Büyük Torbalı

Sen, esnafi dernek çatisi altinda toplayacak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sen, esnafi dernek çatisi altinda toplayacak
356 Görüntüleme
07 Aralık 2010 - 22:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ilçenin önde gelen esnaflarindan eski Muratbey Mahallesi Muhtari Mustafa Sen’in kurucu baskani oldugu Torbali Esnafi Egitim Sevenler Dernegi, çalismalarina hiz vermek için dügmeye basti.

TORBALI’DA 1 yildir faaliyet gösteren Torbali Esnafi Egitim Sevenler Dernegi (TESIDER) çalismalarina hiz veren dernek büyük ölçüde esnaflara yönelik sosyal ve kültürel projeler yapmaya hazirlaniyor. Kuruculari ve üyelerinin tamami esnaflardan olusan dernegin su anda 15 üyesi bulunuyor. Esnaflara yönelik birçok proje içinde olduklarini dile getiren dernek baskani, eski Muratbey Mahallesi Muhtari Mustafa Sen, derneklerinin yapacaklari faaliyetler ve Torbali esnafinin sikintilari hakkinda gazetemize bilgi verdi. Torbali Esnafi Egitim Severler Dernegi ilçenin ilk ve tek esnaf dernegi olma özelligini tasiyor.

TORBALI’NIN ILK ESNAF DERNEGI

ILÇEMIZDE 2009 yilina kurulan ve 15 üyesi bulunan Torbali Esnafi Egitim Sevenler Dernegi (TESIDER) aktif yapisi ile dikkat çekiyor. Kurucularinin tamami esnaflardan olusan dernegin baskanliginda Mustafa Sen, yönetim kurulunda Erkan Türk, Mehmet Akda, Sabri Uludag, Cem Polat ve Mehmet Ozan bulunuyor. Dernegin çalisma konulari içerisinde üyelerine ve dernek faaliyetlerinden ya-rarlanan diger meslek ve halk kesimine yönelik konferanslar, seminerler, paneller kurs gibi egitim programlari dikkat çekiyor. Dernekleri hakkinda genis bilgi veren baskan Mustafa Sen, faaliyetlerinin etkilestirilmesi ve gelistirilmesi için dernek bünyesinde ‘Arastirma Gelistirme’ merkezleri kurarak ilmi ve teknolojik arastirmalar yapacaklarini ifade etti. TESIDER’in hiç bir siyasî parti ve siyasetçi ile baglantisi olmadigina dikkat çeken Sen: “Dernegimizin hiç bir siyasî parti ile bagi yoktur. Dernek bünyesinde her görüsten insanla ilçenin esnafinin gelisip kalkinmasi için çalismalar yapacagiz” dedi.

AKTIF ÇALISMALAR YAPACAK

DERNEK olarak egitim ve ögretim hizmetlerine katkida bulunmak üzere özel ve kamuya ait ana okulu, ilkögretim, ortaögretim ve yüksek ögretim kurumlari, kamu ve özel kurum ve kuruluslariyla isbirligi yaparak, bu kurum ve kuruluslarla birlikte egitim, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyeceklerini dile getiren Sen: “Dernek olarak ilçemizdeki kurum ve kuruluslarla kurslar ve seminerler düzenleyecegiz. Tercümanlik ve rehberlik bürosu kurarak her türlü tercümanlik ve rehberlik hizmetleri verecegiz. Kültürümüzün yayilmasi, yerlestirilmesi, genç kusaklara aktarilmasi ve kültürler arasi bilgi ve kültür alisverisi için tiyatro, piyes, sinema, ve drama gibi gösterimleri hazirlayacagiz” dedi. Maddî durumu iyi olmayan ögrencilere burslar vereceklerini de dile getiren Sen: “Dernegimiz yurt disinda lisans ve lisans üstü egitim yapmak isteyen ögrencilere burslar vererek onlarin egitimine yardimci olacagiz. Bunlarin yani sira ilçemizde bulunan esnaflarin sikintilarini ortadan kaldirmak için elimizden gelen her türlü egitim ve destegi uygulayacagiz” dedi.

AVM’LER ESNAFI BITIRIYOR

ILÇEDE 8 bin esnafin bulundugunu ve esnaflarin bir çogunun büyük sikintilar çektigini ifade eden Sen, internet ve sanal ortamlardaki alisverisler islerin daha kö-tüye gitmesine neden oldugunu söyledi. Büyük alisveris merkezlerinin ilçe mer-kezine açilmasinin ve yakininda olma-sinin esnafa büyük zarar verdigin ifade eden Sen: “Semt pazarlarinin merkezde artmasi, AVM’lerin sehir merkezine ya-kinligi küçük esnafi bitiriyor. Merkezde oturan bir çok vatandasimiz alisverisini Izmir’den yapiyor. Bunlarin önüne geçil-mesi ve esnafimizin kendisini yenilmesi için gerekli tüm çalismalari dernek olarak yapacagiz” dedi.

ESNAF GUÇLERINI BIRLESTIRMELI

TORBALI’DA küçük esnafla-rin derneginin olmadigindan dolayi böyle bir dernek açtik-larini dile getiren baskan Mus-tafa Sen: “Ilçemizde büyük is adamlari ve sanayicilere yönelik sivil toplum kuruluslari ve der-nekleri var. Küçük esnafimizin böyle bir dernegi yoktu. Bundan dolayi TESIDER’i faaliyete koyduk. S anda 15 üyemiz var. 2011 yilinda faaliyetlerimize hiz verecegiz. Esnaflarimiza uz-manlar esliginde konferanslar, seminerler düzenleyecegiz. Kü-çük esnafimizin kendisini yeni-lemesi açisindan elimizden gel-digi sekilde egitimler verece-giz” dedi. Esnaflarin kendini yenileyerek sermaye güçlerini birlestirmesi gerektigini dile getiren Sen: “Küçük esnaf ola-rak yeni is sahalari gelistirme-miz lazim. Biz dernek olarak bunlari bilimsel yönden panel-lerimizle anlatacagiz. Uye sayi-miz ne kadar artarsa o kadar güçleriniz ve iyi hizmet ederiz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web