REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Pamukyazi, Yazibasi, Subasi ve Özbey’in adi nereden geliyor?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pamukyazi, Yazibasi, Subasi ve Özbey’in adi nereden geliyor?
1.072 Görüntüleme
26 Şubat 2012 - 21:45
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pamukyazi’nin ismi, pamuk yetistiriciliginden geliyor. “Yazi” Türkçede “ova” anlaminda kullaniliyor

IKINCI Abdülhamit zamaninda kurulan bir Osmanli sehri olan Torbali, oldukça zengin bir tarihi geçmise sahip. Bu zenginligin içerisinde farkli yerlesim yeri isimleri dikkat çekiyor. Birçogunun adi zamanla degistirilse de genelde ilk halleri korunmus. Sultan Abdülhamit’in Baltaci Dimyos adli bir Rum’dan satin aldigi çiftlik arazileri üzerine kurulan Torbali’ya ilk yerlesenlerin çiftlikte çalistirilmak üzere, padisah tarafindan getirtilen Afrikali zenci göçmenler oldugu biliniyor. Dolayisiyla bir çok belde, köy veya mahalle bu dönemde kurulmustur. Fakat Torbali, Metropolis antik kentinden dolayi Rumlarla, Yunanlilarla alakali bir yerlesim yeri olarak düsünülüp Ikinci Abdülhamit ile olan baglantisi üzerinde pek fazla durulmayan bir bölge. Yer adlari da genellikle Türkçe. Birçok köy veya belde adi anlami bilinmedigi için Rumca zannedilerek sonralari degistirilmis durumda.

EGERCI, KOZLOBA’YDI

ÖZBEY yakinlarindaki Uyuzdere’nin dogru adi Oguz Deresi’dir. Bu vadide yakin zamana kadar “yörük” asiretlerinin yasadigi bilinmektedir. Oguz denmesi bundandir. Kelime, halkin dilinde degisime ugramis ve hiç ilgisi olmadigi halde Uyuzdere olmustur.  Pamukyazi ve Yazibasi beldelerindeki “yazi” Türkçe bir kelimedir ve “ova” anlamindadir. Yine orta yas ve üzerindekiler de bilir, Egerci köyünün eski adi Kozloba’dir. Kozloba, Rumca zannedilerek degistirilmis. Bu kelime, “kozlu ova” kelimelerinin halkin dilinde degisime ugramis biçimidir. Koz, Türkçe bir kelimedir ve “ceviz” anlamina gelmektedir. Kozlu ova, cevizli ova demektir. Nitekim Saglik köyü yakinlarinda “Koz Pinar” mevkii de vardir, yani cevizli pinar…

PADISAH’IN  KIZININ ADI VERILDI

PAMUKYAZI’NIN eski adi bilindigi gibi Arapçi’dir. Bu köyün kurucusu, Ikinci Abdülhamit’tir. Köye ilk yerlesenler de Afrika’dan çiftlikte çalistirilmak üzere getirtilen Arap göçmenlerdir. Içlerinde Abdülhamit’in de deger verdigi bir “Arap Seyh” vardir.  O yüzden bu köye, ”Arap seyhin köyü” anlaminda “Arap Seyh, Arapsih ve sonralari Arapçi” denmistir. Subasi’daki “su” kelimesi, eski metinlerde “sü” biçimindedir ve asker demektir. Subasi’da, kurulusu çok eski olan Jandarma Karakolu’nun komutanina “Subasi” (Sübasi) denildigi için belde bu adla anilmistir. Sehitler köyünün eski adi Mashat’tir. Mashat veya meshed, Arapçada sehitlik anlamindadir. Özbey, Yeniköy ve Ahmetli köyleri Abdülhamit döneminde kurulmustur. Bu köylerin eski ya da ilk adlari Hamidiye,  Ahmediye’dir. Padisah’in kizinin adi oldugu için Subasi yakinlarindaki köye “Naime” denilmistir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web