Büyük Torbalı

Okul müdürü egitimdeki kaliteyi arttirmak için gönüllü ders verecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Okul müdürü egitimdeki kaliteyi arttirmak için gönüllü ders verecek
211 Görüntüleme
11 Şubat 2010 - 23:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yazibasi Ulugbey Ilkögretim Okulu’nun yeni müdürü Sezgin Yekebagci kendi bransi olan Türkçe alaninda gönüllü olarak hafta içleri ögrencilere kurs vermeye hazirlaniyor.

EGITIM-ögretim döneminde ikinci dönemin baslamasiyla Torbali’da yeni göreve basla-yan okul müdürlerinden bir ta-nesi de Yazibasi Ulugbey Ilk-ögretim Okulu müdürü Sezgin Yekebagci. Okulun en büyük probleminin sinif sayisinin ye-tersiz olmasi nedeniyle kalaba-lik siniflarda egitim verilmesi ve ögretmen normlarinin ol-mamasi oldugunu belirterek Yazibasi gibi bir sanayi bölge-sinde bulunan bir okulun bu kadar kötü durumda olmasinin kendisini çok üzdügünü söyle-yen Yekebagci, fiziki kosulla-rin düzeltilmesi ile egitim ka-litesinin artacagini söyledi.

SINIF SIKINTISI
ÖNCELIKLE bölge-yi tanimasi gerekti-gini belirterek ilk e-tapta tespit ettigi ka-dariyla okulun çok bü-yük sikintilari oldugunu söyleyen Yekebagci “Okulumuzun en büyük prob-lemi kalabalik siniflar ve ög-retmen normlarinin olmamasi. Okulda parçalanmis bir durum var. Brans ögretmenlerimizin neredeyse tamami görevlendi-rilmis ögretmenlerden olusu-yor. Okulda sinif sayimiz çok az ve fiziki sartlar uygun de-gil. Bu nedenle 38-41 kisiden olusan siniflarimiz var. Önü-müzdeki yil bu ögrenci sayisi 50’yi bulacaktir. Bu sinif mev-cudunu bölemiyoruz çünkü yeterli sinifimiz yok. Siniflari bölemedigimiz için de normlarimiz artmiyor ve ögretmenler gelmi-yor. Su anda 8 sinif ög-retmenimiz var. Bunlar-dan bir tanesi müdür yardim-cisi ve 6 tanesi derslere giri-yor. 1 tanesi de YÖSEB kur-sunda görevli. Brans ögret-menlerimizden sadece Türkçe ve Ingilizce ögretmenleri kad-rolu. Müzik, Resim, Beden Egitimi, Matematik ve Fen ögretmenlerimiz ücretli ve Sosyal Bilgiler ögretmenimiz ise görevlendirmeyle geliyor”

LIDER OLABILIRIZ
OKULDA 329 ögrenci bulun-dugunu ve bunlardan 29 tane-sinin anasinifi ögrencisi, 1ve 5’inci siniflar arasinda 209, 6 ve 8’inci siniflar arasinda ise 89 ögrencinin mevcut oldugu söyleyen Yekebagci “Yetistiri-ci sinifimizda da 2 ögrencimiz var. Bu ögrencilerimizin nere-deyse tamaminin aileleri fabri-kalarda çalisiyor. Bu nedenle en büyük sikintilarimizdan bir tanesi de ögrencilerin okula geç gelme aliskanligi. Bu so-runu da velilerle konusarak çözmek istiyoruz. Fiziki yapi olarak eksikliklerimiz mevcut. Fiziki problemlerin çözülmesi ve sinif mevcudunun azaltil-masi için Ilçe Milli Egitim Müdürlügü ile yapacagimiz görüsmenin ardindan gerekli çalismalari yapmak istiyoruz. Fiziki problemlerimiz çözül-dügü taktirde özveriyle çalisan ögretmenlerimiz sayesinde o-kulumuz Torbali’da lider olma yolunda hizla ilerleyebilir”

KOZMOPOLIT YAPI

TUM okullar için problem olan yardimci hizmetli prob-leminin okuldaki baska bir problem oldugunu belirterek bu konuda ögretmenlerin ellerinden geleni yapmaya ça-listigini söyleyen Yekebagci “Hatta ödenek süresi dolan hizmetlinin 2 aydir maasini ögretmenler ödüyor. Büyük bir ihtimalle Mart ayina kadar da ödemeye devam edecekler. Okulumuzda ögretmen sikin-tisi nedeniyle yetistirme ve si-nava hazirlik kurslari simdiye kadar hiç yapilmamis. Kursun yil bu kursun açilmasini isti-yoruz. Ayrica Halk Egitim bünyesinde açilan okuma yazma kurslarimiz da büyük bir ihtimalle önümüzdeki hafta açilacak. Ögrencilerimizin yüzde 80’i dogu kökenli. Bu nedenle de siniflarimizda koz-mopolit bir yapi hakim. Bu durum da egitimi olumsuz et-kiliyor. Bunu düzeltmenin yo-lu da yetistirme ve sinavlara hazirlik kurslarinin açilmasin-dan geçiyor. Ben kendi bran-sim olan Türkçe alaninda gönüllü olarak hafta içleri ögrencilere kurs vermeyi düsünüyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web