Büyük Torbalı

Önce kitap, sonra belgesel

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Önce kitap, sonra belgesel
223 Görüntüleme
23 Şubat 2010 - 23:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kent Arsivi görevlileri dün yol haritasini belirledi. Yerel köse yazarlari ile toplanti yapilacak. 1890 yilindan bu yana olan gazete haberleri derlenecek. Torbali konulu kitap, sempozyum ve belgesel hazirlanacak

KENT Arsivinin olusturul-masinin kararlastirilmasi ile yerel tarihçiler Necat Çetin ve Yasin Kayis görevlendiril-misti. Geçtigimiz hafta görev dagiliminin da yapilmasinin ardindan yapilacak çalisma-larla ilgili plan hazirlandi. Hazirlanan plan önümüzdeki günlerde Belediye Baskani’-na sunulacak. Ilk olarak ya-pilmasi planlanan çalismalar içinde Torbali’yla ilgili ulus-lararasi bir sempozyum, Tor-bali belgeselinin hazirlanma-si, Torbali tarihini aydinlata-cak kitaplarin hazirlanmasi gibi planlar bulunuyor. Tor-baliyla ilgili nadir eserler de toplanmaya baslandi.

BELGESEL YAPILACAK

KENT arsivinin olusturulma-ya baslanmasi asamasinda ilk olarak plan hazirlandi. Hazir-lanan 1 yillik plana göre mü-zenin hangi konseptte olacagi kararlastirilacak. Önümüz-deki hafta yerel gazetelerin köse yazarlariyla toplanti ya-pilacak. Sözlü tarih çalisma-lari için malzemeler temin edildi. Görevliler 1 yilda 50 kisiyle görüsmeyi planliyor. Torbali’da yayinlanan günlük gazetelerle siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin ve okullarin yayinladigi dergi ve brosürler toplanmaya baslan-di. Izmir basininda 1890 yi-lindan bugüne kadar Torba-liyla ilgili yayinlanan haber-ler de derlenecek. Yapilan plana göre Torbali tarihini ay-dinlatacak kitaplarin hazirlan-masi için plan olusturulurken özellikle 1928 Tepeköy dep-remi ile ilgili yapilan çalisma için Dokuz Eylül Universitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yar. Doç. Melih Tinav da destek verecek. Torbali uçaklarinin maketlerinin yapimi da yapi-lan planda yer alirken ‘Tarih-ten gelecege Torbali’ adinda ulusal bir sempozyum yapil-masi planlaniyor. Ayrica pro-fesyonel bir ekiple geçmisten günümüze Torbali isimli bir belgesel de çekilecek.

TORKAM

ARSIV için bir takim planla-malar yapilirken Torbali ile ilgili nadir eserler de toplan-maya baslandi. Bunlardan bir tanesi de 1954 yilinda Torbali Ortaokulu’nun açilisinda tutulan özel defter. Torbalili-lar da arsivin olusturulmasi için bagis yapmaya basladi-lar. Ilk olarak 1931 ve 1933 yillarina ait 5 adet harita kent arsivine koyulmak üzere teslim edildi. Torbalililarin kent arsivini tanidikça ve güvenleri arttikça ellerindeki tarihi kaynaklari getirecekle-rini söyleyen Yasin Kayis “Biz yapacagimiz çalismayla Torbali’da bir kent kültürü olusturmayi hedefliyoruz. Bu çalismamizda belediye bas-kanimiz Ismail Uygur ve Kaymakamimiz Zeki Arslan’-in çok büyük destekleri var. Ayrica Ilçe Milli Egitim Mü-dürlügü de çalismayla ilgili olarak bizi destekliyor. Kent Arsivi çalismasi diger il ve ilçelerde de ortaya çikmaya basladi ve Torbali bu asama-da öncü bir rol oynuyor. Bu-rada TORKAM yani Torbali Kent Arsivi ve Müzesi’ni olusturmaya çalisiyoruz. Böylece insanlar Torbaliliyim diyebilecekler” dedi.

AÇIK HAVA MUZESI

KENT Arsivi projesinin Tor-bali’nin projesi oldugunu be-lirterek bu çalisma sayesinde Türkiye’nin hafizasinin da kurtarilacagini söyleyen Ne-cat Çetin “Biz bu çalismayla Torbali’da açik hava müzesi olusturmak istiyoruz. Nereye gidecegini bilmeyen nereden geldigine bakmalidir. Olustu-racagimiz arsiv sayesinde Torbalililar diger illerden gelen misafirlerini gezdirip Torbali’nin tarihini anlatabi-lecekler. Ayrica Torbali ilçe yilligi ile de gelecege bir seyler birakmak istiyoruz” seklinde konusarak sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web