Büyük Torbalı

Sanayide ‘kaçak’ isyani

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sanayide ‘kaçak’ isyani
315 Görüntüleme
15 Mart 2010 - 22:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanayide esnafin ortak sikintisi merdivenalti isletmeler

SON yillarda yasanan ciddi bir gelisim sonrasinda, bü-yük fabrika ve kuruluslarin teker teker kurulmasi sonu-cunda ilçe âdeta sanayi ken-tine döndü. Buna paralel ola-rak da Atatürk, Basak, Emek ve Sarbek Sanayi Sitelerin-deki küçük esnaf sayisinda da artis yasandi. Bölgedeki sanayi sitelerinde yaklasik 700 esnaf mevcut. Ancak bu artis beraberinde kaçak dük-kânlarin da artmasina neden oldu. Sanayideki birçok es-naf, yasanan bu durum karsi-sinda islerinin giderek kötü-ye gittigini ve bu haksiz re-kabet ortaminda herhangi bir adim atamadiklarini ifade etti.

HAKSIZ REKABET ORTAMI DOGUYOR
TORBALI’DAKI sanayi si-telerinde faaliyet gösteren onlarca kayit disi dükkân so-nunda esnafi çileden çikartti. Kaçak çalisan esnaflar nede-niyle magdur olduklarini ifa-de eden Bigali Kardesler Oto Egzoz sahibi Mahmut Güve-nir, “1976 yilindan bu yana vergi mükellefiyim. Krizi en agir bir sekilde hissettigimiz bu dönemde, kaçak çalisan esnaf nedeniyle artik is ya-pamaz hale geldik. Bu konu-da çok magduruz. Kayit disi çalisan arkadaslarin vergilerini ve oda aidatlarini ödemeleri gerekir. Aksi tak-dirde yaptigimiz sikâyetlerde sonuna kadar hakliyiz. Vergi ödemeden çalisan esnaflar nedeniyle haksiz rekabet ortami yasaniyor. Yetkililerin bu konuda bir çalisma yapmasini istiyoruz” dedi.

HIZMET KALITESI DUSUYOR
34 yildir vergi mükellefi olarak esnaflik yaptigini ifade eden oto boyaci Hüse-yin Kutlu, “Sanayide faaliyet gösteren esnaflarin neredey-se yarisi vergi ödemiyor. Bu-nun en büyük nedeni gerekli kontrollerin yapilmamasi. Kontrol sadece vergi mükel-leflerine yapiliyor. Ben bura-da bir isi 500 TL’ye yapar-ken, vergisiz bir sekilde çali-san esnaf 300 TL’ye yapa-biliyor. Bu durum islerimizi engelledigi gibi hizmet kali-tesini de düsürüyor” diye konustu.

KAÇAK DUKKÂNLAR FIYAT DUSURUYOR
2001 yilindan bu yana vergi mükellefi olarak Atatürk Sa-nayi Sitesi’nde bobinajcilik yapan 32 yasindaki Mustafa Deveci, “Sanayimizde kaçak olarak çalisan dükkân sayisi oldukça fazla. Bu sekilde ka-yit disi çalisan esnaflar piya-sayi bozuyor. Yaptiklari iste fiyat düsürmeleri sonucunda, yasanan haksiz rekabet nede-niyle birçok esnaf kepenk kapatma durumuna geldi. Vergi mükellefi olan esnafin masrafi çok fazla. Kaçak ça-lisanlar, yaptiklari isten di-rek net kar elde ediyor.”

VERGI ÖDENMELI
SANAYI’DE giderek artan kaçak dükkânlardan dolayi zor durumda olduklarini dile getiren Rafet Ezgi, “Tam 27 yildir vergimi günü gününe ödüyorum. Bu isten ekmek kazanan her esnafinda bu se-kilde vergisini ödemesi gere-kir. Yapilan isin fiyati düsü-rülmesi sonucunda, kalitede ona paralel olarak düsüyor. Bu durum vatandaslarin ilçe disindaki sanayilere gitme-sine neden oluyor. Sanayinin kanayan bu yarasina bir çözüm bulunmali” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web