Büyük Torbalı

Seyislik siyasetten daha kolay

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Seyislik siyasetten daha kolay
205 Görüntüleme
11 Nisan 2010 - 22:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siyaset’ kelimesinin türedigi ‘Seyislik’ meslegini sürdüren Ahmet Fehimoglu: Insanlarla ugrasmak çok zor. Atlar,  insanlardan daha sadik. Siyasetçi olmak istemezdim
ARAPÇA’DAN dilimize gi-ren seyis kelimesinin, türe-yerek ‘siyaset’ kelimesinin ortaya çikmasina neden oldu-gu biliniyor. Bu iki kelime arasindaki iliskinin ilginç noktasi, seyisin ‘at terbiyeci-si’ siyasetçinin ise ‘insan ter-biyecisi’ olarak nitelendiril-mesi. Özbey Mahallesi’nde bulunan Erdemirci Harasi-nda seyislik yapan Ahmet Fehimoglu, seyisligin siya-setten daha kolay oldugunu belirtti. 6 yildir seyislik ya-pan Fehimoglu, “Insanlar nankördür. Ama at, sahibini çok iyi tanir ve ona her za-man itaat eder”dedi.

YETISTIRDIGI ATLAR, SAMPIYONLUGA KOSUYOR

ÖZBEY Mahallesi Kaplan-cik Köyü yolu üzerinde bu-lunan 51 dönümlük arazi ü-zerine kurulu Erdemirci Ha-rasi’nda yetistirilen atlar elde ettikleri basarilarla adlarin-dan sikça söz ettiriyor. 1998 yilinda kurulan bu harada 11 yilda toplam 803 derece elde edildi. 11 yildir faaliyet gös-teren bu çiftlikte Sevimabla, Erdemirci, Sibelim, Zaferim, Limousine, Selus, Speedy Gonzales, Don Juan, Meto, Tepeköylü, Serminim, Bikeç, Mr Ayman, Karatoklu, To-runbey, Müfit Hoca, Selve-rim, Ya Neva Know, Matkap, Nesehanim, Kazakbeyi, Ka-rapus, Kobra, Kale Efe, Su-zira ve Kobra Kizi gibi birbi-rinden yetenekli birçok sam-piyon at yetistirildi. 6 yildir bu harada seyislik yapan 42 yasindaki Ahmet Fehimoglu, sampiyon atlarin yetistirilme-sinde büyük rol oynadi. Esi ve iki çocuguyla birlikte çift-likte çalistiklarini söyleyen Fehimoglu, “Görev yaptigim yillar içerisinde 15 tane at yetistirdim. Bunlarin tamami da, katildiklari ilk yarista bi-rincilik elde etti.  Atlari çok seviyorum ve onlari ailem-den bir birey gibi görüyo-rum” seklinde konustu.

MUKAFAT OLARAK TAYA SOYADI VERILDI

SEYISLIK yapabilmek için atlari çok sevmek gerektigini söyleyen Fehimoglu, “Bura-da yeni ise basladigim yillar-da Nesehanim adinda çok güzel bir kisrak vardi. Do-gum yapma zamani gelmisti. Güzel bir tay dünyaya ge-tirdi. Ertesi gün yanina gitti-gimde kanlar içinde yerdey-di. Rahmi disari çikmisti. Hemen veterinere haber ver-dim. Ama bu sirada göz yas-larina bogulmustum. Veteri-ner, atin yasamasinin imkân-siz oldugunu belirtti. Çok çabalarik ve at ayaga kalkti. Patronum bu olay sonrasinda mükafat olarak dünyaya ge-len taya benim soyadimi verdi” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web