Büyük Torbalı

Ne EVET ne de HAYIR demokrasiye hizmet etmiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ne EVET ne de HAYIR demokrasiye hizmet etmiyor
203 Görüntüleme
25 Ağustos 2010 - 21:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçe Baskani Cengiz Ulusan ve Ilçe Baskan Yardimcisi Hüsnü Koyuncu ‘Boykot’ çagrisini yeniledi

12 Eylül’de yapilacak referanduma az bir zaman kala hem hayir hem de evet cephesi hummali bir propaganda süreci geçiriyor. AK Parti, SP ve BBP evet, CHP ve MHP hayir oyu kullanma kararini savunurken BDP ise boykot kararinda israrli. 12 Eylül günü sandiga gitmeme karari alan Baris ve Demokrasi Partisi (BDP) Ilçe Baskani Cengiz Ulusan ile boykotu ve gerekçelerini konustuk. Bu kararda anayasa degisikligi sürecinde BDP’nin taleplerinin degerlendirilmemesinin, uzlasmasi bir tutum sergilenememesin etkili oldugunu söyleyen Ulusan, partililere yönelik boykot çagrisini yeniledi. Evet ve hayir oylarinin ayni amaca hizmet ettigini söyleyen Ulusan, toplumun tüm katmanlarini kucaklayacak bir anayasa degisikligi özlemi duyduklarini söyledi.

BOYKOT KARARIMIZ BILINÇLI

ANAYASA degisikligi paketinin hazirlanis sürecinde BDP’nin talepleri degerlendirilmedigi için boykot karari aldiklarini söyleyen UIusan, mevcut düzenlemenin toplumun tüm katmanlarini kapsamadigini ifade etti. Ulusan, “Uzun zamandir aldigimiz bir boykot karari var. Bazi sartlarimiz vardi. Demokratik kitle örgütleri ile birlikte aldigimiz kararlarin hiçbiri anayasa kapsamina alinmadi. Bu yüzden boykot kararini sürdürüyoruz. Sadece siyasi partileri ve Türkiye’yi zora sokmak için boykot etmiyoruz. Tam aksine bu ülke-de yeni bir anayasanin yapilmasi, herkesi kucaklanmasi için bu anayasayi boykot ediyoruz. Boykotun kirilacagini sanmiyoruz. Ortada fisilti gazetesinden çikmis dedikodular dönüyor. Genel merkezimiz henüz boykotu bozma karari almadi. Önerdigimiz 4 maddeyi kabul etselerdi biz de evet derdik” seklinde konustu.

TABANIMIZI IKNA ETTIK

DTP’LILERIN boykot kararina uy-acaklarina, 12 Eylül günü sandik ba-sina gitmeyeceklerini söyleyen Ulusan, kararin tam olarak uygulanmasi için yogun bir sekilde çalistiklarini söyledi. Ulusan, “Kendi kitlemize, tabanimiza bir çagrimiz var. Büyük bir oranda ikna ettigimizi de düsünüyoruz. Referandum sürecinde en örgütlü, en organize biz hareket ettik. Kahve toplantilarinda, halk bulusmasina vatandasa sorduk, “Neden evet’ diyorsun. Net cevap veri-lemiyor. Sadece degisiklik oldugu için evet diyor. Degisen hiçbir sey olmadi-gini, AKP’nin kendi elini güçlendirme-ye çalistigini anlatiyoruz” dedi.

AKP-CHP YARISINA DÖNUSTU

ANAYASA degisikligi referandumu-nun AKP-CHP yarisina dönüstügünü söyleyen Ulusan, “Hayir da evet de ay-ni kapiya çikiyor. Bu anayasa degisik-ligi AKP ve CHP yarisidir. Kendi güç-lerini ortaya koymaya çalisiyorlar. Bu oyuna gelmeyecegiz. Bu yüzden kendi kitlemize çagrimizi tekrarliyoruz. Çün-kü Anayasayi inceledigimizde halklari kucaklayacak hiçbir degisiklik göremi-yoruz. Kürtlerin, Alevilerin, emekçile-rin ve memurlarin ve diger katmanlarin ifade edilmedigini görüyoruz. Bölgede boykot çok basarili olacak. Emekçiler de bize katilacak. AKP bu anayasayi kolay kolay degistiremeyecek” dedi.

ANAYASA TUM ULKEYI KUCAKLAMALI

HUKUMETIN 12 Anayasasini degistir-me girisimini olumlu bulduklarini fakat toplumun tüm katmanlarini kapsamadigini düsündüklerini söyleyen Ulusan, “Anayasayi degistirmek olumlu bir adim ama degisiklik tüm Türkiye’yi kucaklayarak olmali. AKP’nin daha önce çok oylamasinda en büyük etken herkesi kucaklayacak bir anayasa vaadinde bulunmasiydi. Simdi degisiklik yapiyor ama sadece kendi elini güçlendirmek için. Örnegin yüzde 10 barajini kaldirmayarak Meclis’te en güçlü konuma geliyorlar. Yüzde 46 oy alan bir parti meclisin yüzde 70’ine hakim. Bu adaletsizce. 1985’ten bu yana gelen tüm iktidarlar kendi önünü açacak düzen-lemeler yapiyor. AKP’nin yaptigi bir benzeri” seklinde konustu. 

AZINLIKLARIN GUÇLENMESI ULKEYI KALKINDIRIR

HAYIR,ve evet oylarinin özgürlüklerin artmasina, demokratik bir anayasa hedefine hizmet etmeyecegini savunan Ulusan, “Ne hayir ne de evet Türkiye’ye hizmet etmeyecektir. Herkesin kendisini ifade ettigi, dünyada örnekleri sayisizca olan, halkin hazirladigi bir anayasaya ancak evet deriz. 12 Eylül’e anayasasina yeni pantent alinarak, yamalanarak yapilan bir degisiklige evet dememiz mümkün degil. Evrensel normlari olan, özgür bir anayasa istiyoruz. Kürt nüfusu Türkiye’de oldukça fazla. Bu insanlarin kendisini ifade etmesine imkân verilmiyor. Dil anlaminda bile kolaylik saglanmiyor. Defalarca kendisini ifade edemedigi için insanlarimizin küçük düsürüldügüne sahit olduk. Bir insan güçlü ise önce kendine sonra ülkesine faydasina olur. Azinliklarin güçlendirilmesi ülkemizi kalkindirir” seklinde konustu.

Boykotta selamet vardir

TUM partililere boykot kararina uyma çagrisi yapan Baskan Cengiz Ulusan, “Sandiga gitmiyoruz ve boykot diyoruz. Çünkü toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak, evrensel normlara sa-hip, demokratik bir anayasa istiyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin görüsünü benimseyen bir anayasa hazirlanmasini istiyoruz. Boykot edip sandiga gitmeyerek tüm top-lumu kucaklayan, her kesimin kendisini buldugu, demokratik Türkiye’yi dünya ile entegre eden demokratik katilimci bir anayasa hazirlan-masini istiyoruz. Bu amaç ile ‘daha iyisini nasil hazirlayabiliriz’ fikri ile birliktelik saglanmali. Birlikte yasama felsefi olusturulmasi. Çünkü anayasalar toplumsal birlikte yasama sözlesmeleridir. Ne evet, ne de hayir, boykotta selamet var diyoruz. Halkimiza o gün gelecegini kur-tarmak için sandiga gitme-melerini öneriyoruz. Her seye ragmen sonucun Türki-ye’ye hayirli olmasini diliyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web