Büyük Torbalı

Sanayinin yazlik emektarlari isbasi yapti

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sanayinin yazlik emektarlari isbasi yapti
208 Görüntüleme
14 Temmuz 2010 - 21:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yaz tatili ile birlikte çalismaya gelen çiraklar is yerlerinin bir anda nesesi oluyor. Çiraklar hem bos vakitlerini degerlendirirken hem küçükte olsa aile bütçelerine katkida bulunuyor

OKULLARIN kapanmasiyla birlikte sanayide ve diger is sektörle-rinde çalisan çocuk sayilari artis gösterdi. Ekonomik durumu iyi olmayan çocuklar tatilin girmesiyle birlikte kendilerini çirak arayan is yerlerine atiyorlar. Genelde kuaför, oto boyama, oto elektrik isine giren çocuklarin en büyük hayalleriyse ileride iyi bir meslege sahip olabilmek. Yaz tatili ile birlikte çalismaya gelen çiraklar is yerlerinin bir anda nesesi oluyor. Is yerinin küçük çapli islerini kendilerine göre halleden çiraklar hem bos vakitlerini degerlendirir-ken hem küçükte olsa aile bütçelerine katkida bulunuyor.

MESLEK SAHIBI OLUCAM

ATATURK Sanayi Sitesi’nde ça-lisan Ender Özkar yasitlari yüzme havuzunda zaman geçirirken o ailesinin geçimine katkida bulunmak için yaz tatillerinde çalisiyor. Kazimpasa Ilkögretim Okulu 8. sinif ögrencisi olan Ender’in ilerideki en büyük hayali ustasi gibi iyi bir oto elektrik ustasi olmak.  Özkar: “Tatilin gelmesi bizim için pek bir sey ifade etmiyor. Ekmek parasi kazanmak ve ileride iyi bir meslege sahip olabilmek için ça-lisiyorum. Isimi çok seviyorum.”

EKMEGIMI GARANTIYE ALIYORUM

AILESINE yardim olmak ve geçim sikintisi yüzünden çalismakta olan bir diger çocuk ise Celal Yavas. Dagkizilca Ilkögretim Okulu 7.sinif ögrencisi Celal’in en büyük hayali Pamukkale’de tatil ya-pabilmek. Babasi ile annesi ayri olan Celal, haftalik 40 TL’ye evine ekmek parasi kazamak için sanayide ter döküyor. Dedesinden kalan maasla geçindiklerini söyleyen Yavas: “Annemle babam ayri yasiyor. Rahmetli dedemin maasi ile geçinmeye çalisiyoruz ama yetmiyor. Ben de aileme katki olsun diye tatilde çalisiyorum. Bu meslegi ögrenirsem ileride çok iyi bir oto motor ustasi olurum. En azindan meslek sahibi olurum”

ÖGRETMEN OLACAGIM

ILÇEDE çalisan çocuk sayisi ol-dukça fazla. Ekonomik sartlar ister istemez çocuklari is dünyasinin içine çekiyor. Kaporta boya isinde çalisan ve henüz 13 yasinda olan Volkan Tepeli haftalik 30 TL ile ailesinin geçimine yardimci oluyor. Besevler Mevkii’nde ikamet eden ve Çapak ilkögretim Okulu 8. sinif ögrencisi Volkan 10 kardesin en küçügü. Kaporta boya isinde çalisan Volkan’in en büyük hayali ise ögretmen olmak. Babasini 10 yil önce kaybettigini dile getiren Tepeli: “Meslek ögrenmek için çalisiyorum.  Ilerideki en büyük hedefim ögretmen olmak. Bunu basaracagim da. Ögrencilerime bu sikintili günlerimi anlataca-gim” dedi.

Meslek ögrenene is çok

16 yasindaki Ali Çoban ise diger yasitlarin-dan daha farkli düsüncelere sahip. Hayat kavgasinin ona küçük yaslarda çok sey ög-rettigini dile getiren Çoban: “Rektefiye isinde çiraklik belgemi aldim. Kalfalik belgemi de aldim. Insallah ileride ustalik belgemi de ala-cagim. Ustamin söyledigi her söz benim için altindan degerlidir. Küçük yasta kendimi bu meslege verdim. 18 yasina gelip de hiç bir iste çalismayanlar var. Sonrada is yok diye Devlete düsman oluyor. Gelsinler sanayiye is çok. Meslek ögrenmek isteyene is çok” di-yerek sözlerini noktaladi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web