REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

OTUZ BİN LİRA HİBE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
OTUZ BİN LİRA HİBE
183 Görüntüleme
14 Nisan 2016 - 8:29
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Genç çiftçiye otuz bin lira hibe verilecek. Amaç; tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsal genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesidir.

Hibe alacak genç çiftçi projeyi uygulayacağı kırsal alanda ikamet eden olmalı veya ikamet etmeyi taahhüt etmelidir. Yapacağı proje ile İl/İlçe Tarım Müdürlüğüne müracaat edecektir. Müracaatlar 13 Nisan 2016 günü başlayıp, 12 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

Tüm projeler vali yardımcısının başkanlığında, tarım il müdürü, tarım il müdür yardımcısı ile defterdarlık, il milli eğitim müdürlüğü, il çalışma ve iş kurumu müdürlüğü, ziraat odası başkanlığı ve ticaret borsası temsilcilerinden oluşan sekiz kişilik proje değerlendirme komisyonunca, değerlendirme kriter tablosu değerleri kullanılarak değerlendirilecek ve seçimine karar verilecektir.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,  küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı yetiştiriciliği, ipekböceği yetiştiriciliği, kapama meyve bahçesi tesisi, bağcılık, çilek ve diğer üzümsü bitkilerden kurulu kapama bahçe tesisi, kültür mantarı üretimi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim, coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler desteklenecektir.

Genç çiftçide aranan şartlar;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 – 40 yaşları arasında olmak, okur-yazar olmak, başvuru tarihi itibariyle ücretli çalışıyor olmamak, başvuru tarihi itibariyle örgün eğitime devam ediyor olmamak, başvuru tarihi itibariyle KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, aynı proje konusunda bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamalıdır.

Başvuru sırasında, başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge, proje tanıtım formu, imzalı taahhütname, varsa yatırım yerinin genç çiftçiye ait olduğuna dair mülkiyet belgesi, varsa proje konusu kapsamında eğitim belgesi, varsa engelli, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge, diploma sureti veya okur-yazar belgesi istenmektedir.

Projesi kabul edildikten sonra hibe sözleşmesi imzalayan genç çiftçi sözleşme tarihinden itibaren en çok yüz yirmi gün içerisinde proje içeriğine esas alımları gerçekleştirir ve hibe ödeme talebine ilişkin başvurularını yapar. Hibe ödemesi proje sahibi genç çiftçinin Ziraat Bankası hesabına Türk Lirası olarak yapılır.

Genç çiftçi, hibe sözleşmesi kapsamında hibeye esas proje içeriğindeki alımları ve amacını, ödemenin yapılmasından sonraki iki yıl içerisinde değiştiremez. Bu amaçla il/ilçe müdürlükleri yılda en az bir kere olmak üzere proje faaliyetlerini yerinde kontrol eder ve tutanağa bağlar.

Proje hibe giderlerinin, verilen projenin giderleri kapsamında yer alması, ilgili mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmesi veya belgelere dayandırılması gerekir.

Traktör ve bahçe traktörü haricindeki, tesis işleri alım giderleri, makine, ekipman, donanım, malzeme, fide, fidan, tohum, misel, torf, yumurta,  arılı kovan ve canlı hayvan alımı giderleri hibe desteği kapsamında değerlendirilmektedir.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği proje konuları kapsamındaki canlı hayvan alımları TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) ’den hayvan alım sözleşmesi kapsamında yapılacaktır.

Hibe en fazla otuz bin tl olacaktır. Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine hibe desteği ödenmeyecektir. Ödemeler yatırım gerçekleşmesinden sonra Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacaktır.

Hibe alan genç çiftçi bakanlık veri tabanına veya üretici, yetiştirici, ıslah birliğine kaydını yaptırmak zorundadır.

Genç çiftçi proje içeriğindeki alımları ve amacını, hibe sözleşmesi imzaladıktan sonra üç yıl değiştiremez. İl/İlçe müdürlükleri yılda en az iki defa olmak üzere yerinde kontrol eder ve tutanağa bağlar. Proje destek programı çerçevesinde satın alınan makine, teçhizat ve benzerleri yeni olacak, alınan taşınırlar alındığı tarihten itibaren üç yıl süre ile satılamaz, kiralanamaz, rehin gösterilemez.

Verilen hibe desteğinden en iyi şekilde faydalanabileceğinizi umuyor ve temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web