REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Notere artik az gidilecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Notere artik az gidilecek
158 Görüntüleme
24 Şubat 2012 - 21:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Elektronik imza sistemi ile is dünyasinin noter külfeti büyük oranda azalacak. Noterleri “can simidi” olarak niteleyen Serbest Muhasebeci Fikret Özlü, isletmecilerin e-imza sistemine hazir olmadigini düsünüyor.

IS dünyasinda zaman ve maliyet külfetine dönüsen noterlere ilk nesteri Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanligi atacak. 2013 KOBI Stratejisi ve Eylem Plani’yla 20’den fazla islemde noter devre disi birakilacak. Agir bürokrasinin yerini dijital dünya alacak. Is dünyasinin noter tepkisi hükümeti de harekete geçirdi. Özellikle KOBI’ler açisindan maliyet ve zaman kaybina dönüsen noter ve benzeri birçok uygulamaya son verilmesi planlaniyor. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanligina bagli KOSGEB koordinasyonunda hazirlanan 2013 KOBI Stratejisi ve Eylem Plani’na göre yakin zamanda basta ana sözlesmeler ve defter tasdikleri olmak üzere 20’den fazla islemde notere gerek kalmayacak. Ancak islemlerin sanal ortamda yapilacak olmasi bazi kesimleri endiselendiriyor. Düzenlemenin bürokrasi ve kirtasiyeyi azaltmak açisindan olumlu oldugunu ancak bu sisteme teknik ve alt yapi olarak hazir olmadigimizi belirten Serbest Muhasebeci Fikret Özlü: “Noterler can simidi olarak kullaniliyordu. Sistemin teknik yapisi ve alt yapisi hazir olmadan faaliyete geçirilmesi büyük sikintilar dogurabilir” dedi.

EIMZA YANLIS KISILERIN ELINE GEÇEBILIR

NOTERIN isletmeciler için maddi bir külfet oldugunu kabul eden ve dogru isleyebilmesi halinde eimza sisteminin olumlu bir degisiklik olacagini belirten Fikret Özlü: “Is yükünün azalmasi için güzel bir düzenleme ama degil eimzayi nasil kullanacagini, bilgisayari nasil kullanacagini bilmeyen isletme sahipleri var. Isletmecilere verilecek sifreler yanlis kisilerin eline geçtiginde, isletmeciler büyük sikintilar yasayabilirler. Isletme sahibi kendisi sistemi kullanmayi bilmedigi için, islemlerini baskasina yaptiracak. Bu durum güvenlik sikintisi dogurabilir. Eimza yanlis kisilerin eline geçebilir. Noterleri agaçlarin kökü gibi görüyorum. Online sisteme kendimizi gelistirip öyle geçmeliyiz. Su anda hazir oldugumuzu düsünmüyorum” dedi.

BUROKRASI AZALIYOR

IS iklimini yatirima uygun hale getirmek amaciyla hazirlanan plan, öncelikle sirketlere ait dijital bilgi tabanini güçlendirmeyi hedefliyor. EDönüsüm Türkiye Projesi ve Bilgi Toplumu Stratejisi çerçevesinde, sirketlerin islemlerinin birçogunu online olarak yapmasi saglanarak maliyet ve zamandan tasarruf edilecek. Ayni zamanda düzenlemelerin etkisini ölçmeyi kolaylastiracak istatistiki altyapi güçlendirilecek. Yine bürokrasinin azaltilmasi çalismalari kapsaminda kamu kurumlarina mükerrer olarak verilen her tür belgenin, tek bir kuruma ibraz edilmesi ve diger kurumlarin kullanimina açilmasi da saglanacak. Katilimciligin ve seffafligin olusturulmasi, düzenlemelerin etkilerinin analizi, gereksiz kirtasiyeciligin önlenmesi, bürokrasi ve maliyetlerin azaltilmasini saglayan düzenlemeler de hayata geçecek. Bu da en az 20 kalemde noter onaylarini kaldiracak.

E-IMZA NASIL ALINIR?

Elektronik imzanin kolayliklarindan yararlanabilmek için bir kereye mahsus olmak üzere eimza edinmek gerekiyor. Alinan eimzanin hukuki geçerliliginin olmasi için Telekomünikasyon Kurumu’na bildirmek ve BTK tarafindan yetkilendirilen Elektronik Sertifika Hizmet Saglayicilar’dan almak sart.

SIRKET KURARKEN  NOTER’E  1000 TL GIDIYOR

Sirket ana sözlesmesi: 500 TL
Belge: 20 TL
Nüfus cüzdani sureti: 21 TL
Imza sirküleri: 70-80 TL
Defterlerin alinmasi ve tasdik: 43 TL

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web