Büyük Torbalı

Pancar’a enerji santrali kurulacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pancar’a enerji santrali kurulacak
516 Görüntüleme
09 Haziran 2010 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pancar OSB’deki 32 dönüm alanda, Sairoglu Ailesi, organize bölge ve 19 ortak tarafindan kurulacak tesisin toplam yatirim tutari 30 milyon euroyu bulacak

IZMIR Aliaga ve Tire’den sonra Torbali Pancar’da da bir enerji sant-ralina daha kavusuyor. Son dönem-de en cazip sektörler arasinda yer a-lan enerji sektörüne Sairoglu Ailesi de katildi. Pancar Organize Sanayi Bölgesi’nde 32 dönüm alanda çogunluk hissesi Sairoglu Ailesi’ne ait olmak üzere Pancar OSB ve 19 or-tak tarafindan dogalgaz elektrik üretim santrali kuruluyor. Enerji Piyasasi Düzenleme Kurulu’ndan lisans alinan santralin 2 etapta tamamlanmasi planlaniyor. Tesisin, toplam yatirim tutari ise 30 milyon euroyu bulacak. Elektrik santrali kurmak için yatirim çalismalarina geçen ay basladiklarini dile getiren Pancar Elektrik Uretim A.S. Yönetim Kurulu Baskani Hüseyin Sairoglu, yil sonunda yatirimi tamamlayarak santrali üretime almayi hedeflediklerini söyledi.

ÇOGUNLUK HISSE

EKONOMIDEKI iyilesme ile bir-likte enerji açiginin gündeme gele-cegini gördükleri için yatirim karari aldiklarini belirten Sairoglu, çok or-takli sirket modeli ile yatirimi haya-ta geçirdiklerine isaret etti. Sairog-lu, “Pancar Elektrik Uretim A.S’nin toplam 20 ortagi bulunuyor. Sirkete Pancar OSB de yüzde 20 pay ile ortak. Çogunluk hissesi ise Sairoglu Ailesi’ne ait. Elimizi tasin altina koyarak, yatirimin daha hizli olma-si için ortaklik yapisi bu sekilde belirlendi. Yatirimi 2 etap halinde planladik. Ilk etap yatirimini yil sonunda bitirmeyi planliyoruz. Santral için toplam yatirim 30 milyon euro olacak” dedi.
2 ETAPTA OLACAK

EPDK’DAN üretim lisanslarini 17 Mart 2010 tarihinde aldiklarini ve kisa sürede yatirima basladiklarini belirten Sairoglu, ilk etapta santra-lin kurulu gücünün 36 mw olaca-gini kaydetti. Ilk asamada 18 mil-yon euro yatirim yapacaklarini dile getiren Sairoglu, su bilgileri verdi: “Santrali 32 dönümlük bir araziye kuruyoruz. Ilk etapta 4 adet dogal-gaz motoru ve 4 adet buhar kazani ile üretim yapacagiz. Yilda 60 mil-yon metreküp dogalgaz kullanaca-giz. Yil sonunda ilk asama yatiri-mini tamamladiktan sonra ikinci etaba geçecegiz. Kurulu gücümüz bu yatirimla beraber 56 mw olacak. Yilda da 90 milyon metreküp dogalgaz kullanacagiz. Urettigimiz elektrigi ulusal sebekeye verecegiz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web