REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Büyük Torbalı

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Servetimiz sessizce yaniyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Servetimiz sessizce yaniyor
132 Görüntüleme
25 Nisan 2010 - 21:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

17 bin 222 hektar ormana ev sahipligi yapan, yüzölçümünün yüzde 30’u ormanlardan olusan Torbali’da ‘çam kese’ böcekleri çam agaçlarini esir aldi. Tehlike yayildikça uzmanlar uyariyor

TORBALI’DA çam agaçlari Çam Kese Böceginin (Thaumetopoea pityocampa) tehdidi altinda. Bir Kelebek türü olan ve beyaz pamuksu tirtil keseleri ile kendisini belli eden Çam Kese Böcekleri özellikle son zamanlarda havalarin sicak gitme-siyle ilçe genelinde ormanlik alan-lardaki çam agaçlarinda artis göster-di. Özellikle genç yastaki çam agaç-larinin tepe sürgünleri çam kese bö-ceginin istilasi altinda. Orman ve agaç zararlilari bakimindan önem arz eden Çam Kese Böcekleri üst üste devam eden birkaç yil içerisinde tah-ribati had safhaya yükselerek çam agacini tamamen kurutuyor. Çam agaçlarda hacim kaybina ve büyüme-ye engel olan kese böcegi kis ayla-rinda etkili olamiyor.

SICAKTA YAYILIYOR

ILÇEDE Ormanköy, Helvaci, Ko-rucuk, Ayrancilar gibi bölgelerdeki çam agaçlarinda yaygin sekilde ke-seciklerin oldugu tespit edildi. Yetis-mesi 60-70 yil süren bu agaçlarin, 20 gün gibi kisa sürede kurumasi ve yok olmasi köylülerin büyük tepkisine neden oluyor. Yüzbinlerce kesedeki milyonlarca böcek, binlerce hektarlik alana yayildi, yangin sonrasi görün-tülerini andiran manzaralar olustu. Agaçlarin kurumasi ise, yaz aylarin-da meydana gelebilecek yanginin daha hizli yayilmasina ve büyüme-sine neden olacak.

YANGINDAN DAHA TEHLIKELI

EGE Universitesi Kanserle Savas Arastirma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroglu bu konuda derhal bir seyler yapil-mazsa, orman yanginlarindan kork-maya da gerek kalmayacagini, zira bu illetin ormanlari yok edecegini belirtiyor. Prof. Dr. Haydaroglu, “Geç kalinirsa, orman diye bir sey kalmayacak” diyor. Bu hastaligin yangindan daha tehli-keli oldugunu söyleyen Torbali Itfa-iye Amiri Özdemir Gündogdu da acil önlem alinmasi gerektigini savundu.

TOPLAM 17 bin 222 hektar ormanlik alani bulunan Tor-bali’da bu ormanlar ilçenin yüzde 30’unu olusturuyor. Bu-gün son derece tehlikeli bir hastalik ile anilan çam agaçla-rinin ilçede yayginlasmasi Sultan 2. Abdülhamit dönemine uzaniyor. Torbali’ya tahtta oturdugu sürece 18 defa gelen ve ilçede bir çiftligi bulunan Abdülhamit’in ilk olarak 1118 sari ve fistik çami ektigi ögrenildi. Ilçede ormanlarin olus-masinda büyük katki olan Sultan’in o dönem 506 çinar, 112 okaliptüs, 85 mantar mesesi ve palamut getirttigi bili-niyor. Beykoz Korulugu’ndan agaç naklettiren Abdülha-mit’in ardindan ilçede orman yayginlasmaya basladi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web