Büyük Torbalı

Önce oruç sonra asure

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Önce oruç sonra asure
229 Görüntüleme
25 Kasım 2011 - 21:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbali’da yasayan 15 bin civarindaki Alevi için bu ayin önemi büyük. Aleviler, Kerbela’da sehit olan Imam Hüseyin ve diger sehitler anisina matem ve 12 imam oruçlari tutuyor

MUSLUMAN alemi için önemli aylardan biri olan ‘Muharrem ayi’ bugün itibariyle basladi. Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç edisi esas alinan ve ‘hicrî’ yilin baslangiç ayi olarak kabul edilen Muharrem ayi, tarih boyunca insanlik için dönüm noktalari sayilabilecek olaylarin gelistigi bir aydir. Imam Hüseyin ve beraberindeki 72 kisinin, Kerbela’da günlerce aç ve susuz birakildiktan sonra Yezid’in ordusu tarafindan sehit edilmesi olarak tarihe geçen Kerbela olayi, bu ayin 10’una tekabül ediyor. Bereketi çagristiran asure günü de bu ayda yer aliyor. Asure’ye bu ismin verilmesinin nedeni, o günde Allah’in on peygamberine on degisik ikram ihsan ettigi içindir.

MATEM VE ORUÇ  TUTULUYOR

MUHARREM ayi sadece sevindirici olaylarin yasandigi bir ay degildir. Ehli beyt soyu için bir hüzün ve matem ayidir. Yaklasik 15 bin civarinda alevinin yasadigi Torbali’da da muharrem ayi, ayri bir önem tasiyor. Alevi inancina göre muharrem ayi matem ve orucu temsil ediyor. Alevilerde Kerbela acisini anmak ve anlamak için matem tutulur ve 12 imam oruçlarina baslanir. Matem süresince biçaga ve kesici aletlere el sürülmez, kurban kesilmez ve et yenmez. Hiçbir canliya eziyet edilmez. Cinsel iliskide bulunulmaz. Kerbela’da Imam Hüseyin’e su verilmedigi için su içilmez. Muharrem orucunda 12 gün boyunca su ihtiyaci baska sulu gidalardan alinir. Kalp kirilmaz, kimse sözle incitilmez, dedikodu yapilmaz. Kerbela katliaminda hasta olmasi nedeniyle Imam Zeynel Abidin’in kurtulmasi ve Ali’nin soyunun devam etmesi nedeniyle de Allah’a sükredilir. Matem ve oruç Alevilerde 3 nedenle tutuluyor. Birincisi, bu ayda bütün peygamberlerin oruç tutmasi, ikicisi Imam Hüseyin ve tüm Kerbela sehitlerinin matemi için. Uçüncüsü ise Kerbela’da bütün ehli beyt erkekleri sehit edilirken Hüseyin’in büyük oglu Imam Zeynel Abidin’in sag olarak kurtulusuna sükretmek için. 12 imam orucunun ardindan Asure Günü yapilir.

10 PEYGAMBERE 10 IHSAN
MUHAREM ayinin onuncu günü, Allah on peygamberine on degisik ikram ve ihsanda bulunmasiyla bagdastirilir.
1. Hz. Musa denizi yardi ve Firavun ile ordusu sulara gömüldü.
2. Hz. Nuh, Cudi Dagi’nin üzerine gemisini demirledi.
3. Hz. Yunus baligin karnindan kurtuldu.
4. Hz. Âdem’in tövbesi kabul edildi.
5. Hz. Isa, asure günü dünyaya geldi ve o gün semaya yükseldi.
6. Hz. Yusuf kardeslerinin attigi kuyudan bugünde çikarildi.
7. Hz. Davud’un tövbesi kabul edildi.
8. Hz. Ibrahim’in oglu Hz. Ismail dogdu.
9. Hz. Yakub’un Hz. Yusuf’un hasretinden dolayi kapanan gözleri görmeye basladi.
10. Hz. Eyyûb, hastaligindan o gün sifaya kavustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web