Büyük Torbalı

Onay geldi, 4 aydir ihale bekleniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Onay geldi, 4 aydir ihale bekleniyor
206 Görüntüleme
28 Temmuz 2010 - 21:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

TORBALI Mahallesi’nde bulunan Sitma Savas Binasi’nin restorasyon çalismalari bir türlü baslatilamiyor. Torbali Belediyesi geçtigimiz yil binanin restorasyonu için hazirladigi projeyi  Izmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Kuruluna sundu. Mart ayinda kuruldan yapilan açiklama sonrasinda proje onaylandi. Ancak aradan geçen 4 aylik süre zarfinda hiçbir çalisma baslatilmadigi gibi, projenin ihalesi dahi yapilmadi. Halk Egitim Merkezi tarafindan kullanilacak olan binada simdiye kadar hiçbir çalisma yapilmamasina bir anlam veremedigini söyleyen Verem Savas Dernegi Baskani Hasan Varlik, Belediye Baskani Ismail Uygur’un bu konuya el atmasini istedi. Varlik: “Bu bina restore edildikten sonra Halk Egitim Merkezi tarafindan kullanilacak. Bu sayede Torbali Mahallesi yeni bir kurum binasi daha kazanacak ve gelisimini de hizlandiracak” diye konustu.

5 KURUM TARAFINDAN KULLANILDI

SITMA Savas binasi, Cumhuriyet dönemi öncesinde bölgede yasayan Rum vatandaslari tarafindan 10 yatakli hastane olarak kullaniliyordu.  Kurtulus Savasi’nin ardindan, Saglik Köyü yakinlarinda bulunan Cellat Gölü ve Pancar’da sitma hastaligi vakalarina rastlandi. Bunun üzerine bina 1925’li yillarda Sitma Savas merkezi olarak kullanilmaya basladi. Yaklasik 40 yil boyunca bu sekilde kullanilan bina, 1965’ten sonra Saglik Grup Baskanligi’nin hizmet binasi oldu. 15 yillik sürenin Saglik Grup’un Tepeköy Mahallesi’ne tasinmasiyla, mahalle sakinleri binayi onardi ve Verem Savas Dispanseri olarak kullanmaya basladi. 10 yillik sürenin ardindan bina bu sefer de Halk Egitim Merkezi’nin depo-su oldu. 4500 metrekarelik bir alanda bulunan binanin restore edilmesi için belediye geçtigimiz yil müracaatta bulundu. Müracaat sonrasinda Koruma Kurulundan 4 kisilik uzman ekip ilçeye gelerek tarihi binada incelemelerde bulunmustu. Kurulun karari Mart ayinda açiklandi ve restore edilmesi kararlastirildi.

RESTORASYONU IÇIN 400.000 TL AYRILDI

ARADAN geçen 4 aylik süre zarfina ragmen hiçbir çalisma yapilmadigini söyleyen Hasan Varlik: “Atil durumdaki bu tarihi bina her geçen gün biraz daha zarar görüyor. Izmir 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varliklarini Koruma Ku-rulu restorasyon projesi raporu onayladi ve 4 aydir binanin restore edilmesi için ihaleye çikmasini bekliyoruz. Tor-bali Belediyesi’nin bir an önce bu ko-nuda adim atmasi gerekiyor. Bunu bü-yük bir umutla bekliyoruz. Eger bina restore edilirse, Halk Egitim Merkezi buraya tasinacak. Bu sayede mahalle-miz yeni bir resmi kurum daha kaz-anacak” seklinde konustu.
Konuyla ilgili olarak bir açiklama yapan Torbali Belediyesi yetkilileri: “Binanin restorasyonu için hazirladigi-miz röleve, restorasyon ve retitüsyon projeleri onaylandi. Il Özel Idaresin-den vergi gelirlerinden kesilen yüzde 10’luk paydan istedigimiz ödenekte belirlendi ve 400 bin Tl’nin üzerinde bir para ayrildi. Ihale için çalismala-rimiz devam ediyor. En kisa sürede ise ihale islemi gerçeklestirilecek” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web