Büyük Torbalı

Okul çantasi çocugunuzu kambur edebilir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Okul çantasi çocugunuzu kambur edebilir
351 Görüntüleme
15 Aralık 2010 - 22:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilkögretimde okuyan ögrenciler için okul sirt çantalari, ileride kamburluk, sirt agirlari, bel çukurunun artmasi, gibi rahatsizlik dogurabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Operatör Doktor Destan Ulu velileri uyardi.

ÖGRENCILERIN en büyük araçlarindan olan okul sirt çantalari kimi zaman çocuklar için kalici rahatsizliklar birakmakta. Özellikle ilkögretimde okuyan ögrenciler için okul sirt çantalari, ileride kamburluk, sirt agrilari, bel çukurunun artmasi, gibi rahatsizlik dogurabilir. Konu ile ilgili görüslerini aldigimiz Torbali Tip Merkezi’nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Operatör Doktor Destan Ulu gazetemize önemli bilgiler verdi. Velilerin çocuk-larina nasil bir çanta almalari, kilosunun kisinin kilosu ile ne kadar orantili olmasi konusunda gazetemize konustu.

ÇANTA AGIRLIGINA DIKKAT

OKUL çocuklarinin kitap, defter ve gereçlerini sirt çantasi ile tasimalari el çantasinda tasimaktan daha pratik ve uygundur. Peki uzmanlar bu konuda ne öneriyor. Sirt çantasinin beraberinde getirdigi rahatsizliklar nelerdir. Bu zararlari azaltmak için veliler ne yapmali-dir. Konu ile ilgili gazetemize konusan Ortopedi ve Travmato-loji Uzmani Operatör Doktor Destan Ulu, oldukça önemli açiklamalarda bulundu. Sirt çantalarinin her seyden önce hafif ve saglam olmasi gerektiginin altini çizen Ulu, söyle devam etti: “Özellikle veliler sirt çantasi alirken, Askilari genis ve yumusak olmalidir. Omuz ve sirt petleri, baskilari azaltacak uygunlukta olmalidir. Askilar çok gevsek veya çok siki ayarlanmamali. Askilar normal siklikta ve sirt çantasini belden en az 5 cm yükseklikte tutacak sekilde ayarlanmali. Bel kayisi olmalidir” dedi. Çantanin içerisine koyulacak defter, kitap ve gereçlerin agirliginin  çocugun kilosunun yüzde 15’i asmamasi gerekti-gini söyleyen Ulu: “Örnek ve-recek olursak, çocugun kilosu 25 kilo ise çantaya konulacaklarin agirligi 3.7 kiloyu geçme-melidir. Agirligin çanta içerisindeki dagilimi olmali ve yük kaymasi önlenmelidir” dedi.

UZUN SURELI AGIRLIK KAMBURLUK YARATABILIR

ÇANTANIN agirligi kadar vü-cudun durus seklinin de önemli oldugunu dile getiren Ulu: “Sirt çantasini tasiyan çocugun beli, boynu dik olmalidir. Saga sola öne arkaya agik olmamali. Ai-leler özellikle çocuklarini bu konuda egitmelidir. Bastigi yer-lere dikkat etmeli. Acele ve dengesiz basmalar, zorlanma-lara sebep olabilir. Omurganin saga sola düsük olmasi, zorlan-ma sonucunda agrilar olabilir. Bu durum uzun zaman devam ederse omurganin yana egilme-leri Skalyoz olabilir. Omurga öne dogru egik tutulursa ilerle-yen dönemlerde kamburluk ve bel çukurlugunun artmasi geli-sebilir. Agirligin belden 5 cm asagi sarkmasi sonucunda, bel ve sirt agrilari dogurur” dedi. Her adalenin, kemigin, kikir-dagin, eklemin bir kapasitesi oldugunu ifade eden Ulu: “Bu kapasitelerin üzerine çikilirsa, zorlanir. Zorlanma sonucunda yirtiklar, ezilmeler, olabilir. Bu zorlanmalar uzun süre devam ederse, adale baglar ve tenton-larda kalinlasma yapar. Adale ve kemik eklemlerinin kapa-sitelerinin artirilmasi uygun egsersilerle yapilir. Bunun için aileler çocuklarina her gün bo-yun, sirt, bel, karin, kalça, diz, kürek, omuz ve ayakbilegi egzersizleri yaptirmalidir” dedi.

ÇOCUGUNUZA SORU SORUN

ANNE ve babalarin haftada bir çocugunu bu durumda kontrol etmesi gerektginide dile getiren  Destan Ulu: “Aileler haftada en az bir kere çocuguna sirt çan-tasi tasimaktan dolayi bir sika-yeti olup olmadigini sormali. Sikayetleri varsa durumuna gö-re degerlendirip çareleri aran-malidir. Çocuklarina sirt antasi kullanimi bilgilerini mutlaka ögretmelidirler” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web