Büyük Torbalı

Nüfus artis hizina dikkat edin

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Nüfus artis hizina dikkat edin
196 Görüntüleme
27 Ekim 2011 - 20:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’nin nüfus profilini buradaki seçmen sayisindan yola çikarak hesaplayan Ertan Unver ilginç öngörülerde bulundu. Unver, Torbali on yil sonra çok büyük sorunlara gebe

SOSYOLOG ve Sosyal Psikolog olan Torbali eski Belediye Baskani  Ertan Unver Torbali’nin  nüfus artis hizinin önümüzdeki yillar ciddi toplumsal ve ekonomik sorunlara yol açacagini iddia etti. Torbali’nin nüfus profilini buradaki seçmen sayisindan yola çikarak hesaplayan Unver ilginç öngörülerde bulundu. Torbali’nin nüfus artis hizinin yilda yüzde 11,43 oldugunu bu oranin da Türkiye ortalamasinin çok üzerinde bulundugunu ifade eden Unver, “Torbali on yil sonra çok büyük sorunlara gebe” dedi. Hizli trenin devreye girmesinden sonra Torbali esnafini zor günlerin bekledigini dile getiren Unver, “O noktada odalar ilçe halkini Torbali’dan alis veris etmeye yönlendirmeli” dedi.

TORBALI ISTANBUL’A FARK ARTTI

TORBALI’YA göçle gelen nüfusun üretici vasfini tasimadigini belirten Unver “Torbali’da nüfus artisinin sorunlara yol açacagi biliniyor ama hiç kimse buradaki nüfus hakkinda bilimsel bir çözümleme getirmiyor. Torbali’daki nüfus artisi yapisal bir özellik tasiyor. Nüfus artislari genellikle yapisaldir. Bir yerde nüfus artisi iki önemli unsurla dogum ve az miktarda da göç ile olur. Istanbul’un nüfus artis hizi asiri gibi görünse de Torbali ölçeginde degildir. Seçmen sayisini baz alarak Torbali’da yillik ortalama nüfus artis hizi 11,43 olarak hesapladim. Bu rakami 5 ile çarparsak Torbali’nin nüfusunun 5 yilda yüzde 57,5 oraninda arttigini görürüz..Bu artis hizi Türkiye ortalamasinin çok çok üzerindedir” dedi.

GENÇ VE YASLI NUFUS ESIT

TORBALI’DA genç ve yasli nüfus oraninin birbirine yakin oldugunu ifade eden Unver “Türkiye’de dogumla yasanan nüfus artisi yillik 1,85, Torbali’da dogumla artan nüfus orani ise yillik 1,35.Torbali’daki nüfus artisinin en önemli sebebi ise göç. Göçle gelen insanlar Torbali nüfusunu yilda yüzde 10,8 oraninda arttiriyor. Genç nüfus ile yasli nüfus orani Torbali’da birbirine esit. Fakat hem genç nüfus hem de yasli nüfus tüketici konumunda. Torbali ekonomisini ayakta tutan unsur buradaki yasli nüfusun emekli maasi. Toplumu ayakta tutan ekonomiyi sürdüren de o para. Buna bir de insaat sektöründen elde edilen parayi ilave etmeliyiz. Buradan ekonomiye katilan para yüzünden Torbali henüz birbirini yemiyor ama 10 yil sonra durum degisecek”

Torbali’nin nüfus profilini buradaki seçmen sayisindan yola çikarak hesaplayan Ertan
Unver ilginç öngörülerde bulundu. Unver, Torbali on yil sonra çok büyük sorunlara gebe

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web