Büyük Torbalı

Osmanli’dan kalma tekke bulundu

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Osmanli’dan kalma tekke bulundu
499 Görüntüleme
14 Şubat 2011 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Basbakanlik Osmanli Arsivi’nde yaptigi arastirma sonrasinda Saipler’deki Buruncuk Tekkesi’ni tespit eden Yerel Tarihçi Necat Çetin, tekkenin Bilalzade Seyh Alaaddin’e ait oldugunu açikladi.

TORBALI’NIN yakin tarihiyle ilgili olarak birçok önemli eseri ve bilgiyi gün yüzüne çikartan yerel tarihçi Necat Çetin, ilçenin kalintisi olan tek tekkesini de buldu. Basbakanlik Osmanli Arsivi’nde yaptigi arastirma sonrasinda Buruncuk Tekkesi’ni tespit eden Çetin, önceki gün Saipler Köyü’nde genis çapli bir arastirma yapti. Tekkenin Bilalzade Seyh Alaaddin’e ait oldugu belirtildi. Yaklasik 150 yillik olan tekkeye ait kalintilari bulan Çetin, Torbali’da Gurgur, Göllüce ve Dagtekke Köyü’nde de tekke oldugunu, ancak bunlarin yerinin bilinmedigini açikladi.

OSMANLI ARSIVI’NDEN ÇIKTI

OSMANLI Arsivi’ndeki çalismalari sonrasinda bu tekkeyi bulduklarini söyleyen Necat Çetin: “Kayitlarda Gurgur ve Göllüce tekkelerinin de oldugu yazili. Ancak biz adindan da belli oldugu gibi Dagtekke Köyü’nde de tekke oldugunu tahmin ediyoruz. Fakat su ana kadar hiçbirine rastlayamadik. Saipler Köyü’ndeki arastirmalarimiz sonrasinda kalintisi olan ilk tekkeye ulastik. Tekke, Saipler Köyü’nde dönemin agalarindan olan Abdurrahman Buruncuk’un çiftliginde yer aliyor. Buruncuk Tekkesi’nin bulundugu bölgeye halk arasinda “Dervis Timari” denmektedir. Bununla bölgenin timar sistemi içersinde tekkedeki dervislere tahsis edildigine ulasiyoruz. Tekke dönemin önde gelen dervislerinden olan Bilalzade Seyh Alaaddin’e ait”

MEZARLAR BULUNUYOR

BÖLGEDE tekkeye ait bina kalintilari, mezarliklar ve su çesmesi bulunuyor. Tekkenin bulundugu alanda yer alan çesme 1894 yilinda yapilmis.
Tekke seyhine ve Abdurrahman Aga’nin ailesine ait oldugunu tahmin edilen mezarlar mevcut. Bölgede 1912 tarihli Haci Mustafa kerimesi (kizi) Agaoglu Abdurrahman zevcesi (esi) Rukiye Hanim’a, 1910 tarihli Agaoglu Ahmet Aga kerimesi (kizi) Belgüzar Hanima ait mezartasi kitabesi, 1909 tarihli Agaoglu Hamit zevcesi Ayse Hanima ait mezartasi kitabesi ve Durmus Ali’nin oglu Mehmet’e ait tarih yeri topraga gömülü mezartasi kitabesi bulunuyor.,

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web