Büyük Torbalı

Sanli kurtulus

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sanli kurtulus
197 Görüntüleme
06 Eylül 2011 - 21:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Albay Çolak Ibrahim Bey komutasindaki 27. ve 28. Alaylar’in 7 Eylül 1922 günü kahramanca mücadele ederek kurtardigi Torbali, bugün 89.kurtulus yildönümünü kutluyor
TORBALI, bugün Yunan isgalinden kurtulusunun 89. yildönümünü kutluyor. 3′ncü Süvari Tümeni Kumandani Albay Çolak Ibrahim Bey komutasindaki 27. ve 28. Alaylar’in 7 Eylül 1922 günü kahramanca mücadele ederek Torbali’yi düsman isgalinden kurtardi. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Baskanligi (ATASE) arsivinde genis yer alan Torbali muharebesine dair notlar, savasin ne kadar çetin geçtigini ve ilçenin ne kadar zorlu bir mücadele ile kazanildigini ortaya koyuyor. Torbali muharebesi 89 yil önce bugün saat 06.00’da basladi ve ayni gün isgalden kurtuldu

KURTULUS ETKINLIKLERLE KUTLANACAK

KURTULUS günü, Torbali’da çesitli etkinlikle kutlanacak. Resmi Dairelerle kurum  ve kuruluslarin hazirlayacaklari çelenkler en geç 08.45’te Atatürk Aniti önünde  hazir olacak ve 09.00′ da  tören amirinin  yönetiminde  bizzat daire  amirlerince  Atatürk Anitina  konulacak. Ege Ordu  Komutanliginca  görevlendirilen   Merasim  Bölügü saat 10.00’da  Askerlik subesi önünden hareket ederek  Polis Eskortu esliginde  Mithat Pasa  Caddesi , Kazim dirik  caddesi, Belediye  Meydani güzergahi olmak üzere 10.25’de tören alanindaki yerini  alacak. 10.30’da tören yeri olan Belediye önünde yeniden toplanacak ve Kaymakam, Garnizon Komutani, Belediye Baskani ile birlikte törene katilanlarin ve halkin kurtulus gününü kutlayacak. Günün anlam ve önemini belirten konusma Belediye Baskani Ismail Uygur tarafindan yapilacak. Belediye Halk Danslari Toplulugu Büyükler Zeybek Ekibi gösterisi ve Mehter takimi gösterilerini sunacak.

3′NCU Süvari Tümeni Kumandani Albay Çolak Ibrahim Bey komutasindaki 27. ve 28. Alaylar’in 7 Eylül 1922 günü kahramanca mücadele ederek Torbali’yi düsman isgalinden kurtardi. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Baskanligi (ATASE) arsivinde genis yer alan Torbali muharebesine dair notlar, savasin ne kadar çetin geçtigini ve ilçenin ne kadar zorlu bir mücadele ile kazanildigini ortaya koyuyor. Torbali muharebesi 89 yil önce bugün saat 06.00’da basladi ve ayni gün isgalden kurtuldu. 3. Süvari Tümeni Kumandani Çolak Ibrahim Bey komutasindaki 27. ve 28. alaylarin askerleri ile Yörük Ali Efe komutasindaki gönüllü birlikler 7 Eylül ve ertesi gün Torbali ve köylerindeki son Yunan güçlerini de temizlediler. Ilçede büyük sevinç yasandi.
ARSLANLAR’DA MOLA, SAGLIK’TA TAKVIYE

TORBALI Muharebesi: 6/7 Eylül 1922 gecesi Bayindir’da geçiren tümen 2/3 Eylül 1922 gece yarisi gönderilen ordu emrini alamamisti. 7 Eylül saat 06.00’da emniyet düzeniyle Bayindir’dan hareket ederek saat 11.30’da Arslanlar köyüne gelerek büyük mola verdi. Yunanlilarin Torbali dogusundaki Fetrek çayinda savunmada olduklari ve milislerle muharebe ettikleri ögrenildi. Tümen komutani taarruza karar vererek, 7 Eylül 1922 saat 13.30’da 28 nci Süvari Alayi ile bir topçu bataryasi desteginde Fetrek çayi batisindaki Yunanlilara taarruza basladi. Bataryanin etkili atesi altinda çekilen Yunan birlikleri, saat 14.00’te Torbali ovasi bati sirtlarinda bozguna ugradi. Tümen, 7/8 Eylül 1922 gecesini Torbali’nin kuzey ve dogusunda geçirdi. Torbali ovasi bati sirtlarinda mevzilenen Yunanlilara karsi gönderilen Yörük Ali Efe komutasindaki gönüllü milisler, gece Çaybasi köyüne çekildiler. Gece Saglik istasyonuna asker dolu ikinci bir katar geldi. Ayrica 8 Eylül sabahi da üçüncü asker dolu bir katar daha gelerek Yunan kuvvetlerini takviye etti.

YÖRUK ALI’DEN ANI ATES

KUVVETLENEN Yunanlilar 27’inci Süvari Alayi’nin 3’üncü Bölügü’ne ve milislere taarruz ederek kuvvetlerimizi kuzeye çekilmeye mecbur ettiler. 18’nci Yunan Alayi Ahmetli köyünü yakarak Özbey yolundan kuzeye ilerledi ve yanci olarak çikardigi bölük Çaybasi istasyonuna yanastigi zaman, 3 üncü Süvari Bölügü ile Yörük Ali Efe’nin ani atesine ugradi ve daginik bir sekilde batiya çekilerek alayinin yürüyüs koluna katildi. Tümen aksamüzeri 28’nci Süvari Alayi’ni Çapak köyüne göndererek Kemalpasa’ya giden yola ve kuzeybatiya karsi emniyet düzeni aldirtti. 27’nci Süvari Alayi’na da Fetrek çayi ile Torbali arasinin güneye ve batiya karsi emniyetini saglama görevi verdi. Arslanlar köyüne çekilen efeler Saglik bogazina baskin yapmak üzere gönderildilerse de, bir sey yapamadilar. Tümen komutani 8/9 Eylül 1922 gecesini Torbali bölgesinde geçirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web