Büyük Torbalı

Psikiyatristin ilk teshisi:issizlik bunalimi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Psikiyatristin ilk teshisi:issizlik bunalimi
554 Görüntüleme
03 Şubat 2010 - 23:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Israrli yayinlarimiz sonucu Il Saglik Müdürlügü tarafindan görevlendirilen 2. psikiyatrist is basi yapti. Uzman Doktor Arzu Dalmis: Ilk hastalarimin çogu issizlikten yakindi. Torbali’da umutsuzluk salgini var!

GAZETEMIZIN ve Yeni Asir’in israrla gündeme getir-digi Torbali’daki psikiyatrist sorununa çözüm saglandi. Il-çede geçici görevli psikiyatri uzmani sayisinin 2 ye çikaril-masiyla artik haftanin 5 günü bu serviste hizmet verilebile-cek. Geçtigimiz gün göreve baslayan Uzman Doktor Psi-kiyatrist Levent Cem’in ar-dindan dün de Uzman Doktor Arzu Kitis Dalmis göreve basladi. Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi’nde görev yapan Arzu Dalmis ilk olarak 31 hastayi muayene etti. Dün muayene ettigi hastalarin çok büyük bir kisminda depres-yon ve bunalti bozukluklari gibi problemlerle karsilastigi-ni belirten Arzu Dalmis, ülke genelinde oldugu gibi Torba-li’da da salgin sekilde umut-suzluk oldugunu söyledi. Tor-bali’daki intihar olaylarinin önlenmesinde psikiyatristin tek basina etkili olamayacagi-na da deginen Kitis Dalmis, öncelikli olarak intiharlarin asil sebebini belirlemenin önemli oldugunu ifade etti.

ISSIZLIK VE BOS OTURMAK
GEÇICI görevle Torbali Devlet Hastanesi’nde göreve baslayan Uzman Doktor Arzu Kitis Dalmis Pazartesi, Çar-samba ve Cuma günleri has-talara hizmet verecek. Dün ilk olarak muayene ettigi 31 hasta arasinda issizlik proble-mi olan çok sayida kisi bu-lundugunu belirterek ilk gö-rev günün de intihari düsünen vakalarla karsilasmadigini söyleyen Kitis Dalmis “Gör-dügüm kadariyla gelen hasta-larin ortak problemi issizlik ve evde bos oturmak. Gelen hastalarin büyük bir kismi içinden çikilmaz bir hal al-mis. Insan evde hiçbirsey yapmadigi zaman bunalima girer ve kendisine saygisi azalir. Aslinda intiharlarin arkasindaki en önemli etken-lerden birinin ekonomik si-kintilar oldugunu düsünüyo-rum. Çünkü bu sikinti kisinin isini kaybetmesine, aile ara-sinda iliskilerin bozulmasina sebep olur. Bu durum da mut-laka çocuklara yansiyacaktir.

INTIHAR YA DA MADDE BAGIMLILIGI
TELEVIZYONLARDA yayinlanan reklamlarin da ço-cuklarin psikolojileri üzerin-de çok önemli oldugunu be-lirterek bu konuda da çok hassas olunmasi gerektigini söyleyen Kitis Dalmis “Inti-har biraz da ögrenilmis bir davranistir. Çocuklar ve gençler büyükleri neyi yapar-sa onu örnek alir. Eger içinde bulunulan durumdan çikis i-çin çözüm yolu intiharsa bu bir süre sonra ögrenilmis dav-ranis olmaya basliyor. Buna-lima giren çareyi en kisa yol-da intiharda buluyor. Intihar-larin bir de model alma yani var. Ergenlik çagindaki bir insanin zaten kafasi karisik durumdadir. Bu yüzden çevresindeki insanlari örnek aliyor. Eger evde depresif bir anne-baba varsa çocuga yapilan baski, fikrine saygi gösterme-me gibi durumlar ortaya çikiyor. Bu durumun içinden çikamayan çocuklar ya da gençler de çareyi ya intihar etmekte ya da uyustu-rucu maddelere yönelmekte buluyor. Stresle mücadele etme yolu çocuga mutlaka ögretilmeli” dedi.

TEK BASINA PSIKIYATRIST INTIHARI ÖNLEYEMEZ
INTIHAR olaylarini psikiy-atristin tek basina önleye-meyecegini belirten Kitis Dalmis “Öncelikle insanla-ri intihara sürükleyen ne-denler arastirilmali. Torba-li’daki intiharlarin asli se-bebini bilmiyoruz. Belki de ilçedeki bu intiharlari dur-duramayabiliriz de. Ulke genelinde oldugu gibi Tor-bali’da da umutsuzluk sal-gini var. Hiçbir gün iyi bir haber duymadigimiz gibi hayata iyi baslayacak bir sebep de bulamiyoruz” seklinde konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web