Büyük Torbalı

Sadece harçlik vermekle anne-babalik olmaz

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sadece harçlik vermekle anne-babalik olmaz
190 Görüntüleme
28 Haziran 2010 - 21:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 Göreve geldigi günden bu yana egitime yönelikprojeleri ile dikkat çeken Kaymakam Zeki Arslan ilçedeki egitimi ve eksikliklerini degerlendirdi.

2008 yilinda Torbali’da görev yapmaya baslayan Kaymakam Zeki Arslan, egitime verdigi önemle adindan sikça söz ettiriyor. Özellikle hayata geçirdigi projeler ve egitim etkinliklerinde ön siralarindaki yerini almasi, Arslan’in egitimle ne kadar iç içe oldugunu gösteriyor. 2009-2010 egitim ögretim yilinin ardindan Zeki Arslan’la Torbali’da egitime dair ne varsa ele aldik. Ilçemizde egitim alaninda yasanan eksiklikleri dile getiren Arslan, velilerin de çocuklariyla yeteri kadar ilgilenmedigine vurgu yapti. Kaymakam Arslan: “Torbali’da gözlemledigim kadariyla veliler, çocuklarina harçliklarini, kiyafetlerini ve cep telefonlarini vererek sorumluluklarini yerine getirdiklerine inaniyor. Ama egitim öncelikle aileden baslar” dedi.

OKULLAR FIZIKI AÇIDAN YETERSIZ

AYIN ögrencisi, kitap okuma kampanyasi ve okuma-yazma projeleriyle egitim alaninda büyük bir atilim yapan genç bürokrat, yeni egitim ögretim yili içinde projelerinin oldugunu açikladi. Egitimin hem sorunlari hem de ihtiyaçlari olan bir kurum olduguna deginen Zeki Arslan, bu nedenle hiçbir zaman egitim konusunda her seyin dört dörtlük olamayacagini belirtti. Zeki Arslan: “Bu nedenle hiçbir zaman egitim alaninda sorunlari tamamen çözdük diyemeyiz. Torbali’nin egitim alanindaki en büyük sorun fiziki yetersizlik. Öncelikle bunlari gidermeliyiz. Yeni egitim ögretim yili öncesinde Kiz Meslek Lisesi’nin derslik ihtiyacini, Endüstri Meslek Lisesi’nin atölye sikintisini ve Torbali Lisesi’nin ek bina ihtiyacini yerine getirmeliyiz. Ayrica Ayrancilar ve Atatürk Mahallelerine de birer ilkögretim okulu yapilmasi gerekir. Alpkent Mahallesi’ne Ticaret Meslek Lisesi diye insa edilen 24 derslikli liseyi geçici olarak Kiz Meslek Lisesi’ne vermeyi düsünüyoruz” diye konustu.

KITAP OKUMAYI SEVMIYORUZ

GERÇEKLESTIRDIGI kitap okuma kampanyasiyla ögrencileri kitap okumaya tesvik eden Arslan: “Kitap okuma aliskanliklari küçük yaslarda ka-zanilir. Bu nedenle ilkögretim ve lise çagindaki ögrenciler için böyle bir kampanya gerçeklestirdik. Ilçemizde kitap okuma aliskanligi yeterli degil. Millet olarak kitap okumayi sevmiyoruz, buna be nde dahilim. Internet kafeye giden çocuklarin sayisi ile kütüphaneye gidenler arasinda daglar kadar fark var. Yaptigimiz kampanyada yeterli sayiya ulasamadik ama baslangiç için önemli bir gelisme” seklinde konustu.

VELI PORTFÖYU BASARIYI GETIRIR

EGITIMDE okuldan önce ailenin öneminin oldukça büyük oldugunu ifade eden Kaymakam: “Ancak Torbali’da veliler çocuklariyla yeteri kadar ilgilenmiyor. Yaptigim gözlemler sonucunda ilçemizde veliler çocuklarina harçlik, kiyafet ve cep telefonu verdikten sonra sorumluluk-larini yerine getirdigine inaniyor. Ayrica okullarin veli portföyü basariyi da gösteriyor. Atatürk Mahallesi’ndeki bir ilkögretim okuluyla Kazimpasa arasinda büyük bir fark var” seklinde konusarak sözlerini tamamladi.

Internette gezen derslere zaman ayiramaz

VELILERIN çocuklariyla daha fazla ilgilenmesi gerektigine vurgu yapan Arslan: “Çocukla-rimiz çok zeki. Uygun sartlar verilirse ve herhangi bir saglik problemi olmazsa lisans sevi-yesinde egitim alirlar. Bu ne-denle çocuklarimizin enerjile-rini dogru zamanda dogru ku-llanmalarini saglamaliyiz. Eger bir çocuk internette oyun oy-nayarak bütün günün harciyor-sa, derslerine vakit ayiramaz. Dogru yönlendirilmeli” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web