Büyük Torbalı

Sari basakta evdeki hesap çarsiya uymadi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sari basakta evdeki hesap çarsiya uymadi
213 Görüntüleme
02 Haziran 2010 - 21:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

45 bin dekar ile sezon starti verilen bugdayda ancak 39 bin dekar alanda hasat yapiliyor. Su taskinlarindan etkilenen arazilerde ürün telef olunca oran düstü. Bu yil fiyat memnun etti

TEMMUZ ayina girilmesi ile birlikte yaz sezonu ürünlerinin hasadindan da hareketlilik basladi. Torbali ovasi su günlerde basakla-ri sararan bugdaylarin hasadina ev sahipligi yapiyor. Ege’nin dört bir yanindan gelen biçerdöverler arazilerde hasadi yaparken, üretici de bir yandan saman bir yandan da bugday tanelerinin nakliyesi ile ugrasiyor. Geçtigimiz yila oranla resmi rakamlara göre artigi gözle-nen bugday ekimi ile hasat edilen bugday orani birbirini tutmuyor. 45 bin dekar araziye ekilen bug-day da sel baskinindan sonra bu oran 40 bin dekar ekimin yapildigi geçtigimiz yilin gerisine düstü. Yogun yagislar ve su taskinlari verime de yansidi. Dönüm basi alinan bugday oraninin yüzde 20 oraninda düstügü belirtiliyor.


YAGMUR EKIM ALANLARINI DUSURDU

2008 yilindan itibaren bugday e-kiminin tirmanisa geçtigi Torba-li’da 3 sezon önce 37.000 dekar bugday ekildi. Bu rakam 2009 yili itibariyle 40.000 dekara yükseldi ve bu yil tavan yaparak 45.000 de-kara ulasti. Fakat evdeki hesap çarsiya uymayinca yaklasik 39.000 dekar arazide hasat yapil-maya baslandi. Bu düsüse en bü-yük neden olarak Fetrek’teki ya-riklardan tasan sular, Subat, Mart aylarindaki yogun yagislar, Sinek-tepe civarindaki sularin uzun süre çekilmemesi gösteriliyor.

FIYAT MEMNUN ETTI

VERIMDE düsüklügün görüldügü bugdayda memnun edici tek nokta fiyatin üreticinin istedigi orana yakin olmasi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 550 liradan alim yapma-ya baslamasi geçtigimiz yillara nazaran daha iyi olarak kabul edi-liyor. Bu orandan nakliye, isçilik gibi giderler düsüldügünde üreticinin eline ancak 450 kalacagi hesap ediliyor. Bu rakam ideal rakam olmasa birçok çiftçi, geçmisle kiyasladigi için yine de memnun edici olarak kabul ediliyor.
Bugday üretimi ile ilgili görüsle-rini aldigini Ilçe Tarim Müdürü verim düsüsünün yagislarina bagli oldugunu savunurken, Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, fiyati yeterli bulmadigini söyledi. Ilçenin en büyük bugday üreticile-rinden Behçet Çinar, fiyatin geç-mis yillar nazaran iyi oldugunu belirtirken, bugday alicilari arasinda bulunan Tor-Un Fabrika-si’nin sahibi Adnan Yasar Görmez, bu yil verimin az oldugunu söyledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web