Büyük Torbalı

Siyasal bilimler okudu saanen keçisi üretiyor

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Siyasal bilimler okudu saanen keçisi üretiyor
913 Görüntüleme
16 Ocak 2012 - 22:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Universitenin Kamu Yönetimi Bölümünden mezun Talat Baran, küçükbas hayvan çiftligi kurdu. Burada saanen keçisi üreten Baran, 3 yilda 10 bin keçi satisi gerçeklestirdi
TORBALI’DA 3 yil önce ihracat amiri olarak görev yaptigi isini birakan Talat Baran, küçükbas hayvan çiftligi kurdu. Eskisehir Osmangazi Universitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu genç girisimci, Çanakkale’nin Ezine ilçesinde 2800 metrekarelik bir araziyi çiftlik haline getirdi ve 3 yilda 10 bin küçükbas hayvan satmayi basardi. Baran’ in, bugün çiftliginde yetistirdigi Saanen keçileri, ülkenin dört bir yanindan alici buluyor.

MERKEZI Çanakkale’de bulunan çiftligin satis istasyonunu Torbali’ya açan genç girisimci, Baran Besicilik markasiyla sektörün büyük isimlerinden biri haline geldi. Universiteden mezun olduktan sonra Torbali’da çesitli firmalarda üst düzey pozisyonlarda yöneticilik yapan ancak aradigini bu meslekte bulamayan Baran, hayvancilik sektörüne girdi. 70 keçi ile ise girisen Baran, 3 yil içerisinde 10 bin civarinda satis yaptigini söyledi.

SAANEN keçilerinin yilda 2 defa dogum yaptigini ve ortalama 56 yavru verdigini belirten Talat Baran,  ayrica bu cinsin günde 3,5 ila 5 litre arasinda süt verdigini kaydetti. Uretimi Çanakkale’de yapip sevkiyati Torbali’dan yürüten Baran: “Torbali’da iki farkli noktada istasyonumuz var. Çanakkale’de ikinci çiftligi kuracagiz. O zamana kadar Torbali’da sakiz ve tahirova cinsi koyun üretimine devam edecegiz” seklinde sözlerini noktaladi.

Diplomali keçi taciri

3 yil önce ihracat amirligi olarak çalistigi firmadan ayrilarak, küçükbas hayvan çiftligi kuran 33 yasindaki Talat Baran, egitimini aldigi meslekte bulamadigini hayvancilik sektöründe buldu. Çanakkale’nin Edremit ilçesinde 2800 metrekarelik bir araziyi çiftlik haline getiren Torbalili genç girisimci, burada besledigi saanen cinsi keçileri ülkenin dört bir yanina satmayi basardi. Çiftligi Çanakkale’ye kuran Baran, satis istasyonunu ise Torbali olarak belirledi. Geçtigimiz haftalarda Çanakkale’de insa etmis oldugu devreden Talat Baran, simdilerde ayni yerde yeni çiftligini kurmaya hazirlaniyor. Eskisehir Osmangazi Universitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu genç girisimci, Baran Besicilik markasiyla sektörün büyük isimlerinden biri haline geldi. Su anda Torbali’daki satis istasyonunda sakiz cinsi koyun besiciligi yapan Baran, 3 yil içerisinde 9 bin saanen, bini sakiz cinsi olmak üzere 10 bin koyun satti. 3 yil önce kurdugu çiftligi ise maliyetinin 7 katina satti.

70 KEÇI ILE BASLAMISTI

TALAT Baran, üniversiteden mezun olduktan sonra Torbali’da çesitli firmalarda, üst düzey pozisyonlarda yöneticilik yapti. Aradigini bulamayan Baran, hayvancilik sektörüne el atmaya karar verdi. Bugün bu kararindan ötürü oldukça mutlu olan genç girisimci, ilk etapta Çanakkale’de bir arazi satin aldi. Arazinin üzerine hayvan barinagi ve tesisleri kuran Baran, saanen cinsi keçi üretimine geçti. Isviçre keçisi olan bu cinsin en önemli özelligi, yilda iki defa dogum yapiyor olmasi. 70 keçi ile ise basladigini belirten Talat Baran: “Ise basladigimda elimde sadece 70 keçi vardi. 3 yil içerisinde bu cins keçilerden 9000 adet civarinda satis yaptim” dedi.

ISTASYON TORBALI’DA

Saanen keçileri yilda 2 defa dogum yaptigini ve ortalama 56 yavru verdigini belirten Talat Baran: “Ayrica saanen cinsi keçiler günde 3 buçuk ila 5 litre arasinda da süt verirler” dedi. Hayvanlari Çanakkale’de yetistirip, Izmir kanaliyla sattigini ifade eden Baran: “Çiftligimizi Çanakkale’ye kurduk ama sevkiyat islerini Torbali’dan yürütüyoruz. Torbali’da iki farkli noktada istasyonumuz var. Izmir’in, satis alanimizin merkezi konumunda olmasi ve Torbalili olusum burayi seçmeme neden oldu” diye konustu.

YENI ÇIFTLIK HAZIRLIKLARI DEVAM EDIYOR

Talat Baran, Çanakkale’de yeni bir çiftlik kurmak için girisimlerini sürdürüyor. Çiftlik kurulana kadar, Baran Torbali’da sakiz ve tahirova cinsi koyun yetistiriciligine devam edecek. Torbali’da 5 dönüm arazi üzerinde 1 buçuk dönüm kapali alana sahip istasyonda, tam otomatik süt sagim ünitesi de bulunan Baran Besicilik, keçi sütünde de oldukça iddiali. Saanen keçilerini besledigi çiftligi, yaptigi yatirimin 7 katina devreden Baran: “Yeni bir çiftlik için girisimlerimiz devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda saanen cinsi keçi yetistirmek için kuracagimiz yeni çiftlik faaliyete geçecektir diye tahmin ediyorum” dedi. Çiftçilere ödeme imkaninda kolayliklar da sagladiklarini sözlerine ekleyen Baran: “Dünya Bankasi ve Ziraat Bankasi kredisiyle, sifir faizli koyun, keçi satisi yapiyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Tüm Hakları Saklıdır. Torbalı Web