Büyük Torbalı

Savaşın çocuklarına çadır okul

İmece İnisiyatifi Derneği, imkansızlıklardan dolayı eğitimden mahrum kalan mülteci çocuklar için umut oldu. Ayın belirli günlerinde gezici çadır okulla Torbalı’ya gelen inisiyatif gönüllüleri çeşitli atölye çalışmaları yaparak çocukları eğitimle buluşturuyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Savaşın çocuklarına çadır okul
164 Görüntüleme
25 Nisan 2017 - 14:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İzmir ve çevre illerde mülteciler için yardım faaliyetleri yürüten İmece İnisiyatifi Derneği, mülteci çocuklar için anlamlı bir çalışma başlattı. Haftanın 5 günü yardım malzemelerini ihtiyaç sahibi mülteci ailelere ulaştırmak için dağıtıma çıkan inisiyatif gönüllüleri, mülteci çocukları da unutmadı. Ekonomik imkansızlıklardan dolayı okul hayatı yarıda kalmış veya hiç okula gidememiş mülteci çocuklar için ‘çadır okul’ yapan inisiyatif gönüllüleri, burada çocuklara çeşitli atölye çalışmaları yaptırarak, Türkçe ve matematik dersleri veriyor. Haftanın üç günü ilçeleri gezen çadır okulu geçtiğimiz günlerde de Torbalı’ya geldi. Sık sık Torbalı’ya gelip çadır okulda eğitim gören çocukların yaşadığı sevinci aktaran İnisiyatif Başkanı Ali Güray Yalvaçlı, “Alkışlarla etrafımızı sarıp, ‘Yaşasın medrese geldi’ diye sevinçten bağırıyorlar. İnanılmaz güzel karşılıyorlar ve çadıra girmek için sabırsızlanıyorlar” dedi.
TÜRKÇE VE MATEMATİK ÖĞRENİYORLAR
Yaklaşık 5 aydır çadır okulun ilçeleri gezerek eğitim faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten İmece İnisiyatifi Başkanı Ali Güray Yalvaçlı, “Çocukların motor becerileri gelişsin diye oyunlar oynanıyor ve atölye çalışmaları yapılıyor. Çocuklara, gönüllülerimiz tarafından resim, geri dönüşüm yoluyla oyuncak ve kukla yapımı, Türkçe ve matematik dersleri veriliyor. Çocukların çoğu burada doğduğu için hiç okul yüzü görmemişler. Onlara kalem nasıl tutuluru öğretmekten başlayıp, alfabe ve sayı sayma konusunda eğitimler veriyoruz. Daha önce okul yüzü görmemiş çocukların o ortamı soluyabilmeleri adına böyle bir çalışma başlattık. Eğitim çadırımız haftanın 3 günü ilçeleri geziyor” dedi.
“YAŞASIN MEDRESE GELDİ”
Sık sık Torbalı’ya da gelen çadır okulunu ve sığınmacı çocukların hislerini aktaran Yalvaçlı, “Çocuklar çadır kurulduğunda alkışlarla etrafımızı sarıp, ‘Yaşasın medrese geldi’ diye sevinçten bağırıyorlar. İnanılmaz güzel karşılıyorlar ve çadıra girmek için sabırsızlanıyorlar. Çocukları grup grup içeri alıyoruz. Küçük yaş çocuk gruplarına öncelikli olarak resim ve atölye çalışması yaptırdıktan sonra onları dışarı alıyoruz. Daha sonra 7-12 yaş arası çocuklar çadıra giriyor; onlara da dil eğitimi ve matematik dersi veriliyor. Dışarıda bekleyen çocuklara gönüllülerimiz arasından bir ekip çeşitli oyunlar oynatıyor” ifadelerini kullandı. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web