Büyük Torbalı

Muslularin baskani ates püskürdü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Muslularin baskani ates püskürdü
232 Görüntüleme
19 Ocak 2013 - 7:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muslular Dernegi Baskani Turan Demirbilek, zehir zemberek açiklamalarda bulundu. Dernekler Federasyonu kurmak için çalisma baslatan ve ardindan vazgeçen Demirbilek, “Hemsehri derneklerinin bazilari siyasi rant pesinde, bu yüzden vazgeçtim” dedi

120′YI asan dernek sayisiyla Torbali, Izmir’in en çok sivil toplum kurulusuna ev sahipligi yapan ilçelerinin basinda geliyor. Özellikle ilçedeki hemsehri derneklerinin sayisi giderek artiyor. Hemsehri derneklerindeki bu artisla birlikte son aylarda ayni derneklerden ikincisinin de kurulmasi dikkat çekiyor. Ilk olarak Alevilerde baslayan ikinci dernek furyasi, sirasiyla Agrililar, Muslular ve son olarak da Karslilar ile devam etmisti. Tüm daginik durumu toparlamak ve dernekleri tek çati altinda toplayarak ilçenin sorunlarina merkezi bir yerden çözüm üretmek için Torbali Dernekler Federasyonu kurulmaya karar verilmisti. Muslular Dernegi Baskani Turan Demirbilek’in önderlik ettigi federasyonun kurulma çalismalarindan vazgeçildi. Konu hakkinda uzun süre sessizligini koruyan Demirbilek, yaptigi açiklamada derneklere ates püskürdü.

SIYASI RANT PESINDELER
ILÇEDEKI dernekleri birlestirme ve tek çati altinda toplamak amaciyla Torbali Dernekler Federasyonu’nu kurmaya niyetlenen ve birkaç hemsehri dernegini de yanina alan Muslular Dernegi Baskani Turan Demirbilek, bu çalismasindan vazgeçti. Herkesin büyük bir heyecanla bekledigi ve kurulmasina kesin gözüyle bakilan Dernekler Federasyonu’nun neden kurulmadigini gazetemize anlatan Demirbilek, “Dernekleri tek çati altinda toplamak için bu çalismayi baslatmistim ama ne yazik ki umdugumu bulamadim. Benim amacim tek çati altinda ilçemizin sorunlarina bir merkezden ortak akil üreterek birlikte çözüm üretmekti. Hemsehricilik kültürünü yayginlastirmak ve amaci disinda islerin yerine derneklerin asil amacina uygun çalismalara imza atmasini saglamakti, ama olmadi. Bazi dernekler hemsehricilik degil, siyasi rant pesinde. Bundan dolayi kurmaktan ve öncülük etmekten vazgeçtim” diye konustu.

DERNEKLER TABELADAN IBARET
MUSLULAR Dernegi Baskani Turan Demirbilek, dernek baskanlarinin kendi çikarlarini düsündügünü ve bazi derneklerin üye sayilarinin iki elin parmaklarini geçmeyecegini de söyledi. “Derneklerin amaci halki bir araya toplamaktir. Isimlerin prim yapmasi degil” diyen Demirbilek, “Bazi dernek baskanlari siyasi rant pesindedir. Herkes kendi çikarini düsünüyor, derneklerin siyasi çikar pesinde oldugunu gördügüm için federasyon çalismalarindan vazgeçtim. Bazi derneklerin üye sayisi saysaniz 5’i geçmez. Iki kisi bir araya gelip dernek kurma telasi içinde. Çikip basinda su kadar bu kadar üyemiz var diyenler, 5 kisiyle olagan kongrelerini yapiyorlar. Torbali’da tabela dernekçiligi hakim” dedi.
DEMIRBILEK: UMDUGUMU BULAMADIM
MUSLULAR Dernegi olarak yollarina devam edeceklerini söyleyen Turan Demirbilek, “Bütün Muslulari bir araya getirmek ve kaynasmalarini saglamak adina dernegimizi kurduk. Amacimiz siyaset degil. Torbali’da dernekler adeta maskara oldu. Midem bulandi artik. Torbali’da tabela dernegi çok fazla isim var ama kendi yok. Ilçemizde maalesef dernekler amaci disinda kullaniliyor. Dernek siyasete alet edilmemeli ve kisisel çikarlar için kullanilmamali. Ben kisisel siyasi görüslerimi temsil ettigim ilin insanlarinin adina kullanamam, buna hakkim yok. Dernek baskaninin görevi, yöresine ait kültürü hemsehrileriyle yasamak ve dayanisma ve sevgi içinde organizasyonlar düzenlemektir. Bunlara prim vermemek için Dernekler Federasyonu’nu kurmaktan vazgeçtim. Ben Istanbul’da çok dernekler gördüm, gidip herkesin de görmesini tavsiye ederim. Görsünler adamlar nasil dernekçilik yapiyorlar. Kültürlerini nasil yasatiyorlar. Amacim Torbali’da onu yapmakti ama umdugumu bulamadim” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web