REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

PIS IHALE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PIS IHALE!
393 Görüntüleme
04 Mayıs 2010 - 21:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Izmir çöpünün yeni adresi olarak Torbali ismi kesinlesti. Taskesik’e yapilacak kati atik bertaraf tesisinin projesi 10 Mayis’ta ihaleye çikacak. Haber, tepkilerle ihale sürecini engellemeye çalisan ilçe kamuoyuna bomba gibi düstü

IZMIR Büyüksehir Belediye Baskani Aziz Kocaoglu’nun “Herkes karsi çikacaktir ama bu tesis sonunda yapilacaktir” dedigi kati atik bertaraf tesisinin projesinin hazirlanmasi için ihaleye çikildi. Tesisin Buca ile Bornova sinirindaki Kaynaklar’a mi yoksa Torbali’ya mi yapilacagi tartisma konusu olurken Izmir Büyüksehir Belediyesi, 10 Mayis’ta yapacagi Kati Atik Bertaraf Tesisi Proje Ihalesi’nde “depolama” için Torbali’yi adres gösterdi. Ihalede, proje ismi olarak, ‘Torbali Kati Atik Bertaraf Tesisi Proje ve ÇED raporu yaptirilmasi’ kullanildi. Böylece Izmir çöpünün yeni adresi olarak Torbali ismi netlik kazandi.

DEPOLAMA VE YAKMA ISLEMI
IHALEYI kazanan firmanin 150 günlük süre sonunda tesisin uygulama projelerini Büyüksehir Belediyesi’ne teslim edecegi belirtilirken bu süreye ÇED raporu yaptirilmasinin dahil olmadigi ögrenildi. Firmanin hazirlayacagi projeye göre Büyüksehir Belediyesi tarafindan çöpün nasil bertaraf edilecegine, hangi sistemin kullanilacagina karar verilecek. Bu süreç sonrasi çöpün bertarafi için ya yakma ya da düzenli depolama yöntemi seçilecek. Düzenli depolamada karar kilinirsa Torbali’da Taskesik mevkiindeki 121 hektarlik alan degerlendirilecek. Eger yakma yani termal tesis öngörülürse Buca Kaynaklar’da ayristirma ve yakma, Torbali’da da yakma sonucu geriye kalan yüzde 10 atigin depolanmasi islemi yapilacak. Eger Izmir Büyüksehir Belediyesi yöntem olarak yakma isleminde karar kilar fakat yakma tesisinin Kaynaklar’a kurulmasi konusunda Bakanliktan gerekli izin alinamazsa bu sefer hem yakma hem de düzenli depolama islemi Torbali’daki 121 hektarlik alanda gerçeklestirilecek.

BIRBIRINI TAMAMLAYACAK
BUYUKSEHIR Belediyesi yetkilileri Buca Kaynaklar’a Torbali’daki düzenli depolama alanini destekleyici yakma yani termal tesisin kurulabilecegini belirtti. Proje ihalesini kazanan firmanin hazirlayacagi projeye göre hem Buca Kaynaklar hem de Torbali’da iki ayri tesis de kurulabilecegi ve bu tesislerin birbirini tamamlayici nitelikte olacagini belirten yetkililer: “Proje ihalesini alan firma eger yakma yani termal islemle bertarafi öngörürse Kaynaklar’daki 24 hektarlik alana yakma isleminin yapilacagi tesis kurulacak. Buradaki yakma isleminin ardindan geriye kalan yüzde 10 ile 15 arasinda degisen atik da Torbali’da kentsel yerlesim alanina 15 kilometre uzakliktaki Taskesik Mevkii’nde belirlenen 121 hektarlik alanda depolanacak” diye konustu.

ILGILI KURULUSLARDAN ONAY ALINDI
HARMANDALI Çöp Deponi Alani’nin ömrünü doldurmasinin ardindan kentin güneyinde yeni yer arayislarini sürdüren Büyüksehir Belediyesi, kent merkezi çevresindeki çesitli alanlarda incelemelerde bulundu. 5 ayri yerde gerçeklestirilen incelemelerde 4’ü için ilgili kurum ve kuruluslarin bazilari olumlu görüs verirken bazilari da olumsuz görüs belirtti. Torbali ve Bayindir Ilçe sinirlari arasinda kalan ve Torbali Kentsel Alani’na 15 kilometre uzakliktaki Taskesik Mevkii’ndeki arastirmalarda olumlu sonuçlar elde edildi. Toplam büyüklügü 168 hektar olan alanin 47 hektarlik bölümü Tarim Il Müdürlügü’nün vetosuna ugradi. Müdürlük; zeytin agaçlari dikili oldugu için 47 hektarlik alanin tesisin kurulacagi alandan çikarilmasini istedi. Geri kalan 121 hektarlik alan için ise Tarim Il Müdürlügü dahil olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluslarin onayi alindi. Mahalli Çevre Kurulu’ndan da bu alan için ‘kamu yarari karari’ çikarildi. Torbali – Bayindir ilçe sinirinda kalan Taskesik köyünün üst kesimlerinde yer alan 121 hektarlik alanin 83 hektarlik bölümünün Orman Müdürlügü’ne 34 hektarlik bölümünün sahislara, geri kalan 4 hektarlik bölümün ise Milli Emlak’a ait oldugu ögrenildi. Orman Müdürlügü’nden 83 hektarlik alan için ön tahsis alinirken geri kalan bölümler için gerekli kamulastirma ve tahsis islemlerine ÇED raporu alinip imar planlarinda gerekli tadilatlar yapildiktan sonra baslanacagi ifade edildi.

BUNDAN SONRA SUREÇ NASIL ISLEYECEK?
IHALEYI kazanan firma ayni zamanda ÇED olumlu raporunu da alacak. Ama ÇED raporu için gerekli olan süre bu 150 günlük süre disinda tutulacak. Firma ihaleyi aldiktan sonra uygulanacak sistem yani çöpün depolanmasi, yakilmasi gibi çesitli sistemler konusunda alternatifler üzerinde çalisip büyüksehir belediyesine sunacak. Büyüksehir Belediyesi de çöpün nasil bertaraf edilecegine bu asamada karar verecek. Ihaleyi alan firma ayni zamanda tesisin kurulacagi alanda zemin etütlerini de yaptirip avam projeleri hazirlayacak. Tesisin uygulama projeleri de ayni firma tarafindan hazirlanacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web