmi Genç, Helvaci Köyü Muhtari Sahin Uysal, Korucuk Köyü Muhtari Mustafa Içöz, Karaot Köyü Muhtari Önder Güngör, Ormanköy Muhtari Serafettin Acar, Çaybasi Mahalle Muhtari Sami Erkan ve Pamukyazi Mahalle Muhtari Muhammet Ali Çürükçü katildi. Toplantinin açilis konusmasini yapan Ilçe Baskani Adnan Yasar Gör-mez, ilk olarak muhtarlarin genel sorunlarini siraladi. Görmez: “Muhtarlarimizin baslica talepleri arasinda öz-lük haklari, köy muhtarliklari-nin gelirleri, köy yollari, su fiyatinin yüksek olmasi var. Torbalililar olarak, Izmir’in çöpünü Taskesik’e istemiyo-ruz. Ayrica Yazibasi’da yasa-nan imar sorunu yüzlerce ya-tirimcinin kaçmasina neden oldu.” diye konustu.

10 YIL SONRA TORBALI’DA NUFUS PATLAMASI YASANACAK

TORBALI’DA karayolu ula-simi açisindan hiçbir sorunun yasanmadigini ifade eden Iz-mir milletvekili, rayli sistem-de de bunu gerçeklestirecek-lerini belirtti. Bu konudaki eksikligin önümüzdeki aylar-da giderilecegini ifade eden Yemisçi, Izmir-Istanbul arasi yapilan duble yola degindi. Iki il arasindaki mesafeyi sa-dece 3,5 saate indirecek bu projenin 5 yilda sona erece-gini söyleyen Tugrul Yemisçi: “Bu yol tamamlandiktan sonra, 10 yil içinde burada nüfus patlamasi yasanacaktir. Torbali’daki insanlar bu du-rumdan rahatsiz olabilir. An-cak altyapiyi hazirlarsak so-run olmaz. Ayrica yatirimlar da artacaktir” diye konustu.

MUHTARLAR MEMURLARI SIKAYET ETTI

MUHTARLARIN sorunlarini dinleyen Yemisçi, bunlari tek tek not alarak çözümü konu-sunda takipçisi olacaklarini belirtti. Sikintilarini anlatan muhtarlarin özellikle memur-lardan dert yanmasina degi-nen Tugrul Yemisçi, memur-larin mesuliyet almadigini ifade etti. Yemisçi: “Yasal degisiklikler yapiliyor; ancak memur bunu kismen uygulu-yor. Kisacasi memur ipe un seriyor. Herkes isini adam gi-bi yapacak. Onlar devletin maasli elemanlaridir. Yasalar ne gerektiriyorsa ona göre davranacaklar. Bu memur zih-niyetini degistirecegiz.” dedi.

ISTE MUHTARLARIN SIKINTILARI:

Korucuk Köyü Muhtari Mustafa Içöz: Milli Egitim Bakanligi’nin 9. siniflar için baslattigi ortaögretim prog-rami, ögrencilerimiz için çok iyi bir uygulama. Ögrencile-rimiz ücretsiz olarak tasini-yor. Ancak bu uygulamanin liseye giden diger ögrenciler için de gelistirilmesi gere-kir. Çünkü diger ögrenciler servis olmadigi için zorluk-lar içerisinde okula gidiyor

Karaot Köyü Muhtari Önder Güngör: Köylüle-rimiz, devletin verdigi des-teklemelerden yararlanmak istiyor. Ancak bilgi sahibi olmadiklari için ne yapacak-larini tam olarak bilmiyorlar. Özellikle hayvan kredileri için basvuruda bulunmak istiyoruz. Fakat yeteri kadar bilgilendirilmiyoruz.

Ahmetli Köyü Muhtari Ahmet Kiliç: Ilçemizdeki köylerin büyük bir bölü-münde hazine arazisi var. Birçogumuz da bu arazileri kullaniyor. Ancak yapi insa edemiyoruz. Bu konuda biz-lere yardimci olunmasini isti-yoruz. Hazine arazileri bedeli karsiliginda kullanicilara tah-sis edilmesini talep edilmeli

Ormanköy Muhtari Seref Acar: Hazine arazilerinin çoklugu yüzünden Milli Em-lak Müdürlügüyle isimiz çok fazla. Binlerce insan her gün bu kuruma gitmek zorunda kaliyor. Ancak çok uzak oldu-gu için sikinti yasiyoruz. Da-ha önce Torbali’da Milli Em-lak’in subesi vardi. Bu subenin yeniden faal olmasini istiyoruz.

Göllüce Mahalle Muhtari Ercan Gök: Mahallemiz köy statüsünde oldugu 2004 yilin-da, Il Özel Idaresi tarafindan mahallemizin alt yapisi ta-mamen yenilenecekti. Bunun için gerekli malzemeler getirildi. Ancak o dönemde yasanan yasal degisiklik yüzünden malzemeler baska bir bölgeye kaydirildi. 6 yildir alt yapinin yapilmasini bekliyoruz.

TORBALI REFERANDUMDA BIZI MEMNUN ETTI

MUHTARLARIN sorunlarini dinlemeden önce söze basla-yan Tugrul Yemisçi, ilk olarak 12 Eylül Referandumu’nda Torbali’da çikan oy potan-siyelinin kendilerini memnun ettigini ifade etti. Vekil Yemisçi: “Izmir’de 6 bölgede oy potansiyelimizi arttirdik. Torbali’da bu ilçelerden bir tanesiydi. Bu gelisme bizler için sevindirici bir haber. Destek verenlere tesekkür ediyorum. Umarim bu oran daha da yukarilara çikacaktir.” dedi.

ÇÖP ISTEMIYORUZ

Taskesik Köyü Muhtari Ismail Çakaloglu: 4 milyonluk Izmir’in çö-pünü, doga harikasi olan köyümüze dökmek isti-yorlar. Biz bu çöp deponi alanini istemiyoruz. Bu konuda da hükümetin destegini yanimizda isti-yoruz. Çöp için Izmir’de çok daha uygun yerler var. Ayrica çöpün 4 ayri bölgede toplanmasi ge-rekir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web