Büyük Torbalı

Sertifika çiftçinin ehliyeti gibidir

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sertifika çiftçinin ehliyeti gibidir
233 Görüntüleme
02 Mart 2010 - 23:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Torbalili çiftçiler dün Il Tarim Müdürlügü’nün düzenledigi konferasta ‘Iyi Tarim Projesi’ ile ilgili olarak bilgilendirildi. Konferansin ardindan Doç Dr. Ragip Taranç’in Atalan’daki çiftliginde uygulamali olarak bilgi verildi

EGE Ihracatçilar Birligi ve Torbali Ziraat Odasi isbirligiyle dün Iyi Tarim Bilgilendirme Toplantisi düzenlendi. Belediye Meclis Salonunda yapilan top-lantida üreticiler bilgilendirildi. Saat 10:30’da baslayan prog-ramda Ege Ihracatçilar Birligi Proje Uzmani Oguzhan Acar sunum yaparken Il Tarim Mü-dürlügü Görevlisi Serhat Me-dan konferans verdi. Konferan-sin ardindan Atalan’da bulunan iyi tarim uygulamasi yapilmis olan Ragip Taranci Çiftliginde üreticilerle birlikte incelemeler yapildi.

URETICININ EHLIYETI
IYI Tarim Projesiyle ilgili ilk olarak Ziraat Mühendislerine yapilan bilgilendirme konferan-sinin ardindan üreticiler de bil-gilendirilmeye baslandi. Dü-zenlenen toplantida Iyi Tarim Uygulamalari hakkinda bilgiler veren Serhat Medan, iyi tarim sertifikasinin ehliyete benzedi-gini belirterek “Artik bir çiftçi-nin iyi ürün yetistirmesi yetmi-yor. Bunun belgelendirilmesi gerekiyor. Iyi Tarim Sertifikasi da üreticinin ehliyeti gibidir” dedi. Hatali uygulamalar nede-niyle doganin büyük zarar gör-dügüne deginen Medan “Ureti-ciler tarafindan yapilan tarimin incelenebilir ve izlenebilir ol-masi gerekiyor. Ancak bu sekil-de uygulamalarla bozulan do-ganin dengesini yeniden koru-yabiliriz” seklinde konustu.

ORGANIK TARIMLA KARISTIRILIYOR
ÇIFTÇILERIN organik tarim ve iyi tarim ayrimini yapamadi-gini belirten Medan, organik tarimda hiçbir ilacin kullanila-mamasina ragmen iyi tarimda ülke mevzuatlarina uygun ola-ral ilaç ve gübrelerin kullanila-bildigine degindi. Medan “Iyi tarim uygulamasi için gerekli bir dizi standartlara uyulmasi gerekir. Gerekli maddelerin ihlali halinde üreticiye maksi-mum 28 günlük bir süre verile-rek eksiginin tamamlanmasi istenir. Eger üretici bu süre içinde eksik maddeleri tamam-layamiyorsa sertifikasini ala-maz. Günümüzde büyük mar-ketlerin çok büyük bir kisminin iyi tarim ürünlerini almayi ter-cih etmesi nedeniyle üreticile-rin sertifika alamamalarini önemsememe gibi bir lüksleri bulunmuyor. Iyi Tarim Uygula-masinin bir takim zorluklari da bulunuyor. Bu zorluklar arasin-da sertifikasyon bedeli, dökü-mantasyon, teknik danismanlik, tahlil bedeli, aliskanliklar, mev-cut sartlar ve beklentilerin kar-silanamamasi bulunuyor” dedi.

MUCADELE EDECEGIZ
BILGILENDIRME konferansi-ni düzenleyen Ege Ihracatçilar Birligi görevlilerine çok tesek-kür ettigini belirten Torbali Ziraat Odasi Baskani Murat Uslu, Torbalili üreticilerin daha çok verim ve daha iyi ürün için mücadele etmeye devam ede-cegini söyleyerek “Çiftçilerimiz ne kadar bilinçli olup üretimini gerçeklestirirse ihracat orani-miz o kadar artar ve çiftçi daha fazla kazanç saglar. Bu konfe-rans bir baslangiçtir. Bundan sonra düzenli periyotlarla çift-çiyi bilinçlendirme toplantilari devam edecek. Urün fiyatlari ne kadar düsük olursa olsun mücadele etmeye devam ede-cegiz ve ayaklarimizin üzerinde durmayi ögrenecegiz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web