REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Organ bağışında duyarsızız

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Organ bağışında duyarsızız
814 Görüntüleme
20 Kasım 2015 - 8:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalı’da organ bağışına olan duyarlılık her geçen gün azalıyor. Geçen yıl 85 bağış yapılırken bu yılın 11 aylık bölümünde 72 bağış yapıldı. Yetkililer, cana can katmak isteyenleri bağış yapmaya davet etti

GEÇTİĞİMİZ hafta yurt genelinde organ nakli haftası kutlanırken, Torbalı Devlet Hastanesi verilerine göre ilçe halkının organ bağışına duyarsız olduğu bir kez gözler önüne serildi. İlçede 18 yaşının üzerinde 108 bin 901 kişi yaşarken bağışlanan organ sayısının sadece 72 olması duyarsızlığımızı gözler önüne serdi. Torbalı Devlet Hastanesi organ bağışı masasına 2014 yılında toplamda 85 kişi bağış yaptı. 2015 yılının 11 aylık rakamlarına bakıldığında bu sayının 72’de kaldığı öğrenildi. Yılın bitmersine kısa bir süre kala başka organ bağışı yapılmazsa bağış oranı geçen seneki rakamın altında kalacak. 18 yaşını dolduran kişiler, ölümlerinden sonra kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerini Torbalı Devlet Hastanesi Hemo-Diyaliz servisinde bulunan organ bağış bürosuna başvurmaları yeterli. Yapılan bağış, Organ nakil bekleyen hastalara da umut oluyor.

‘BAĞIŞIN AZ OLMASI ÜZÜYOR’

Torbalı’da organ bağışı sayısının istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Torbalı Devlet Hastanesi Organ Bağış Bürosu Sorumlu Hekimi Dr. Aygün Çavuş “Torbalı’da organ bağışının artırılması için geniş kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Zaman zaman vatandaşlara ulaşıp organ bağışının önemi hakkında bilgiler veriyoruz. Türkiye’de halen yürürlükte olan “Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında 2238 Sayılı Kanun” doğrultusunda 18 yaşını dolduran kişilerin, ölümlerinden sonra kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, Hastanemize gelerek organ bağış bürosuna başvurmaları yeterli oluyor. Tedavileri yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün hastaların sayısı giderek artıyor. Bu artışla birlikte organ ve doku naklinin önemi de artıyor. Bu konuda birçok çalışma yürütülüyor, özellikle de bilinçlenme yönünde. Bu çalışmalara rağmen Torbalı’da bağışın yeterli düzeyde olmaması bizi üzüyor” şeklinde konuştu.

BAĞIŞÇILAR BONKÖR

Torbalı’daki organ bağışçısı sayısı az olsa da bağış yapanların bonkör olduğu öğrenildi. Bağış yapmak isteyenler sadece 1 organını veya istediği kadar organını bağışlayabiliyor. Verilen formda isteyenler göz, böbrek, kalp, gibi organlarını birer birer işaretleyebiliyor. Ancak Torbalı’daki bağışçılar bonkör davranıp tüm organlarını bağışlıyor.

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Organ bağışı, kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarınızın başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir. Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece bir yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü (tıbben yaşamın sona ermesi) kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır. Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz. Organ bağışı bazen görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar. 1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği organ bağışı yapılabilmesi için 18 yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes sağlık Müdürlüklerine, hastanelere, organ nakliyle ilgili dernek ve kuruluşlara başvurarak, doku ve organ bağış belgesi alabilir. Organ bağışı yapıldığı mutlaka yakınlara da bildirilmelidir. Bunun nedeni; bir kişide beyin ölümü gerçekleştiğinde akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermelerinin istenmesidir. Serkan GÜNBAY

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web