REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Partilerin oy analizi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Partilerin oy analizi
667 Görüntüleme
06 Kasım 2015 - 7:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimlerinin arasında mahallelerdeki oy dağılımına bakıldığında çok farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Büyük Torbalı Gazetesi olarak mahalle mahalle seçim sonuçlarının analizini yaptık

1 KASIM seçimlerinin üzerinden 5 gün geçti. Seçimin yankıları devam ediyor. İlçe Seçim Kurulu itiraz süresinin sona ermesinin ardından kesin seçim sonuçlarını açıklayacak. 1 Kasım seçimleri Torbalı’dan bir milletvekili çıkması nedeniyle çok farklı bir şekilde geçti. Torbalı’nın kaderini belirleyen seçimlerin ardından seçmen hangi mahalle de kim ne kadar oy almış bunun kritiğini yapıyor. Büyük Torbalı Gazetesi olarak mahalle mahalle seçim sonuçlarının analizini yaptık. 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimlerinin arasında mahallelerdeki oy dağılımına bakıldığında çok farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Torbalı genelinde AK Parti ve CHP oylarını arttırmış, MHP ve HDP’de oy kaybetmişti. Seçim sonuçlarını değerlendirdiğimizde vatandaş ülkenin içinde bulunduğu kaos ortamından kurtulmak için AK Parti’yi iktidara taşıdı.

BİRİNCİ OLMASINDA ETKEN ÇOK FAZLA

AK Parti Alpkent, Atatürk, Cumhuriyet, Çaybaşı, Ertuğrul, Ayrancılar İnönü, Ayrancılar Fevzi Çakmak, Muratbey, Ayrancılar Mustafa Kemalpaşa, Özbey, Tepeköy ve Torbalı Mahalleleri gibi seçmen sayısı bir hayli fazla olan mahallelerde oyunu arttırdı. Tepeköy Mahallesinde oyunu artıran parti sadece AK Parti oldu. Ayrancılar, Atatürk, Karakuyu, Subaşı, Yazıbaşı’da birinci parti çıktı. AK Parti’nin Torbalı’dan birinci parti çıkması Torbalılı Mahmut Atilla Kaya’nın milletvekili adayı olmasına olarak değerlendirildi. Binali Yıldırım’ın Torbalı’ya ayrı bir önem göstermesi oyların artmasında en büyük etkenlerden birisi oldu. AK Parti’ye 35 oy ile en az oy Ormanköy’den çıkarken, 3376 oy ile partiye en fazla oy Ayrancılar Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nden geldi.

TEPEKÖY’DE OYU DÜŞTÜ

Cumhuriyet Halk Partisi de genel olarak oyunu arttırdı. İlçede CHP’nin kalesi olarak bilinen Cumhuriyet ve Ertuğrul mahallelerinde AK Parti oyunu arttırsa da sandıktan CHP birinci parti olarak çıktı. CHP’nin Tepeköy Mahallesindeki oy düşüşü önemli bir ayrıntı olarak göze çarptı. CHP’nin kalesi olarak bilinen Yazıbaşı’ndan da AK Parti bu seçim de zafer ile çıktı. Seçim propaganda döneminde Musa Çam sık sık ilçeye gelerek çalışma yürüttü. Diğer vekil adayları ilçeye sadece 1 kez geldi. CHP’ye 10 oy ile en az oyu Ortaköy Mahallesi, 4302 oy ile en yüksek oyu da Ertuğrul Mahallesi kullandı.

EN YÜKSEK OY ERTUĞRUL’DAN

MHP’ye bakıldığında 7 Haziran seçimlerinin ardından MHP Genel Başkanının Devlet Bahçeli’nin tavrı emanet oyların geri alınmasına neden oldu. MHP İzmir’den Torbalılı Halit Dalgıç’ı aday olarak gösterdi. Listede 5. sırada yer alan Dalgıç bölgesindeki 14 ilçeyi karış karış dolaştı. Her fırsatta Torbalılı seçmenleri ile buluşan genç ve sempatik aday Dalgıç elinden geleni yaptı ancak MHP’nin oylarını Torbalı’da yükseltemedi. MHP geçen seçim yüksek oy aldığı Alpkent, Atatürk, Ertuğrul, Özbey, Tepeköy ve Torbalı Mahallelerinde sandıktan düşük oy ile çıktı. MHP en az oyu 2 oyla Düverlik’ten alırken en yüksek oyu da 1517 oy ile Ertuğrul Mahallesi’nden elde etti.

SAİPLER’DEN HDP’YE HİÇ OY ÇIKMADI

Oy oranı düşen HDP, 7 Haziran da Helvacı, Kaplancık, Karakızlar ve Ormanköy mahallelerinden hiç oy alamamıştı. HDP’ye bu seçimde sadece Saipler Mahallesi’nden oy çıkmadı. HDP 1 Kasım seçimlerinde Atatürk Mahallesi’nden geçen seçime göre 848 oy az alarak 2238 oy ile buradaki birinci parti unvanını AK Parti’ye kaptırdı. Öte yandan Çaybaşı, Ertuğrul, Ayrancılar İnönü, Muratbey, Özbey, Tepeköy ve Torbalı Mahallesinde oy oranını düşürdü. HDP en fazla oyu 2238 oy ile Atatürk Mahallesi’nden aldı. Ancak, HDP geçen seçim Atatürk Mahallesindeki birinciliğini AK Parti’ye teslim etti.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web