Büyük Torbalı

Nüfusun yarisi yardimla geçiniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Nüfusun yarisi yardimla geçiniyor
226 Görüntüleme
07 Şubat 2010 - 23:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Subasi’da 500 haneli Inönü Mahallesi’nde 200 hane yardimlarla geçiniyor. Izmir Büyüksehir Belediyesi 40, Kaymakamlik Sosyal Yardimlasma Vakfi 50 aileye, Torbali Belediyesi 60, Torbali Ticaret Odasi da 10 haneye yardim da bulundu

GEÇTIGIMIZ haftalarda Tor-bali Kaymakamligi tarafindan yapilan açiklama sonrasinda ilçenin en fakir bölgeleri Suba-si, Çaybasi ve Atatürk Mahal-lesi olarak belirtilmisti. Suba-si’nin Inönü Mahallesi’ndeki görüntüler bu tespiti dogrular nitelikte. Çadirda kalan birçok ailenin bulundugu bölgede ade-ta yardim yagiyor. 500 hanenin bulundugu mahallede bir yilda 220 hane yardim aliyor. Issiz-ligin diz boyu oldugu Subasi’da vatandaslar, yardimdan ziyade çalisabilecekleri bir is istiyor.

ISSIZLIK, FAKIRLIGI TETIKLIYOR
15 yil öncesine kadar kendi ha-linde bir ilçe olan Torbali 1995 yilindan sonra büyük bir göç al-maya basladi. Yetkililer bu yo-gun göçe önlem alamadan nü-fus bir anda yüz binlere ulasti. Bu durum ilçedeki issizliginde artmasina neden oldu. Bir za-manlar ekonomik açidan Torba-li’nin en iyi bölgelerinden biri olan 4500 nüfuslu Subasi, ge-çen her yil sonunda biraz daha fakirlesti. Fakirligin en çok ya-sandigi bölge olarak Inönü Mahallesi göze çarpiyor. Ma-halle muhtari Ceyhan Çelebi, “Mahallemizdeki fakirligin en büyük nedenlerinin basinda is-sizlik geliyor. Buradaki birçok vatandas, tarlalarda geçici ola-rak çalisiyor. Sürekli bir maasa sahip degiller. Ayrica mahal-lemiz yogun göç aliyor. Suba-si’nin nüfusu 4500 kisiyken, Inönü Mahallesi’nin nüfusu tam 3000” seklinde konustu.

500 HANEDEN YARISI YARDIM ALIYOR
SUBASI’YA yapilan yardim-larin büyük bir bölümünün In-önü Mahallesi’ndeki vatandasl-ara yapildigini ifade eden Çelebi, “Inönü Mahallesi’nde 500 hane var ve bunlarin yarisi yardim aliyor. 2009 yili içeri-sinde 61 haneye kömür yardi-mi, Izmir Büyüksehir Belediye-si 40, Kaymakamlik Sosyal Yardimlasma Vakfi 50 aileye, Torbali Belediyesi 60, Torbali Ticaret Odasi da 10 haneye yardim da bulundu. Herkes yar-dim talep ediyor. Yapilan yard-imlardan, bir aile yilda sadece bir kez yararlanabiliyor. Maasi olan bile yardim istiyor. Insan-lara maasi olanin yardim ala-mayacagini belirtiyoruz ama inanmiyorlar. Bu nedenle Sos-yal Yardimlasma Vakfi’ndan, yardimlarin kimlere yapildigini açiklayan bir belge istiyoruz” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web