Büyük Torbalı

Şevketi bostanla tanıştırdı

Çaybaşı’da Oba Mahallesi olarak bilinen Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi sakinlerinin Şehitler, Eğerci mahallelerinde ürettiği şevketi bostan, mahallenin kalkınmasına neden oldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Şevketi bostanla tanıştırdı
165 Görüntüleme
04 Mayıs 2017 - 14:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

10 yıl öncesine kadar ilçede üretim alanı 5 dekar iken bugünlerde 300 dekara kadar ulaşan bu ürünü ilk ekenlerden biri Muhammet Güneş. Tam 11 yıldır ilçede şevketi bostan ekimiyle uğraşan güneş, mahallesine de önder oldu. Birçok mahalle sakininin hurdacılığı bırakarak bu ürünü yönelmesine neden olan Güneş, önceki gün yine kiraladığı tarlasında şevketi bostan ekimine başladı. Yıl içinde üretimi değişebilen mevsimsel sorun yaşamayan ürünü toprakla buluşturan Güneş, tarladan 8 liradan çıkan ürünün şimdi Oba Mahallesi’nde geçim kaynağı oldu.
5 DEKARDAN 300 DEKARA
Ege otlarından biri olan şevketi bostan son yıllarda diğer otlara fark atmaya başladı. Önceleri dağlarda doğal ortamda yetişen şevketi bostan artık tarlalarda ürün olarak yetiştirilerek çiftçinin göz bebeği olma yolunda ilerliyor. İlaç sanayinde de kullanılan bu ot birkaç yıldır tarlalarda ticari olarak da üretilmeye başlandı. İlçede ilk zamanlar 5 dekar ile başlayan şevketi bostan bahçeleri kısa bir süre içinde yaklaşık 300 dekara ulaştı. Her yıl ekicilerinin sayısı neredeyse ikiye katlanarak arttığı belirtilirken, Çaybaşı, Eğerci, Şehitler ve Arslanlar gibi mahallelere ekilen şevketi bostan özellikle Oba Mahallesi (Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi)’nin geçim kaynağı oldu. Yüksek fiyatlarla satılan şevketi bostan üreticini bu yıl memnun etti. Bazı tarlalarda hasadı başlayan bazı tarlalarda ise hala ekilen şevketi bostan, tarladan 8 liradan satışa çıkıyor.
TARLASIZ MAHALLENİN UMUDU
Ege Bölgesi’nin dışında Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde doğal ortamda yetişen şevketi bostan son yıllarda Torbalı’da da revaçta. Tarladan kilogram fiyatı 8 liradan çıkan şevketi bostan 15-20 liradan pazarda satışa sunuluyor. Çaybaşı Oba Mahallesi’nde onlarca kişinin geçim kaynağını oluşturan bu ürünü ilk Torbalı’da eken isimlerden olan Muhammet Güneş, “Bu yıl 20 dönümlük alana şevketi bostan ektim. Bu ürün çok fazla su istiyor. O yüzden masraflar artıyor. Ancak iyi de para bırakıyor. Bu ürünü ilk Torbalı’da ben ektim. Daha sonra mahallemde yayıldı. Tarlasız mahallenin umudu şevketi bostan. Tarlaları kiralayarak şevketi bostan ekiyoruz.” diye belirtti. İbrahim DANIŞ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web