Büyük Torbalı

Neden EVET? Neden HAYIR?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Neden EVET? Neden HAYIR?
262 Görüntüleme
27 Ağustos 2010 - 21:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

TURKIYE, 12 Eylül Pazar günü tarihi bir oylama için sandik basina gidecek. Hükümetin hazirladigi Anayasa degisikligi referandumu için geri sayim sürerken siyasi partiler kendi dediklerinin olmasi için yogun bir sekilde evet/hayir kampanyasini sürdürmeye devam ediyor. ‘Referanduma gidiyoruz” yazi dizisinde bugün Belediye Meclisi’ndeki evet ve hayircilardan görüs aldik. CHP’li Meclis Uyeleri Ibrahim Cinkiliç, Emin Bardakçi ve Mehmet Emirdar ile AK Partili Belediye Meclis Uyeleri Nurettin Albas, Yasemin Yilmaz, Hüseyin Karaman neden evet/hayir oyu vereceklerini anlatti.

Ustünlerinhukuku, degil, hukukun üstünlügü

HALKIN anayasasina evet diyoruz. Memurlarin toplu sözlesme hakkina evet diyoruz. Kadinlarin, çocuklarin ve engellilerin pozitif ayrimciligina evet diyoruz. Daha fazla daha çok özgürlük için evet diyoruz. Basba-kanimizin ifade ettigi gibi üstünle-rin hukuku için degil, hukukun üs-tünlügü için evet dememiz lazim. Daha fazla demokratik hayat, va-tandasin önünün açilmasi, Avrupai standartlara yakin anayasa için evet dememiz lazim. Paketteki maddeler okundugu zaman vatandaslarimiz görecek ki, fisleme bitecek, yurtdi-sina çikislar, memurlara sendikal haklar, kadinlara, gençlere, engel-lilere, gazilere ve sehit yakinlarina pozitif ayrimcilik yapilacak.  Evet demek için çok fazla sebep var. Anayasa degisikligi ülkemizin önünü açacaktir.

Amaçlarina kilif uydurmak istiyorlar

HAYIR diyorum çünkü pakette yer alan 26 maddeden 2’si Türkiye’nin yasantisini degistirecek. HYSK ya-pisi ve yargi ile ilgili olan maddele-rin degistirilmesini çok kritik bulu-yorum. Digerlerine ben de evet di-yebilirim. Ulkenin en önemli ku-rumlarini ilgilendiren söz konusu 2 madde uzlasi ile pakete konulma-liydi. Dayatma ve baskici bir tutum sergiliyorlar. Benim için yarginin bagimsizligi çok önemli. Yasama, yürütme ve yargi dik durmali, ba-gimsiz durmalidir. Bu olmazsa cumhuriyet rejimi bile tehlikeye gi-rer. Geri kalan 24 madde AKP’nin hayata geçirmek istedigi maddelere kilif olarak hazirlanmistir. Bizim için Türkiye Cumhuriyeti Devleti-nin bekasi çok önemli. Çok az bir farkla hayir oyu çikacagina inani-yorum. Ulkemiz için hayirlisi olsun.

Ileri demokrasi için evet diyoruz

ULKEMIZIN ve çocuklarimizin ge-lecegi için evet demeliyiz. Tam de-mokrasi, tam özgürlük için evet de-meliyiz. Ulkemizin dünyada söz sa-hibi olmasi için önce kendi içindeki vesayet rejimini bitirmesi gerekiyor. Bunun için de darbe anayasasinin degismesi sart. Türkiye’nin dünya-daki insan haklari imajina olumlu katki saglamak, esnafin, sanatkarin, tüccarin ve sanayicinin, hükümetin sosyal ve ekonomik politikalarinda söz sahibi olmasi, HSYK’nin yapi-sinin, hukuk sistemi oturmus ülke-lerdeki standart ve yapiya yüksel-mesi için evet diyoruz. Anayasa Mahkemesinin yapisini tipki gelis-mis ülkelerdeki gibi çagdas ve ge-nis katilimli bir sekle dönüstürül-mesine evet diyoruz.

Yargiya müdahale olmamali

PAKETI hiç samimi bulmuyorum. Zaten içerigi de belli. Hiçbir seye çözüm olmayacak bir paket ile karsi karsiyayiz.12 Eylül Anayasasindan daha kötü bir paket. Isin özü kritik 2 maddede gizli. Siyaset yargiya k-arismamali. Yüksek yarginin karar-lari siyasetin tasarrufunda olmama-li. Yargiyi bagimsizlastirayim der-ken temelli bagimli hale getiriyor-lar. Hiçbir siyasi irade yargiya mü-dahale edememeli. Bu tüm partiler için geçerli.. Ben ayrica 12 Eylül üzerinde politika yapilmasindan yana degilim. Madem 12 Eylül’e karsiyiz neden Kenan Evren el üzerinden tutuluyor. Ben CHP’li ol-dugum için degil paketi bir ülkemin menfaatlerini göz önüne alarak de-gerlendiren bir vatandas olarak ha-yir oyu veriyorum. Tahminim seçi-min basa bas geçecegi ve hayir  oyunun 5 puan önde çikacagi yönünde.

Gecikmis bir degisiklik

ÇOCUKLARIMIN gelecegi, ülkemin refahi için evet diyorum. Özellikle kadinlara ve engellilere yönelik yer alan iyilestirmeler beni çok mutlu etti. Ben bir kadin olarak anayasa degisikligini destekliyorum. Artik hersey milletin iradesi altinda olacak. Egemenlik olmasi gerektigi gibi kayitsiz sartsiz milletin olacak. Gecikmis bir degisiklik, hüküme-timiz tarafindan hayata geçiriliyor. Askeri rejimin dayattigi bir ana-yasada degisiklik yapmanin neresi olumsuz olabilir ki. Türkiye askerî-bürokratik vesayetten kurtulacak, daha demokratik ülke olacak.

Bu paket darbelerin izini silemeyecek

ANAYASA degisikliginin daha faz-la demokrasi getirecegine, milleti rahatlatacagina inanamiyorum. Hü-kümetin özellikle ön plana çikardigi gibi darbelerin izini silecegine inan-miyorum. Bu degisiklikte tek amaç yargiyi ele geçirmek ve kendi gele-ceklerini güvence altina almak. Kendi çikarlarini korumak istiyor-lar. Pakette halki çok fazla ilgilen-diren bir degisiklik yok. Millet de bu yönde düsünüyor. Vatandas hü-kümetin kendisi için kurdugu he-saplara gereken cevabi sandikta verecektir. Sonucun hayir çikaca-gina inaniyoruz. Tüm çabamiz bu yönde. Özellikle Torbali’dan çok eminiz. Sandiktan rekor oranda hayir oyu çikacagindan hiç süphemiz yok.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web