Büyük Torbalı

NASA’nin kullandigi teknoloji ile suyu aritiyorlar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
NASA’nin kullandigi teknoloji ile suyu aritiyorlar
248 Görüntüleme
09 Haziran 2010 - 21:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ihlas Torbali Magazasi’nda satisa sunulan Cebilom Reverse Osmosis Su Artima Cihaz, Nasa teknolojisiyle üretiliyor. Torbali,aritma cihazinin en çok satildigi ilçelerin basinda geliyor.

DAMACANA suyun yay-ginlasmasiyla birlikte unu-tulmaya yüz tutan su arit-ma cihazlari, geçtigimiz yil yasanan ve büyük tar-tismalara neden olan ‘Ar-senikli su’ iddialariyla ye-niden gündeme geldi. Su-da arsenik bulunmasi arit-ma cihazi satislarini patla-tirken firmalar, yogun ta-lep sebebiyle eleman sayi-sini da arttirdi. Torbali’da en çok su aritma cihazi kullanan bölgelerin basin-da geliyor. Ihlas Torbali Magaza Müdürü Ali Du-ran, Torbali’daki her 3 e-vin birinde su aritma ciha-zi oldugunu belirtti. Satisa sunduklari Cebilom Reverse Osmosis Su Artima Cihazi’nin Nasa teknolojisiyle üretildigini ifade etti. Duran, çöpün ilçeye gelmesiyle birlikte su kaynaklarinin daha çok kirlenecegini ve aritma cihazlarina olan ilginin daha da artacagini açikladi.

IZMIR’IN EN KIRLI SUYU TORBALI’DA

IHLAS, geçtigimiz yil yasanan arsenikli su tartismalarina “Ce-bilon Reverse Osmo-sis System” isimli cihazla son vermek istiyor. Bu cihaz, her türlü suyu içme suyuna çevirebilme özelligine sa-hip. Cihazda, kirliligi  te-mizleyen 5 adet filtre yer aliyor. Ters ozmos siste-miyle çalisan bu sistem ilk olarak NASA tarafindan uzay kapsülünde atik su-dan içme suyu elde etmek için kullanildi. Son 2 yil-dir talebin arttigini ancak geçtigimiz yil adeta satis patlamasi yasadiklarini ifade eden Ali Duran: “Torbali’da geçtigimiz yil boyunca arsenikli su tar-tismasi yasandi. Yapilan arastirmalarda kirlilik de-geri ölçümlerinde Izmir’in en kirli suyu Torbali’da çikiyor. Bazi damacana sularinin da su kalitesi oldukça düsük. Bu sistem sayesinde aninda taze ve oldukça kaliteli su elinizin altinda oluyor. Cihaz Tor-bali’da kisa zamanda çok ilgi gördü” dedi.

ÇÖPUN ILÇEYE GELMESI SUYU DAHA DA KIRLETECEK

CIHAZI tanitan Ali Du-ran, çesmeden doldurdugu bir bardak, suyun cihaza geldikten sonra filtre edi-lerek aritilmis oldugu ikin-ci bardakla elektroliz ciha-zi kullanarak bir deneme yapti. Çesmeden akan su siyah bir renk alirken aritma islemi sonrasinda alinan su ise sari oldu. Iç-me suyunun insan hayati boyunca ol-dukça önemli bir yere sahip oldugunu ifade eden Ali Duran: “Son günlerin en önemli tartismalarindan bir tanesi de çöp. Çöp tesisinin ilçeye kurul-masiyla yer alti sulari kirlenecek. Bu cihaz sayesinde kirden arin-dirilan su güvenle içilebilir. 1 ton suda tam 450 kilogram temiz su veriyor. Bir ton suyun fiyati 2 TL, ancak 19 litrelik damacana su 3,5 TL. Bu sistemle, vatan-daslara daha ucuz su imkâni da sunuyoruz”  seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web