Büyük Torbalı

Sap asisi basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sap asisi basladi
324 Görüntüleme
10 Mart 2010 - 23:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

BIR hafta kadar önce Ilçemizdeki büyükbas ve küçükbas hayvanlarin sap hastaligina karsi asi-lanmasi ile 3 – 6 ay arasi yastaki büyükbas hay-vanlara Genç Brucella ( S-19) asisi yapilmasi ve Damizlik Sigir Yetistiriciler Birligi üyeleri disindaki isletmelerde bulunan 6 ayliga kadarki büyükbas hayvanlara kulak küpesi takilmasi isi için müracaatta bulunan Serbest Veteriner He-kimlerle Ilçe Tarim Müdürlügü arasinda söz-lesme imzalandi.
Sözlesme imzalayan Veteriner Hekimler Ilçe-mizde bulunan tüm sigirlarin ve küçükbas hay-vanlarin sap ve brucella asilarini yapacaklar, ayrica kulak küpesi takilan hayvanlarin küpe-lerini Türkvet veri tabanina kaydedecekler.
Her Veteriner Hekim sözlesmede belirtilen is-lemleri yalnizca kendi sorumluluk bölgesinde yapacak. Ilçe Müdürlügünün yazili izini ol-maksizin bu görevi kendi sorumluluk bölgesi disinda yapamayacak.
Veteriner Hekimlerden aldigim bilgilere göre sap; bütün çift tirnakli hayvan türlerinde görü-lebilen bulasici bir hastaliktir. Sigirlar, koyun-lar ve keçiler hastaliga çok çabuk yakalaniyor-lar. Hastaliga yakalanan hayvanlarin öncelikli olarak agiz içinde, tirnaklarinda ve memelerin-de çesitli (kesecikler) yaralar görülüyor.
Bulasma; hasta hayvanlarin saglamlara temasi, idrar, gübre, süt ile oluyor. Ayrica hastalik etke-ninin bulasmis oldugu deri, yem, yataklik, ot, su, bakici, nakil vasitalari, hastalikli etlerden yapilan salam, sosis, gibi ürünler ile fare, kus gibi tasiyicilarla da bulastirma mümkünmüs. Bu kadar bulasici ve özellikle insanlar için de tehlikeli olan bu hastaliga karsi asilamalarin zamaninda yapilmasi gerekiyor.
Ilkbahar sap asilama kampanyasi 30 Nisan 2010 tarihine kadar sürecek, yasal süresi için-de bitirilecek.
Asilamalar yetki verilmis Veteriner hekimler tarafindan bizzat uygulanacak, yetistiricilere elden asi verilmeyecek. Asilarin muhafazasi, tasinmasi ve uygulanmasi sirasinda soguk zin-cir kurallarina uyulacak, asilarin bozulmamasi için gereken her türlü tedbiri Veteriner Hekim-ce alinacak.
Asilamaya baslamadan önce Serbest Veteriner Hekimler tarafindan Köy/Mahalle Muhtarlari-na haber verilecek, Muhtarlik asilama islem-lerini çiftçilere ilan edecek, yapilan ilan tuta-nagi asilamaya giden Serbest Veteriner Hekime verilecek. Ilgili Veteriner Hekim de aldigi ilan tutanagini Ilçe Tarim Müdürlügüne asilama ev-raklari ile birlikte teslim edecek.
Asilama ücretleri büyükbas hayvanlarda hay-van basina toplam 1 TL. , küçükbas hayvan-lar da ise toplam 50 kurus olacak. Brucella asisi (S-19) ise büyükbas hayvanlar için hay-van basina 5 Lira olacak.
Sigirlarda küpe uygulama ücreti de hayvan basina toplam 2 TL olacak. Kampanya döne-minde sap asisi yaptiran yetistiricilerimiz be-lirlenen bu ücretler disinda baska bir ücret öde-meyecekler.
Asilama yapildiktan sonra asiyi yapan Veteri-ner Hekim asilama makbuzunu dolduracak, da-ha sonra yetistiriciye imzalatip, bir nüshasini yetistiriciye verecek.
3285 sayili Hayvan Sagligi ve Zabitasi Kanu-nunun ilgili maddeleri uyarinca tüm yetistirici-ler sap asisini yaptirmak zorunda. Yaptirma-yanlar hakkinda idari para cezasi uygulanabilir. Ayrica sap asisi olmayan hayvanlar için Veteriner Saglik Raporu da düzenlenemiyor.

Sap asisi ve küpeleme islemleri için sözlesme yapan Veteriner Hekimler ve Sorumluluk Böl-geleri ise söyle;
Ahmet Halil CANBAZLAR; Bozköy, Çakir-beyli, Çaybasi, Dagkizilca, Pancar, Saipler ve Yazibasi köyü.
Hasan Edip TAN; Ahmetli, Arslanlar, Dagtek-ke, Helvaci, Kirbas, Ormanköy, Özbey, Pa-mukyazi, Saglik, Yeniköy köyü.
Mustafa YAVAS; Merkez, Bülbüldere, Naime, Subasi, Sehitler, Egerci, Tulum Kaplancik, Ka-rakizlar, Karaot, Korucuk, ve Taskesik köyü.
Sakin SUMER; Atalan, Çamlica, Düverlik ve Göllüce köyü.
Süleyman YILDIZ; Ayrancilar, Yesilköy, De-mirciköy, Yogurtçular, Kusçuburun, Çapak ve Karakuyu köyü.
Bu hususlar vesilesiyle burada bir sey daha be-lirtmek istiyorum. Biliyorsunuz yukarida de-taylica belirttigim bu islemleri son üç yildir Serbest Veteriner Hekimler araciligi ile yürütü-yoruz. Tüm bu çalismalar sorumluluk ve özveri gerektiren islemlerdir. Bu zamana kadar so-rumluluk alan tüm Veteriner Hekimlerimiz; ü-zerlerine düsen bu isleri geregi gibi yerine ge-tirdiler. Hizmetlerinde diger Ilçelerdeki çalis-malara göre çok daha basarili oldular. Kendile-rine bu özverili çalismalarindan dolayi tesek-kür ediyorum. Bu yil da aldiklari sorumlulugu ekipleri ile birlikte geregi gibi yapacaklarina cani gönülden inaniyorum. Kendilerine sim-diden basarilar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web