Büyük Torbalı

Sigortanin kiymeti felaket yasandiginda anlasiliyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sigortanin kiymeti felaket yasandiginda anlasiliyor
204 Görüntüleme
24 Mayıs 2010 - 22:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devletin sigorta yaptiran çiftçinin primlerinin yarisini ödedigini söyleyen Ufuk Sen, üreticinin magdur olma-mak için mutlaka sigorta yaptirmasi gerektigini söyledi

MODERN bir tarim ilçesi olma yolunda ilerleyen Torba-li’da tarim sigortasi üreticiler için büyük önem tasiyor. Ure-tici için hayati bir gereklilik olan tarim sigortalarinda, devlet çiftçiye gerekli destegi vererek, olusabilecek zarar-larini karsilamakta. Ancak buna ragmen, ilçedeki üreticiler tarim sigortasi yapmaya pek fazla yanasmiyor. Torba-lili çiftçilerin tarim sigortasini lüks olarak gördügünü belir-ten Günes Sigorta Torbali Yetkili Acente yetkilisi Ufuk Sen: “Ekonomik sartlar çift-çinin, tarim sigortasi yaptir-masini engelliyor. Geçtigimiz günlerde yagan dolu birçok ekili alana zarar verdi. Ancak o araziler sigortali olsaydi, devlet zararlarini karsila-yacakti” dedi.

EKONOMIK SARTLAR VAZGEÇIRIYOR

SON haftalarda yagan yag-mur ve dolu birçok ekili ara-ziye zarar verirken, gündeme tarim sigortasini getirdi. Devlet, tarim sigortalarinda sagladigi yüzde 50 prim destegi ile çiftçilerin tek ge-çim kaynagi olan ürünlerini, hayvanlarini ve seralarini si-gortaladiklari taktirde sigorta priminin yarisini karsiliyor. Olusabilecek herhangi bir za-rarda ise tazminatlarini en ki-sa sürede ödüyor. Sigorta, do-lu, firtina, yangin, hortum, he-yelan, deprem, sel-su baskini ve doludan olusabilecek olan kalite kayiplarini kapsiyor. Torbali’da tarim sigortasina ilginin çok az oldugunu be-lirten Sen: “Ekonomik sartlar nedeniyle üreticiler, tarim si-gortasi yapmaya pek yanasmi-yorlar. Ancak bu sigortalar çiftçiyi zor günlerinde kur-tariyor. Olusabilecek zarar-larda, çok cüzi kesintiler son-rasinda zararin büyük bir kis-mini karsiliyor” dedi.

DEVLET  PRIMIN YARISINI KARSILIYOR

BU sigortanin lüks olmaktan çiktigini ve adeta bir gerek-sinim haline geldigini ifade eden Ufuk Sen: “Sigorta kap-saminda verilen para hibe degil, ürünü garantiye almali. Ayrica devlet olusan sigorta priminin yarisini karsiliyor. Bu sigorta sadece tarim için degil, hayvanlarda süt sigiri ve kümes hayvanlarini da kapsiyor. Çiftçiler ürünlerini güvence altina almak için bu sigortadan mutlaka yaptir-mali. Çünkü bin bir zahmetle ektikleri ürünler bir anda büyük bir zarar görebilir Bu zarari en aza indirmek için sigorta sart” diye konustu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web