REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pamuk diyari Torbali misir denizine döndü

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pamuk diyari Torbali misir denizine döndü
359 Görüntüleme
24 Ekim 2014 - 8:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir zamanlar Torbali’nin logosunda resmi olan ve bir mahalleye ismini veren pamuk, günden günde bitiyor. Ege Universitesi Ziraat Fakültesi Ögretim Uyesi Prof. Dr. Mustafa Bolca, bir zamanlar pamuk ekilen Torbali’nin misir denizine döndügünü söyledi.

 

TORBALI’DA çok degil 20 yil öncesine kadar ovayi bembeyaz bir görüntüye bürüyen pamuk, artik çok tercih edilmiyor. Ilçede 70 binleri zorlayan misir ve 40 binlere dayanan domates ekiminin yaninda oldukça düsük oranlarda ekilen pamuk, artik çiftçi tarafindan tercih edilmiyor. Sebze fabrikalarinin ilçede çogalmasi ile bu ürünlerde pazar imkanin kolaylasmasi, pamukta iyi fiyat verilmemesi ve doga olaylarinda ürünün çabuk zarar görmesi gibi etkenler pamuga olan ilgiyi azaltti. Ilçede giderek azalan pamuk ekim alani, Ege Bölgesi’ndeki pamuk üretimini de olumsuz etkiliyor. Ege Universitesi Ziraat Fakültesi Ögretim Uyesi Prof. Dr. Mustafa Bolca, pamuk üretiminin 5 yil içinde 50 bin dekar azaldigini belirtti. Bolca, bir zamanlar pamuk ile anilan Torbali’da artik misir ekildigini kaydetti.

 DOMATES VE MISIRA YÖNELIS

TORBALI Ovasi’nda her geçen gün pamuga olan ilgi azaliyor ve yerine farkli ürünler ekilmeye baslaniyor. Pamuk ekimi 2011 yilinda yeniden hareketlenmis ve ovada tam 24 bin dekarlik alanda ekilmisti. Fiyatlarin yüzde 100 oraninda artmasiyla meydana gelen bu artis sevindirici bir gelisme olarak görülürken, bu yil yeniden hayal kirikligi yasandi. Geçtigimiz yillarda yasanan yükselis sadece 1 yil sürdü. 2012 yilinda 14 bin 535 dekarlik alanda üretilen pamugun ekim alani bu yil daha da azaldi ve 14 bin dekara kadar geriledi. Geçtigimiz yil 10 bin dekara kadar düsen pamuk bu yil da 15 bin dekarlik alanda yetistiriliyor. Fiyatlarin düsük olmasi üreticiyi baska ürünlere yönlendiriyor. Bunun yani sira TARIS’ten yapilan geç ödeme de üreticiyi bezdirdi. Pamuktan umdugunu bulamayanlar ise domates ve misira yöneliyor.

PAMUK OVADAN DA SILINDI, LOGONDA DA

BIR dönem, çiftçilerin vazgeçilmezi olan pamuk üretiminde son 15 yilda büyük bir düsüs yasandi. Torbali’da da 2010 ve 2011 yillarinda pamuk üretimi yüzde 200 oraninda artti. 2009 yilinda 6 bin dönümlük alanda pamuk ekilirken, 2011 yili sonunda bu sayi 24 bin dönüme yükseldi. 2010 yilinda fiyati yüzde 100 artinca, çiftçi yeniden beyaz altina yöneldi. Fiyat artisi ve ovadaki beyaz altin hareketliligi pamugun yeniden zirveye çikacagi umutlarini da yesertmeye basladi. Ancak bu umut çok kisa sürdü. 2011 yilinda pamuk üretimi artarken, fiyatlar da yine büyük bir düsüs yasandi. Bu düsüsle birlikte 2012 yilinda pamuk üretimi 24 bin dekardan 14 bin 500 dekara kadar düstü. 2013 yilinda 10 bin dekara kadar gerileyen pamuk üretimi bu yil biraz kipirdadi ve 15 bin dekara kadar yükseldi. Torbali’nin pamukla özdeslesmesi artik mazide kaldi. Ilçeye bagli bir mahallenin adi geçmiste çok pamuk ekildigi için Pamukyazi olurken, Torbali Belediyesi’nin logosunda pamuk kozalagi yer aliyordu. Ovadan silinen pamuk artik belediyenin yeni logosunda da yer almiyor.

5 YILDA 50 BIN DEKAR PAMUK YOK OLDU

Ege Universitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü tarafindan Izmir Ticaret Borsasinin (IZTB) koordinatörlügünde, Izmir Ticaret Odasi, Ege Ihracatçi Birlikleri ve Söke Ticaret Borsasinin katkisiyla uzaktan algilama yöntemiyle gerçeklestirilen rekolte çalismasinin sonuçlari IZTB’de düzenlenen basin toplantisinda açiklandi. Toplantida söz alan Ege Universitesi Ziraat Fakültesi Ögretim Uyesi Prof. Dr. Mustafa Bolca da pamugun hak ettigi yerde olduguna inanmadiklarini ifade ederek, “Eskiden pamuk ekilen Torbali Ovasi adeta misir denizi olmus. Bir dönüm pamuk yok. Ege Bölgesi’ndeki 5 ilde 2005 yilinda 143 bin hektar pamuk ekilirken, simdi üretim alani 91 bin hektar. Yüzde 30 civarinda düsüs var” dedi.

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web