REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

slot

Rahmet kapisi Uç Aylar basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Rahmet kapisi Uç Aylar basladi
235 Görüntüleme
22 Mayıs 2012 - 7:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kameri aylar olan ve Islamiyet’te önem atfedilen üç aylar, bugün basliyor. 3 aylarin ilk ayi Recep’in ilk persembe gününde de Regaip Kandili kutlanacak.

KAMERI aylar olan ve dinimizde büyük önem atfedilen üç aylar, bugün basliyor. Uç aylarin ilk ayi Recep’in ilk persembe gününde de Regaip Kandili kutlanacak. Kameri aylarin yedincisi olan Recep ile baslayan, Saban’la devam eden ve Ramazan ile son bulan aylarin toplu adi olarak da tanimlanan üç aylarin ilki Recep ayinin ilk cuma gecesi, 24 Mayis Persembe aksami, üç aylarin da müjdecisi Regaip Kandili olarak kutlanacak. Kandil gecelerinden dördü yine bu aylarda bulunuyor. Recep ayinin 27. gecesi olan 16 Haziran’da da Mirac Kandili kutlanacak. Arinma, bagislanma ve ibadette yogunlasma aylari olarak bilinen üç aylar için Hz. Peygamber’in “Recep, Allah’in ayi, Saban benim ayim, Ramazan ümmetimin ayidir” diye, ayrica “Allah’im! Recep ve Saban’i bize mübarek kil ve bizi Ramazan’a yetistir” diye dua ettigi rivayet edilir.

DEGERLI AYLAR

RECEP, Saban ve Ramazan aylarinin, içinde mübarek gün ve geceler ihtiva ettigini, bu aylarda yapilacak ibadetlere büyük sevap yazildigini söyleyen Ilçe Müftüsü Mehmet Akpinar, “Resûli Ekrem Efendimiz, “Receb Allah Teâlâ’nin, Saban benim, Ramazan ümmetimin ayidir.” “Receb ayinin, diger aylar üzerine fazileti, Kur’âni Kerîm’in diger sözlere olan üstünlügü gibidir. Saban ayinin diger aylara nispetle fazileti, benim, diger peygamberlere olan üstünlügüm gibidir, Ramazan’in diger aylara göre fazileti ise, Allâh Teâlâ’nin, mahlûkâti üzerine yüceligi gibidir.” buyurmustur. Oruç, Recep ve Saban’da nafile, Ramazan’da farz olarak bu aylarda yapilacak ibadetlerin agirlik merkezini teskil etmektedir.”

DEGERLENDIRMELIYIZ

UÇ aylarin inananlar tarafindan çok iyi degerlendirilmesi gerektigine isaret eden Müftü Mehmet Akpinar, “Bu aylar, çok mübarek zaman dilimleridir. Maddî ve ma’nevî kirlerden, günahlardan arinmak için Cenabi Hakk’in bize tanidigi büyük firsatlar; bize verdigi büyük ihsanlar ve ikramlardir. Bizi bu mübarek mevsime kavusturan Allah’a sonsuz hamd ve senalarimizi, Habibi Edib’i olan sevgili Peygamberimize de binlerce salat ve selamlarimizi takdim ediyoruz. Her bir iyiligin sevabi baska vakitlerde on ise, Receb ayinda yüzü, Sa’ban ayinda üç yüzü geçer. Bu sevap mübarek Ramazan’da bire bin olur. Cuma gecelerinde binler, Kadir gecesinde de otuz bine çikar. Uç aylar, özellikle Ramazan ayi, ahiret ticareti için kurulmus kudsî bir Pazar, hakikat ve ibadet erbabi için açilmis bir fuar, üç ayda seksen senelik bir ömrü kazandiran mübarek bir zaman dilimidir. Recep, Sa’ban ve Ramazan gibi üç mübarek ayin önemini artiran özelliklerden biri de büyük mübarek gecelerin bu aylarda olmasidir. Regaib ve Miraç geceleri Recep ayini, Berat gecesi Sa’ban ayini, Kadir Gecesi de Ramazan ayini taçlandirmis, bereketlerini ve rahmetlerini zirveye tasimistir.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web