Büyük Torbalı

Özerklik ile yerel yönetim güçlenecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Özerklik ile yerel yönetim güçlenecek
228 Görüntüleme
30 Mayıs 2011 - 20:58
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

2007 genel seçiminde ve 12 Eylül Referandumunda aktif bir sekilde rol almadigi elestirilerine maruz kalan CHP’li Torbali Belediye Baskani Ismail Uygur, yaklasan genel seçim öncesi CHP’nin ilçedeki seçim çalismalarini bizzat üstlenmis durumda. Gündüz, mesaisinden zaman ayirabildigi süre içerisinde vekil adaylarini agirlayan Uygur, aksamlari da köy ziyaretlerine katiliyor. Aktif bir seçim çalismasi yürüten CHP Ilçe Teskilatinin en büyük destekçisi olan  Uygur, gazetemize yaklasan genel seçimi degerlendirirken, “Biz 1970’li yillarda siyaset yapiyorduk. Çocuktuk o dönemler ama kosturuyorduk. O dönemlerdeki cosku ve ilgiyi görüyoruz. Son 1520 yilda görmedigimiz bir ilgiyi görüyoruz” diyerek duydugu heyecani anlatti. Kemal Kiliçdaroglu’nun partiye müthis bir canlilik getirdigini savunan Uygur, CHP’nin artik Güneydogu’da da etkili bir parti haline geldigini, bu durumun Basbakan Recep Tayyip Erdogan’i rahatsiz ettigini söyledi. Uygur, son günlerin tartisma konusu olan “Özerklik” ile ilgili de degerlendirme de bulundu.

ÖZERKLIK AVRUPA KONSEYI SARTI

CHP lideri Kemal Kiliçdaroglu’nun Hakkâri’de verdigi yerel yönetimlere özerklik sözü siyaset gündemini uzun süre mesgul etti. Kiliçdaroglu’nun, “Türkiye’nin Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Özerklik Sarti’na koydugu çekinceleri kaldiracagiz” diye ifade ettigi bu vaadi, “Güneydogu’ya özerklik mi veriliyor” sorusunu da birlikte getirdi. CHP’li Belediye Baskani Ismail Uygur, özerklik diye ifade edilen bu konunun Avrupa Konseyi Yerel Yönetimleri çerçevesinde Türkiye’nin imzaladigi bir anlasma oldugunu ve yürürlükte oldugunu söyledi. Bu tasarinin bazi maddelerinin isletilmedigini dile getiren sözlerini söyle sürdürdü: “Özerklik, zaten gündemde olan bir seydi. Diger partiler bunu suistimal ediyordu. CHP, isletilmeyen maddeler ile yerel yönetimleri güçlendirecek. Dünyadaki gidisat da böyledir. Merkezi iktidar yetkilerini yerel yönetimlere devretmesi lazim. Ulkemizdeki bu eksikliklerin tamamlanmasi lazim. Genel baskanimiz bunu vurguladi”

SON 15-20 YILDA GÖRMEDIGIMIZ ILGIYI GÖRUYORUZ

ULKE genelinde Cumhuriyet Halk Partisi’ne karsi yogun bir ilgi ve sempatinin oldugunu söyleyen Uygur, 1970’li yillarda yasanan heyecani yeniden yasadiklarini söyledi. Partilerinin tek basina iktidar olacagini söyleyen Uygur sözlerini söyle sürdürdü: “Partimize su anda çok yogun bir ilgi var. Bizler 1970’li yillarda siyasete çok yogun ilgiliydik. Çocuktuk o dönemler ama kosturuyorduk. O dönemlerdeki cosku ve ilgiyi görüyoruz. Son 1520 yilda görmedigimiz bir ilgiyi görüyoruz. Simdi, o yillarin heyecanini yasiyorum” dedi. Partilerine karsi yapilan “Ankara’nin dogusuna geçemiyorlar” gibi elestirileri de degerlendiren Uygur, “CHP, Ankara’nin dogusuna geçmistir hem de iyi geçmistir. Gerek Dogu Anadolu’da gerekse Güneydogu’da bu güne kadar almayacagimiz oyu alacagiz. Genel baskanimimiz çok iyi çalisiyor. Tek basina iktidar olacagiz” dedi.

Oylarimizin yükselisi rahatsiz ediyor

SEÇIMLERE son 12 gün kaldigina dikkat çeken Bas-kan Uygur, bu sürenin aslinda çok uzun bir süre ol-dugunu söyledi. Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in seçim kampanyalarina basladigi gün ki kadar ra-hat olmadigini söyleyen Uygur, Ak Parti’nin oy-larinin düsüste, CHP’nin ise sürekli olarak yükse-liste oldugunu söyledi. Basbakanin bu konuda ra-hatsiz oldugunu dile getiren Uygur: “Istikrarli bir sekilde partimizin oyu artiyor. Genel baskanimizin müthis bir performansi var. Bunu çok iyi degerlen-diriyor. Oylarimiz sürekli olarak artiyor. Bu durum Basbakan’i rahatsiz ediyor” dedi. Güneydogu mi-tinglerindeki partilerine karsi büyük bir coskunun oldugunun da altini çizen Uygur, sözlerini söyle sürdürdü: “Güneydogu halki içinde bulundugu bu-nalimli süreçten çikis yolu ariyor. Bu çikis yolunu bazi dönem Kürt milliyetçisi partilere ve bir kaç dönemde Ak Parti’ye destek vererek aramistir ama bulamamistir. Orada ekonomi iyi degil. Insanlari-miz aç, sefil vaziyette. Sartlar çok kötü. Halk arayis içerisindedir. CHP ile bu arayisi bulacaktir. CHP varsa herkes için var” diyerek sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web