Büyük Torbalı

Pancar’da arazi kavgasi büyüyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pancar’da arazi kavgasi büyüyor
365 Görüntüleme
02 Nisan 2010 - 22:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

PANCAR Mahallesi’nde 1974’ten bu yana, 52 çiftçi tarafindan kullanilan 3.000 dönümlük arazinin, kiralanma ihalesini kazanan Tümsag Özel Saglik Hizmetli A.S. çalisanlari 60 futbol sa-hasi büyüklügündeki arazide is basi yapinca olanlar oldu. Tarla sahipleriyle, firma çali-sanlari arasinda tartisma ya-sandi. Magdur durumda olan 52 çiftçi, arazileri sürmeye gelen firma çalisanlarini arazi-den çikartti.Bunun üzerine olay yerine gelen Ilçe Jandarma Komu-tanligi ekipleri, olayi büyü-meden önledi. Uzun süre tarlaya giremeyen firma çalisanlari, ellerindeki mahkeme karariyla tekrar araziye girerek sürme çalis-malarina kaldigi yerden devam etti.

FIRMA 30 YILLIGINA KIRALADI
DÖNEMIN basbakani mer-hum Bülent Ecevit’in talima-tiyla topraksiz köylülerin, ki-rasini ödemek kaydiyla Pan-car’da tam 3000 dönümlük araziyi, tarlasi olmayan köylü-lere dagitti. 36 yildir buradaki arazilerde çiftçilik yapan Pan-car sakinleri, bu sayede hayat-larini idame ettiriyorlardi. Ki-ra geliri Izmir Behçet Uz Ço-cuk Hastanesi’ne verilen arazi-ye 2007’de talip çikti. Izmir Defterdarligi Milli Emlak Dai-re Baskanligi, 60 köylünün e-kip biçtigi topraklari, Santral Hayvancilik’in, entegre süt si-girciligi önerisi üzerine, 19 yilligina kiralanmasi için iha-leye çikardi. Santral Hayvan-cilik isi alamadi, kazanan kisi de sözlesme yapmadigi için ihale iptal edildi. Bunun üze-rine arazi sahipleri, toprak-larini korumak için örgütlene-rek 16 Nisan 2008’de kisa adi ‘PETIKOP’ olan Izmir Pancar Ekolojik Ziraat Çevre Dogal Hayati Koruma Gelistirme Tarimsal Uretim, Pazarlama ve Isletme Kooperatifi’ni kurdu, organik tarim organize sanayi bölgesi projesi bas-latildi. Ancak 8 Temmuz 2008’de ikinci ihale açilmasi çalismalari durdurdu. Ihaleyi, Istanbul, Ankara ve Diyarba-kir’da bes hastanesi olan Tüm-sag Özel Saglik Hizmetleri A.S aldi. Dr. Abdurrahman Açikgöz’ün sirketi, 2 milyon 28 bin 970 metrekarelik arazi-yi yillik 761 bin TL’ye 30 yilligina kiraladi.

“EKMEK DAVASI”
KIRA sözlesmeleri yenilen-medigi için arazide isgalci du-rumuna düsen Pancarli arazi sahipleri dün, tarlalarina gir-meye çalisan firma çalisanla-riyla kisa süreli bir tartisma yasadi. Jandarma’nin araya girmesiyle olay büyümeden yatistirildi. Firma çalisanla-rinin arazilerini sürmesine engel olmak için adeta nöbet bekleyen Pancarlilar ögle ye-meklerini de tarlalarinda yedi. Bu arazilerde tarim yapabil-mek için yaklasik 2 milyon TL para harcadiklarini ifade eden Serkan Çakir, “Elektrik hatti, artezyen borusu, trafo için tril-yonlarca para harcadik. Ama simdi gelmisler ve bize disari çikin diyorlar. 36 yildir biz bu topraklarla evimize ekmek götürüyoruz. Bizim davamiz ekmek davasi. Hakkimizi sonuna kadar arayacagiz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web