Büyük Torbalı

Pamuk yerine enginar

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pamuk yerine enginar
215 Görüntüleme
22 Nisan 2010 - 21:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

YEMEKLIK üretimin disinda sanayi tipi üretimi de yapilan enginar, maliyeti giderek artan ve üreticiyi sikintiya sokan pa-muga güçlü bir rakip oldu. Ure-timi diger ürünlere oranla daha az zahmetli olan enginar, Torba-li ovasindan Izmir ve Manisa basta olmak üzere Ege Bölgesi genelinde pazar buluyor. Çift-çilerin son 3 yildir ragbet ettigi enginar bu yilda enginar eken çiftçilerin yüzünü güldürüyor. Eylül – Mayis aylari arasinda 9 ay süre içerinde gelisimi ta-mamlanan enginarlar mayis ayinin gelmesiyle birlikte top-lanmaya baslaniyor.
Uretimi diger ürünlere oranla çok fazla zahmetli olmayan enginar üretimi giderek artmaya devam ediyor. Sehitler köyünde yasayan vatandaslardan enginar eken çiftçiler, toplama süresince 5-6 kere hasat edilen enginar-larin ikinci hasatini gerçek-lestirdi.

ISTANBUL’A GÖNDERILIYOR:
10 üretici bir araya gelip bir kamyon tuttuktan sonra ürün-lerini Istanbul’a gönderdiklerini belirten Mehmet Akin ve Ali Osman Uysal, “Kendi aramizda toplanarak bir kamyon tutuyo-ruz. Hepimizin ürünlerini tek tek sayarak kamyona yükleyip Is-tanbul’a gönderiyoruz. Buradan herke kendi ürünü kadar para-sini aliyor. Artik pamuk çok masrafli ve düsük gelir sagla-yan bir ekmek kapisi oldu. Top-raklarimiz bu yil çok verimli. Dönümde 1.500 TL kazani-yoruz” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web