Büyük Torbalı

Ögretmen istiyoruz isyani

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ögretmen istiyoruz isyani
273 Görüntüleme
15 Şubat 2010 - 23:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçedeki birçok okulda yasanan ögretmen açigi dün Çetineller Ilkögretim’de isyana dönüstü. 22 brans kadrolu okulda 5 kadrolu ögretmen bulunan Çetineller’de ögrenciler, veliler ve sendikalar okul önünde protesto düzenledi

TORBALI Çetineller Ilkögretim Oku-lu ögretmenleri, ögrencileri ve veliler dün büyük bir protesto gerçeklestirdi. Okul binasi önünde gerçeklestirilen protestoya ilgi oldukça yogundu. 25 derslikli okulun 22 brans ögretmeni kadrosundan sadece 5 tanesi mevcut. Okulda yasanan ögretmen sikintisi ne-deniyle birçok ders bos geçiyor. Okul-da yasanan ögretmen sikintisi nedeniy-le yüzlerce ögrenci, derslerinden geri kaliyor. Okul Aile Birligi ve ögretmen-ler adina konusma yapan Mehmet Kat-ko, yetkililerden okullarinin ihtiyaçla-rina bir an önce karsilik vermesini talep ediyor. Protestoya Egitim-Sen ve Egi-tim Is yetkilileri de destek verdi. Konuyla ilgili açiklama yapan Milli Egitim Müdürü Ruhi Gündogdu, kad-rolu ögretmen açiklarinin sözlesmeli ögretmenlerle giderildigini söyledi.

DERSLER BOS GEÇIYOR
TORBALI’DAKI okullarin en büyük sikintisi olan kadrolu ögretmen açigi, bir türlü çözülemiyor. Neredeyse her okulda yasanan ögretmen eksikligi nedeniyle ögrenciler birçok dersten, eksik kaliyor. Kadrolu ögretmen eksik-liginin en çok yasandigi okullarin ba-sinda gelen Çetineller Ilkögretim Okulu’nda, dün bir protesto gerçekles-tirildi. Okulda, 22 brans ögretmeni kadrosu olmasina ragmen, sadece 5 tane kadrolu ögretmen bulunuyor. Bazi ögretmen eksikligi ise geçici ögret-menlerle gideriliyor. Büyük bir ögret-men sikintisi çektiklerini belirten Meh-met Katko, “Okulumuzda yaklasik 11 tane ögretmen yok. Bu dersler maale-sef bos geçiyor ve ögrencilerimiz ders-lerinden geri kaliyor. Temel egitimin en önemli derslerinin basindan gelen Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü gibi derslerin ögretmenleri okulumuz-da bulunmuyor” dedi.

SENDIKALARDAN DESTEK
EGITIM-SEN ve Egitim Is yetkilileri de protesto da hazir bulunarak, velile-rin yanlarinda olduklarini gösterdi. Sendika yetkilileri, “Torbali’nin seçkin okullarindan biri olan Çetineller Ilk Ögretim Okulu’ndaki durum, ülkemiz-deki egitim ögretimin durumunu göste-ren güzel bir örnektir. Velileri isyan ettirecek kadar sorunlar büyümüstür. Düsünün 22 brans kadrosu bulunan bu okulda 5 brans dolu. Dört katli otuza yakin sinifi olan bu okulda sadece bir hizmetli bulunmaktadir. Birçok ders bos geçmektedir. Türkçe dersine ücret-li sosyal bilgiler ögretmeni giriyor. Ço-cuklarinin egitimine duyarli olan veli-ler, Il Milli Egitim Müdürü’ne durumu iletmelerine ragmen sonuç degisme-mistir. Ayni derse giren ögretmenlerin sürekli degismesi, deneyimsiz kisilerin ücretli olarak görevlendirilmesi egiti-min kalitesini olumsuz etkilemekte.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web