Büyük Torbalı

Pnömoni (Zatüre)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Pnömoni (Zatüre)
534 Görüntüleme
16 Eylül 2010 - 22:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

AKCIGERIN iltihaplanmasina verilen isim-dir. Öksürük, balgam tükürme, ates, halsizlik baslica bulgularidir. Hastalik plevra adi veri-len ciger zarina kadar ulastiysa nefes alip ver-mekle artan bir yan agrisina neden olabilir. Bazen hastalik ciger zarinda yayilip cigerin zarinin 2 parçasi arasinda iltihapli su toplan-masina neden olabilir.
Iltihaplanmaya neden olan mikrobun alindigi ortama göre toplum kökenli ve hastane kö-kenli olmak üzere ikiye ayrilir. Toplum kö-kenli zatürenin tedavisi daha kolayken hasta-ne ortaminda bulunan mikroplarin birçok ila-ca direnç göstermesi nedeniyle tedavisi biraz daha zor olup birkaç ilacin bir arada kullanil-masini gerektirebilir.
Yine iltihaplanmanin akcigerdeki yerlesimine göre de zatüre siniflamasi yapilmakta ve buna göre de mikrobun cinsi tahmin edilebilmekte-dir.

Hastaligin 4 evresi vardir:
1) Konjesyon(göllenme) dönemi: Mikrobun akciger dokusuna yerlestikten sonra hava alis-verisinin oldugu hava keseciklerine iltihapli sivi sizar
2) Kirmizi hepatizasyon dönemi: Hava kese-ciklerine sizan sivi katilasir ve akciger kara-ciger gibi bir görünüm alir
3) Gri hepatizasyon dönemi: Akcigerin rengi açilmaya baslar
4) Rezolüsyon dönemi: Hava keseciklerinin içindeki iltihapli sivi vücut tarafindan uzak-lastirilir ve akciger eski gözenekli halini alir.

Öksürük, balgam ates gibi yakinmalari olan hastalar gögüs hastaliklari uzmanina basvur-malidir. Muayene bulgulari ile zatüreden süp-helenen hekim bunu akciger filmi ile destek-leyecektir. Hastanin durumuna göre, altta ya-tan seker hastaligi, böbrek yetmezligi, kanser gibi riski artiran bir hastalik, ileri yas, genel durum kötülügü gibi durumlarda hastalik has-tanede yatirilarak tedavi edilirken, diger du-rumlarda ayaktan tedavi edilebilir.
Özellikle ayaktan hastalarda mikrop cinsinin belirlenmesine yönelik tetkiklere gerek yok-tur ve en sik görülen mikroplara karsi tedavi düzenlenir. Ancak hastane yatisina karar veri-len hastalarda balgamda mikrop üretme tek-nikleri, kanda mikrop arama teknikleri kulla-nilabilir. Gerek görülen hastalarda bronkos-kopi denilen cihaz yardimiyla hastalikli böl-geden balgam alinip tahlil yapilabilir. Ancak en gelismis merkezlerde bile ancak hastalarin %50 sinde hastaliga neden olan mikrobun tam bir tiplendirmesi yapilabilmektedir. Tip-lendirme yapilabilenlerde bu mikroba yöne-lik, yapilamayanlarda ise daha önce yapilan arastirmalarda saptanan mikroplara yönelik tedavi uygulanir.
Toplumda gelisen zatürelerde en iyi tedaviye ragmen hastalarin %5’i kaybedilir, eger altta yatan bir hastalik nedeniyle hastaneye yatis olmussa ölüm oranlari %13’e çikmaktadir. Hastanede baska nedenlerle yatan kisilerde gelisen zatüreler ise hastanede daha dirençli mikroplarin bulunmasi nedeniyle %17 duru-mun kötülesmesi nedeniyle yogun bakim ge-rekmisse ölüm oranlari %30’lara çikmaktadir.
Tedavide geç kalmamak için zatüreyi düsün-dürecek sikâyetlerde hemen bir gögüs hasta-liklari uzmanina basvurmalisiniz.
Saglikli günler dileklerimle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web